http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Trzej Królowie kolędowali w Dziekanowicach!

Wyróżniony Fot. T. Hartwich Fot. T. Hartwich

Mimo mrozu i niesprzyjającej aury, wielu mieszkańców gminy Łubowo, powiatu gnieźnieńskiego, jak i powiatu poznańskiego przyjechało dzisiaj w godzinach popołudniowych do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach, gdzie odbyło się – tradycyjnie jak co roku – wspólne kolędowanie podczas Święta Trzech Króli, na które zaprosili Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo i Dyrekcja Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.


Coroczne kolędowanie w formie widowiska folklorystycznego, w trakcie którego można było usłyszeć znani i mniej znane kolędy i pastorałki, zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty” z Pobiedziska.

Grupa, która działa w Pobiedziskach już od 45 lat, ma w swoim dorobku artystycznym – oprócz tańców i pieśni – także zwyczaje i obrzędy. I właśnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia zespół aktywnie koncertuje, prezentując barwne widowisko „Chodzenie z gwiazdą betlejemską i turoniem”. Tak też było dzisiaj w Skansenie, gdzie widowisko rozpoczęło się przejściem barwnym orszakiem po terenie dawnej wsi polskiej na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach, a zakończyło w drewnianym kościele z Wartkowic.

Pomysłodawcą spotkania był Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo, który już po raz trzeci zorganizował takie przedsięwzięcie. - Współpraca z zespołem „Wiwaty”owocuje między innymi takimi spektaklami jak to dzisiejsze. Jest to jeden z elementów promocji Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, jak i gminy Łubowo – podkreśla A. Łozowski. - Dzisiejsze kolędowanie to już taka tradycja, która wrosła w polską rzeczywistość, a której nie możemy na co dzień zobaczyć w telewizji. Takie kolędowania na żywo jest dzisiaj rzadkością, a jest ono elementem naszej wielkopolskiej kultury – dodaje.

Scenariusz dzisiejszego widowiska przewidywał, że do izby, gdzie trwają ostatnie przygotowania do świąt i gospodarze śpiewają kolędy wchodzą kolędnicy - dziad i baba, pasterz z gwiazdą, turoń i muzykanci. Składają życzenia i zapraszają gospodynię do tańca. Następnie przychodzą do chaty „przebierańcy” tzw. „draby”. Ubrani są w kożuchy, czarne czapki. Śpiewają wystukując rytm kijami, dopominają się o „datki” - gorzałkę, placek, orzechy. Również tańczą. W widowisku bardzo aktywny i zabawny jest turoń. Sceny wplecione są w żywiołowe tańce i przyśpiewki Krakowiaków Wschodnich oraz pastorałki.

- Pokazane dzisiaj widowisko nasz zespół z powodzeniem prezentował na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Kolędniczych w Brasov w Rumunii, na Wojewódzkich Spotkaniach Grup Kolędniczych i Jasełkowych w Międzychodzie zdobywając „Grand Prix”. Zespół nagrał też płytę z kolędami i pastorałkami – mówi Andrzej Horbik, szef Zespołu „Wiwaty”. - Zachowanie dziedzictwa kulturowego jest świadectwem naszej tożsamości. Działający w gminie Pobiedziska Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty” kultywuje te tradycje. W bogatym dorobku artystycznym oprócz tańców i pieśni, pielęgnujemy zwyczaje i obrzędy związane z okresem Bożego Narodzenia – dodaje.

Niezwykły klimat świątyni w Wielkopolskim Parku Etnograficznym i pięknie przygotowane widowisko, wypełnione śpiewem oraz tańcami, na długo zapadnie w pamięć publiczności, która zdecydowała się przybyć dzisiaj do kościoła z Wartkowic.

Na obszerny fotoreportaż z tego widowiska zapraszamy już jutro.Fot. T. Hartwich

Ostatnio zmienianysobota, 07 styczeń 2017 01:57

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.