http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zmarł Mirosław Skrzypkowski

Wyróżniony Zmarł Mirosław Skrzypkowski

Jak nas poinformowali przedstawiciele gnieźnieńskiego środowiska artystów fotografików, dzisiaj rano w wieku 72 lat zmarł Mirosław Skrzypkowski – gnieźnianin, znany artysta fotografik, mający w swoim dorobku m.in pięć albumów autorskich o Gnieźnie, społecznik, pedagog, kurator wystaw i były radny miasta Gniezna.


Mirosław Skrzypkowski urodził się 11 sierpnia 1944 roku. Był absolwentem Wydziału Fotografii Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplom u prof. Stefan Wojneckiego). Swoją drogę twórczą rozpoczął w 1973 roku wstępując do Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Trzy lata później miał swoją pierwszą indywidualną wystawą.

W kolejnych latach był uczestnikiem licznych wystaw fotograficznych krajowych i zagranicznych, m.in. Praski Salon Fotografii, Międzynarodowe Biennale Fotografii w Bukareszcie, wystawa indywidualna pt. „Gniezno Pierwsza Stolica Polski” w Komitecie Regionów przy Europarlamencie w Brukseli, wystawa pt. „Gniezno- Perła Szlaku Piastowskiego” w POSK Gallery w Londynie oraz wystawa pt. „Gniezno Pierwsza Stolica Polski” w galerii Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago. Był zaangażowany w promocję Pierwszej Stolicy Polski także poprzez m.in wystawy w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie: „Za bramą ciszy” i „Znakiem – śladem”, gdzie przypominał stare, opuszczone groby i krzyże cmentarne.

W swoim dorobku miał m.in pięć albumów autorskich o Gnieźnie. Był nauczycielem akademickim Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu (wykładowca fotografii prasowej i reklamowej). Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (w latach 2012- 2005 prezes Okręgu Wielkopolskiego). W roku 2005 uhonorowany przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej złotym medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”. Wyróżniony także nagrodą artystyczną za rok 2004 przez kapitułę powołaną przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Ponadto otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zawodowo, przez 15 lat jako dziennikarz i fotoreporter Mirosław Skrzypkowski współpracował z dziennikiem „Głos Wielkopolski” - gdzie pod koniec lat dziewięćdziesiątych miałem przyjemność z nim pracować - zawsze wykazywał się profesjonalnym podejściem do powierzonych mu zadań. Był też bardzo życzliwym i zawsze służącym radą kolegą.

Od 1984 roku przez 29 lat związany był z Teatrem im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. W 2009 roku obchodził jubileusz 25-lecia pracy artystycznej w teatrze.

M. Skrzypkowski był również mocno zaangażowany w działalność społeczną. Między innymi w latach 2006 – 2010 był radnym miasta Gniezna (w kadencji 2006 – 2010 pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Promocji, Kultury i Turystyki). W trakcie sprawowania mandatu radnego zaangażował się w nadanie honorowego tytułu Wielkopolanki Stulecia siostrze Felicji Sierackiej, opiekunce ubogich i bezdomnych. Z jego inicjatywy powstały: Miejska Szafa Czytelnicza i Galeria Bezdomna, a także Park przy ul. Lecha zyskał imię Ryszarda Kaczorowskiego prezydenta RP na uchodźstwie.

Od kilku lat zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł dzisiaj rano w wieku 72 lat.

Artykuły powiązane

3 komentarzy

 • Kasia
  Kasia niedziela, 25, wrzesień 2016 23:25 Link do komentarza Raportuj

  Panie Mirku dziękujemy za wszystkie piękne albumy o Gnieźnie... Będzie nam Pana brakowało...

 • Obserwator
  Obserwator niedziela, 25, wrzesień 2016 14:58 Link do komentarza Raportuj

  Odszedł kolejny zacny człowiek, którego za życia Gniezno nie doceniało....

 • Jurek
  Jurek niedziela, 25, wrzesień 2016 14:57 Link do komentarza Raportuj

  Mirku, spoczywaj w pokoju!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.