http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Wiatrak i spichlerz w Małym Skansenie przywrócone do dawnej świetności

Wyróżniony Wiatrak i spichlerz w Małym Skansenie przywrócone do dawnej świetności

Na teren „Małego Skansenu” Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w latach siedemdziesiątych translokowano dwa obiekty – wiatrak z Gryżyny i spichlerz z Majkowa. Muzealia te zostały usytuowane w pobliżu przeprawy promowej na Ostrów Lednicki.


Wiatrak z Grażyny to wiatrak typu koźlak posiadający jeden z najstarszych zachowanych w Polsce elementów wyposażenia tzw. mącznicę opatrzoną datą 1585 r.

Spichlerz z Majkowa to XVIII wieczny budynek gospodarczy pierwotnie posadowiony w podwórzu folwarcznym majątku rodziny Lipskich.

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy złożyło wniosek i otrzymało dofinansowanie w wysokości 188.585,68 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Wspieranie działań muzealnych 2017na realizację zadania „Konserwacja wiatraka z Gryżyny i spichlerza z Majkowa- muzealiów etnograficznych usytuowanych na terenie Małego Skansenu”.

W ramach zadania konserwacji poddane zostały dwa obiekty -muzealia ze zbioru Wielkopolskiego Parku Etnograficznego - wiatrak z Gryżyny oraz spichlerz z Majkowa.

Dzięki przeprowadzonej konserwacji przywrócono właściwy stan muzealiom, które ponownie mogą być udostępnione dla turystów odwiedzających nasze Muzeum.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.