http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gniezno coraz bardziej atrakcyjne na turystycznej mapie Polski

Wyróżniony Gniezno coraz bardziej atrakcyjne na turystycznej mapie Polski

W tym roku turystów odwiedzających nasze miasto było znów dość dużo, mimo tego że nie mieliśmy spektakularnych obchodów rocznicowych na miarę takich, które w latach poprzednich, przy okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz 600-lecia polskiego prymasostwa, w 2016 i 2017 roku ściągały do nas tłumy pielgrzymów.


Jak wynika z raportu Informacji Turystycznej w Gnieźnie, w drugim kwartale 2018 roku Gniezno odwiedziło ok. 2.600 turystów indywidualnych i 250 grup zorganizowanych. Wzrost jest, choć nieznaczny, co jednak należy uznawać za spory sukces i dowód na coraz bardziej ugruntowaną pozycję Gniezna na turystycznej mapie Polski. Prawdziwe rekordy jednak padły w letnim okresie, a turystów mogliśmy widzieć jeszcze w październiku, co na razie nie zostało uwzględnione w statystykach.

– Jeśli chodzi o cały trzeci kwartał tego roku to było już prawie 5,5 tysiąca osób indywidualnych i ok. 120 grup wycieczkowych. Jeżeli chodzi o ten sezon wyższy, to przede wszystkim obsługujemy szkolne wycieczki, które odbywają się głównie od kwietnia do czerwca. Więcej pracy przy turystach indywidualnych mamy natomiast w wakacje – mówi Monika Kordys z Informacji Turystycznej, która podkreśla, że jednym z czynników sprzyjających dużemu ruchowi turystycznemu w Gnieźnie była dobra pogoda. – Właśnie dzięki temu turyści odwiedzali nas jeszcze we wrześniu i w październiku – dodaje.

Turystów w Gnieźnie oprowadza ok. 20 przewodników, a czy będzie ich więcej w roku 2019? Nie można tego wykluczyć, bo Gniezno jest miejscem coraz bardziej atrakcyjnym na turystycznej mapie Polski. – Zainteresowanie powstającym u nas Traktem Królewski jest coraz większe, bo w tym czasie, o którym mówimy, już stawały pierwsze rzeźby królów i królików na tym szlaku. Duża liczba turystów, ale także mieszkańcy przychodzili się tutaj dopytywać, co to jest i gdzie można odnaleźć inne elementy. Teraz dostępne są już informatory, które można odbierać i razem z nim wyruszyć na ten szlak, który już jest na ukończeniu, brakuje bardzo niewiele – zachęca M. Kordys.

A my mieszkańcy od zapraszania gości również nie musimy juz uciekać, bo teraz z Pierwszej Stolicy Polski można wywieść różne ciekawe pamiątki, m. in. kolorowe skarpetki z małymi królikami oraz opaski z uszami królików, magnesy a także kawy mielone Mieszko i Dobrawa oraz herbatę czy nawet olejne obrazy z widokami Gniezna. Na półkach organizacji są też różne książki opisujące na swoich kartach bogatą historię Gniezna.

Informacja Turystyczna, która mieście się przy Rynku, cały czas udoskonala swoje usługi. Z myślą o kolejnym sezonie turystycznym przy schodach do jej siedziby zamontowano dzwonek alarmowy, z którego będą mogli korzystać turyści niepełnosprawni. – W tym roku mieliśmy jednego turystę na wózku inwalidzkim, który miał problem z dostaniem się do środka naszej siedziby. Postanowiliśmy wyjść temu problemowi naprzeciw, bo wierzymy, że takich turystów w przyszłości może pojawić się tutaj więcej – zauważa M. Kordys.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.