http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Kwesta na cmentarzach

Wyróżniony Kwesta na cmentarzach

Ich groby są często opuszczone i zniszczone, a nazwiska nie tylko bywają niewidoczne, ale też bardzo zapomniane. Akcja kwestowania na ich naprawę, renowacje czy nawet zupełnie nowe płyty jest więc również aktem przywracania im godnej pamięci. W przededniu święta zmarłych organizowana będzie kolejna zbiórka na ten cel w Gnieźnie, a tym razem jej owocem ma być nowy pomnik na grobie małżeństwa Szałkowskich.


Kwestę na naszych cmentarzach przeprowadzono po raz pierwszy w 2003 roku. Od tego czasu udało się odnowić wiele nagrobków. Kolejne czekają w długiej kolejce. – Zasada jest taka, że zajmujemy się tymi grobami, w których leżą osoby nie mające już rodziny wśród żywych i nie ma komu się tymi grobami zajmować – mówi Jacek Bogacz ze Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, były kierownik Biura Rady Miasta Gniezna, który akcję zainicjował.

– W pierwszej kolejności zrobiliśmy nagrobek Józefa Tyca, to był przewodniczący Rady Miasta Gniezna w okresie Wiosny Ludów, czyli działającego w połowie XIX wieku. Potem zajęliśmy się grobem profesora Fortunata Jagielskiego i jego rodziny, to jest tzw. kwatera nauczycielska na cmentarzu św. Piotra i Pawła. Następnie współfinansowaliśmy także odnowę nagrobka prof. Urszuli Gajewskiej z II LO oraz prof. Szulca z I LO, to jest na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ulicy Witkowskiej. Tam również robiliśmy grób państwa Pęczarów, czyli dyrektora naszego ogólniaka, którego małżonka uczyła języka rosyjskiego – przypomina J. Bogacz.

W ostatnich dwóch latach odnowiono grób pułkownika Mariana Burzmińskiego, pierwszego dowódcy 17 Dywizji Piechoty i kawalera Francuskiej Legii Honorowej, który jest pochowany na cmentarzu św. Piotra i Pawła oraz postawiono nowy pomnik nagrobny niedawno zmarłemu poecie Tomaszowi Wincentowi Rzepie, który spoczywa na cmentarzu św. Wawrzyńca.

W tym roku zebrane pieniądze mają zostać przeznaczone na postawienie nowego nagrobka wieloletniemu nauczycielowi I LO - Bogdanowi Szałkowskiemu i jego żonie Marii Szałkowskiej. – To był długoletni nauczyciel geografii i ten nagrobek jest niestety w bardzo złym stanie. Tak wyszło, że nigdy nie było tutaj nagrobka, tylko kopiec, który widzimy i nie wygląda to zbyt dobrze. Dzięki takim ludziom, jak prof. Szałkowski, którego niektórzy być może jeszcze pamiętają, bo to jeden z tych, którzy kształtowali nasze postawy, dziś jesteśmy takimi ludźmi, jakimi jesteśmy – podkreśla J. Bogacz.

Na hojność gnieźnian liczą wszyscy organizatorzy tego długoletniego już przedsięwzięcia. Kwesta będzie prowadzona przy bramach cmentarnych w środę, 31 października w godz. 10.00 – 16.00 a każda osoba pragnąca zbierać pieniądze do puszek jest proszona o kontakt w Biurem Rady Miasta Gniezna, tj. budynek Gimnazjum nr 2 przy ulicy Pocztowej.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.