Logo
Wydrukuj tę stronę

„To jest sport z grupy wysokiego ryzyka”

Wyróżniony „To jest sport z grupy wysokiego ryzyka”

Co jest takiego w alpinizmie i w chęci wspinania się na górskie szczyty? Czy to chęć dotarcia do miejsc, których nie odwiedzają na co dzień masowe wycieczki? Czy może to coś jeszcze innego, co daje poczucie nieporównywalnego z niczym spełnienia?


Odpowiedź na tego typu pytania bez cienia wątpliwości znają członkowie Klubu Sportów Górskich „DIRETA”, który działa w Gnieźnie od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku i który organizuje takie wyprawy regularnie. O tym, co już przeżyli podczas swoich górskich przygód, w piątkowy wieczór opowiadał Andrzej Janka, były prezes i założyciel tego klubu. On, oraz jego koledzy i koleżanki, zdobywali już najwyższe ściany alpejskich olbrzymów, eksplorują też inne rejony górskie i skałkowe.

Co zatem determinuje w nich chęć wspinania się tam, gdzie nie sięga nasz wzrok? – To pytanie tak często słyszymy, że jest wręcz aż banalne dla nas, ale cały sens jest zawarty właśnie w odpowiedzi na to pytanie. No nie wiem nigdy, jak odpowiedzieć na to pytanie. Mówi się, że drapiemy się tam, gdzie nas nie swędzi. To tak trudno powiedzieć – zauważa Andrzej Janka, który niezliczone razy bywał w Alpach. – Jest coś takiego, że człowiek musi ciągle szukać, eksplorować, wtedy jesteśmy wolni, sami dla siebie, z przyrodą, bez żadnych ograniczeń, oprócz naszych fizycznych ograniczeń – dodaje.

Nowych chętnych do wspinania się nie brakuje. Co trzeba zrobić przed swoją pierwszą tego typu wyprawą? – Wypadałoby na pewno najpierw się trochę wcześniej podszkolić, trochę poczytać i są też specjalne kursy wspinaczkowe, jeśli ktoś chciałby uprawiać turystykę w górach typu lodowcowego. Podczas takich kursów uczymy się najpierw posługiwania rakami i czekami, w jaki sposób asekurować się liną, w jaki sposób wyciągnąć partnera, który wpadł do szczelin i jak rozpoznać zagrożenie lawinowe – opowiada A. Janka, który w Alpach bywa kilka razy w roku.

Najwyższy szczyt, który zdobył to Elbrus, czyli najwyższa ściana górska na dalekim Kaukazie, na granicy armeńsko-gruzińskiej. – To jest 5600 metrów z kawałkiem, a najwyżej to byłem na 6,5 tysiącach i to była wyprawa na Aconcagua’e, czyli najwyższą górę obydwu Ameryk, w Andach i wtedy akurat na tej wyprawie nie udało się nam zdobyć samego szczytu, bo tam mieliśmy takie drobne perturbacje, które to uniemożliwiły, ale dotarłem bardzo wysoko – słyszymy w dalszej części naszej rozmowy.

W jaki sposób na ludzi, którzy po górskich szlakach się wspinają działają takie informacje, gdzie dowiadujemy się o tym, że śmierć ponosi tak znany himalaista, jak Tomasz Mackiewicz, który nie zszedł z pakistańskiego Nanga Parbat? – Tego typu informacje na pewno nie zniechęcają i na pewno nakręcają zainteresowanie. Ci, którzy już się zdecydują na przygodą z górami, po takich tragediach bardziej rozsądnie do tego tematu podchodzą. Pamiętajmy, że jest kilka rodzajów wspinaczki, kilka gatunków tego sportu i są to sporty z grupy wysokiego ryzyka. Gdzieś tam trzeba mieć zawsze z tyłu głowy, że trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo, że trzeba trzymać się reguł, których uczymy się na tych kursach. Tak samo jest przecież w sportach motorowych, w lotnictwie i baloniarstwie – tłumaczy A. Janka.

Co w planach na ten rok mają członkowie Klubu Sportów Górskich „Direta” Gniezno? – Oprócz wielu wyjazdów szkoleniowych, na pewno pojedziemy w Alpy ponownie i na pewno odwiedzimy Wąwóz Paklenicki w Chorwacji. Na przełomie czerwca i lipca przygotowujemy się do wyjazdu do Iranu, gdzie podejmiemy próbę wejścia na najwyższy szczyt Damavand i to jest 5671 metrów. Jest jeszcze czas, żeby do nas dołączyć i tam pojechać – zaprasza.

Andrzej Janka był gościem spotkania, które zostało zorganizowane w restauracji Misz-Masz w Gnieźnie. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu naszych mieszkańców zafascynowanych jego pasją i osiągnięciami. Na temat sportów górskich i szkoleń można więcej znaleźć na stronie internetowej założonego przez niego klubu: wspinanie.gniezno.pl.

Informacjelokalne.pl