http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Łopienno pożegnało najstarszego strażaka w powiecie gnieźnieńskim!

Wyróżniony Łopienno pożegnało najstarszego strażaka w powiecie gnieźnieńskim!

Dzisiaj na cmentarzu w Łopiennie pożegnano śp. Klemensa Mataczyńskiego, najstarszego strażaka w powiecie gnieźnieńskim, który w wieku 94 lat odszedł na wieczną służbę. – Żegnamy dzisiaj najstarszego mieszkańca Łopienna i naszej parafii – powiedział ks. Robert Waszak, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Łopiennie.


- Pan Klemens Mataczyński był jednym z najstarszych strażaków w powiecie. Wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Łopiennie w 1946 roku i przez 52 lata pełnił służbę skarbnika, z której wywiązywał się sumiennie i wzorowo, przekazując w 2010 roku – w wieku 89 lat – to stanowisko młodszemu druhowi. Będąc skarbnikiem, gdy wydawał resztę zawsze mówił: „Kasa musi się zgadzać co do grosza, co do grosza” - mówi Tomasz Kochanowicz, prezes OSP w Łopiennie.

W okresie służby, jako strażak ochotnik brał czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, ale też w uroczystościach państwowych, strażackich i religijnych oraz pracach społecznych, za co był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany. Otrzymał następujące odznaczenia: „Strażak Wzorowy” Brązowy, Srebny i Złoty medal '”Za Zasługi dla pożarnictwa”, medale za „Wysługę Lat”. Był również uhonorowany „Złotym Znakiem Związku”. Otrzymał też tytuł „Honorowy Skarbnik”. Ostatnie odznaczenie odebrał za 70 lat wysługi w Ochotniczej Straży Pożarnej.
    
– Śp. Klemens Mataczyński był życzliwy, koleżeński i zawsze służył dobrą radą – podkreśla T. Kochanowicz.

Klemens Mataczyński urodził się 22 listopada 1921 roku, a zmarł 21 września 2016 roku. Spoczął na cmentarzu w Łopiennie.

Ostatnio zmienianysobota, 24 wrzesień 2016 20:52

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.