http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dobre wieści dla strażaków-ochotników z powiatu gnieźnieńskiego

Wyróżniony Dobre wieści dla strażaków-ochotników z powiatu gnieźnieńskiego

To dobra wiadomość dla strażaków-ochotników z powiatu gnieźnieńskiego. Na ich doposażenie zostało przyznane 300 tysięcy złotych z budżetu państwa. Pieniądze trafią wkrótce do zainteresowanych, a za nie zostanie zakupione sprzęt służący najczęściej do udzielania pierwszej pomocy powypadkowej.


Wyposażenia ochotniczych straży pożarnych działających na terenach wiejskich od dawna wymagały interwencji. – Przyznano 300 tysięcy złotych na sprzęt medyczny i sprzęt ratowniczy dla jednostek z powiatu gnieźnieńskiego. Niemal wszystkie straże gminne dostaną wsparcie z funduszu sprawiedliwości i jestem wdzięczny, że poseł Dolata i Ostrowski oraz senator Gaweł zaangażowali się w akcję informacyjną dotyczącą tego programu, że radni powiatowi, pan Bręklewicz i pan Kwapich, pani Twardowska i pan Makohoński mocno włączyli się w sprawę promocji tego programu i że był tak żywy odzew ze strony samych ochotniczych straży pożarnych, bo myślę, że wspólnie udało się nam zrobić coś bardzo dobrego – zauważa Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Poznania.

– Każda z tych straży pożarnych sama decydowała, jakie wydatki są najpilniejsze. Najwięcej jednostek wybierało torby ratownictwa medycznego i defibrylatory, ale także pilarki do drewna, sprzęt oświetleniowy, różnego rodzaju sprzęt ratowniczy, często bardzo specjalistyczny. Jest niewiele takich instytucji w Polsce, które pełnią taką rolę, jak ochotnicze straże pożarne, to OSP najczęściej jako pierwsze przyjeżdżają na miejsce wypadku, na miejsce katastrofy poza terenami miejskimi i wielu sytuacjach ratują zdrowie, życie poszkodowanych i mienie mieszkańców. Pełnią również fundamentalną role społeczną ożywiając życie wiejskie, bo wokół OSP przecież bardzo często koncentrują się wydarzenia na terenie mniejszych miejscowości i ja jestem mocno przekonany, że nie ma lepiej wydanych pieniędzy niż wsparcie ochotniczych straży pożarnych – dodaje B. Wróblewski.

Spora część pieniędzy ma trafić do OSP Witkowo i OSP Niechanowo (po 40 tys. złotych) oraz OSP Trzemeszno (ok. 50 tys. złotych). – To bardzo dobra wiadomość, że środki z Funduszu Sprawiedliwości przeznaczone na doposażenie strażaków ochotników trafią również do powiatu gnieźnieńskiego. To duża zasługa parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z Wielkopolski, w tym pana posła Zbigniewa Dolaty – mówi Marcin Makohoński, członek zarządu powiatowego PiS w Gnieźnie i kandydat do Rady Powiatu Gnieźnieńskiego. – Chciałbym jednak przypomnieć, że to nie pierwsze tak duże wsparcie dla ochotniczych straży pożarnych z naszego regionu. Pod koniec ubiegłego roku powiat gnieźnieński przeznaczył kwotę 40 tys. złotych na zakup pilarek spalinowych na potrzeby strażaków. Natomiast dzięki inicjatywie i wsparciu Łukasza Grabowskiego, zastępcy dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Poznaniu, ochotnicze jednostki otrzymały torby medyczne w ramach współpracy we wdrażaniu systemu ratownictwa przedlekarskiego na terenach wiejskich. Stąd też nie przypadkowa obecność na dzisiejszej konferencji pana dyrektora Grabowskiego, z którym wielokrotnie podejmowaliśmy na przestrzeni minionych miesięcy akcje edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa na wsi – podkreśla M. Makohoński.  

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.