http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wydawnictwo RM poleca: „Skarby nazistów”

  • Napisane przez Karol Soberski/Art. promocyjny
  • Dział: Historia
  • 0 komentarzy
Wyróżniony Wydawnictwo RM poleca: „Skarby nazistów”

Rozpoczynamy dzisiaj cykl artykułów w którym polecać będziemy ciekawe książki historyczne - nawiązujące do wydarzeń z dziejów Polski i Europy - Wydawnictwa RM (www.rm.com.pl). Pierwsza pozycja, którą polecamy naszym Czytelnikom to książka Kennetha D. Alford'a i Theodore P. Savasa pt. „Skarby nazistów. Poszukiwanie łupów III Rzeszy”.


Książka „Skarby nazistów” to idealna lektura dla wszystkich miłośników zarówno „złotego pociągu”, Pana Samochodzika czy Indiana Jones'a. Jest to pozycja, którą powinien przeczytać każdy interesujący się tajemnicami i skarbami II wojny światowej. Od dawna w moje ręce nie wpadła tak wciągająca pozycja. Jej przeczytanie zajęło mi dwa dni (książka liczy 324 strony).

- Za dnia gorliwie pracowali dla Hitlera, a nocą napełniali swoje kieszenie zrabowanym łupem. W ostatnich dniach drugiej wojny światowej esesmani ładowali zrabowane w podbitej Europie złoto, dewizy i klejnoty do pociągów, samochodów i na ciężarówki, a potem ruszali w austriackie góry. Tam ukrywali swoje łupy, by nie wpadły w ręce aliantów, i uciekali. Intensywne śledztwo, prowadzone po wojnie, pozwoliło odzyskać tylko czubek tej góry złota. Co stało się z resztą skarbów i jakie były losy ich bezprawnych właścicieli? Autorzy odsłaniają kulisy prowadzonego przez aliantów śledztwa i zdradzają, co stało się z ogromnym bogactwem zagrabionym europejskim Żydom – czytam w zapowiedzi książki na stronie internetowej Wydawnictwa RM (www.rm.com.pl).

Z kolei na okładce książki przeczytamy także: - Co stało się z resztą skarbów i jakie były losy ich bezprawnych właścicieli? Na te i inne pytania odpowiadają w pełnej sensacyjnych faktów i świetnie napisanej książce Kenneth D. Alford i Theodore P. Savas. Swoje opracowanie oparli na tysiącach stron niepublikowanych wcześniej, a dopiero ostatnio odtajnionych dokumentów.

Zagłębiając się lekturę „Skarbów nazistów” poznamy świat o którym sporadycznie można przeczytać czy to w publikacjach prasowych czy w innych książkach zajmujących się tematyką grabieży dzieł sztuki w czasie II wojny światowej.

„Skarby nazistów” to z jednej strony lista największych grabieżców Europy, którzy praktycznie od pierwszych dni II wojny światowej rabowali w Polsce (a potem w innych krajach europejskich) złoto, klejnoty, czy też dzieła sztuki na rzecz III Rzeszy, ale z drugiej strony napełniali też (bez wiedzy swoich przełożonych) prywatne konta i specjalne skrytki zrabowanym bogactwem.

Czy ktoś słyszał o takich postaciach jak m.in. Franz Konrad, Josef Spacil, Kurt Becher, Rudolf Kastner czy też Walter Hirschfeld? A to właśnie te osoby były najbardziej zaangażowane w ukrywanie rabowanych w czasie II wojny światowej bogactw wycenianych na setki milionów dolarów. Bogactw z których wielka część do dzisiaj nie została odkryta...

W tej książce dogłębnie poznamy życiorysy tych największych grabieżców, w tym ich powojenne losy, sposoby działania czy też wymyślne skrytki w których ukrywali złoto, pieniądze, diamenty, dzieła sztuki...

„Skarby nazistów” to również fascynujący opis największej w dziejach Europy akcji fałszowania pieniędzy – dokładnie mówiąc funtów szterlingów – którą przeprowadzili hitlerowcy w obozie w Sachsenhausen. - Z Sachsenhausen do Berlina wysłano ekwiwalent około 4,5 miliarda dolarów, głównie w funtach szterlingach. Prano je w całej Europie. Agenci używali ich do kupowania najrozmaitszych dóbr, takich jak obrazy, meble, sztabki złota i tym podobne – czytamy w książce.

W „Skarbach nazistów” znajdziemy także zastanawiające pytanie: dlaczego dzisiaj, ponad 70 lat po zakończeniu II wojny światowej, wiele organizacji w Stanach Zjednoczonych nie chce ujawnić nazwisk – jak czytamy w książce - „Amerykanów, którzy sami kradli lub byli zaangażowani w nikczemny proceder grabieży europejskich dóbr”. Jak brzmi odpowiedź? By ją poznać trzeba przeczytać tę książkę. Warto to uczynić.

Atutem książki „Skarby nazistów” jest też jej strona edytorska. Pozycja jest pięknie wydana, z bogatą bibliografią i nielicznymi wprawdzie, ale unikatowymi fotografiami. Książka liczy 324 strony, składa się z 17 rozdziałów, wprowadzenia i postscriptum.

„Skarby nazistów” czyta się doskonale, jest bowiem połączeniem dobrej – opartej na dogłębnej analizie dokumentów – książki historycznej, z domieszką sensacji i kryminału.

- „Skarby nazistów” to niezwykła, na długo pozostająca w pamięci opowieść o wyzwolonej przez wojnę chciwości, pożądaniu, szalbierstwach, zdradzie i morderstwach – czytamy na okładce. I po przeczytaniu tej książki, nie sposób się z tymi słowami nie zgodzić. Tę książkę powinien przeczytać każdy miłośnik historii, poszukiwacz skarbów i tropiciel tajemnic II wojny światowej. Polecam.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.