http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Nasze palmy są lepsze”

Wyróżniony „Nasze palmy są lepsze”

Dziś Niedziela Palmowa, która rozpoczyna w kościele katolickim Wielki Tydzień. Wśród wielu tradycji obrzędowych jest święcenie gałązek palmowych, a na wsiach tworzone są specjalne palmy sięgające rozmiarami nawet czterech metrów. Specjalny konkurs na takie palmy jest od 13 lat organizowany na terenie gminy Łubowo, gdzie dzisiaj zaprezentowano prace mieszkańców i ogłoszono, które okazały się najlepszymi.


Mieszkańcy gminy Łubowo tradycyjnie na tydzień przed świętami zaprezentowali swoje Palmy Wielkanocne, które w  niektórych przypadkach były przygotowywane nawet przez trzy tygodnie. – To ma dla nas bardzo duże znaczenie, bo jest to ogromna integracja społeczeństwa. W te działania angażują się wsie, całe rodziny, a także szkoły i różne stowarzyszenia. Dziś mamy taki mały festiwal tych palm wielkanocnych z całej gminy Łubowo. Chcę powiedzieć, że te nasze palmy często już konkurują z tymi słynnymi palmami z południa. Miałem ostatnio okazję gościć w Poroninie i widziałem te ich plamy, a więc mogę śmiało stwierdzić, że nasze palmy są lepsze – mówi Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo.

A cała tradycja sięga stuleci i pochodzi z Mazowsza, gdzie zawsze tworzono te palmy giganty, które sięgały czasami nawet kilkunastu metrów. – U nas były one zawsze nieco mniejsze. My jakiś czas temu postanowiliśmy, że ten piękny zwyczaj u nas trzeba reaktywować i na nowo rozwijać. Co roku u nas jest coraz większe zainteresowanie, te plamy są coraz piękniejsze i całą sztuką jest także to, że staramy się, aby nasi mieszkańcy czy wsie, szkoły albo stowarzyszenia same robiły te palmy, żeby nikt nie kupował gotowych elementów. Dziś natomiast spotykamy się i razem tworzymy jakąś sztukę – dodaje A. Łozowski.  

Wszystkie palmy w specjalnym pochodzie zaniesiono do kościoła, gdzie zostały one najpierw poświęcone, a potem została odprawiona uroczysta msza święta. Potem ogłoszono wyniki konkursu na najlepsze palmy wielkanocne 2018 roku. Na co zwraca się uwagę podczas oceny takich Palm Wielkanocnych? – Zbiera się zawsze siedmiu sędziów, jest skala punktowa i każdy może przyznać do 11 punktów, a oceniany jest wygląd, smukłość i estetykę wykonania, a potem to sumujemy i tak powstaje lista laureatów. Mamy cztery osoby spoza gminy, które oceniają i trzech reprezentantów naszych instytucji gminnych – informuje Janina Walczak, dyrektor Biblioteki Publicznej w Łubowie i członek komisji konkursowej.

W kategorii palmy wiejskiej zwyciężyła praca wykonana w miejscowości Imielno, drugie miejsce przypadło Imielenku, a trzecie Łubowu. - Ta palma została wykonana cała ręcznie od A do Z, a robiło ją na co dzień siedem pań, które się specjalnie zjednoczyły i zrobiły to perfekcyjnie i którym chciałbym przy okazji bardzo im wszystkim podziękować. Wszystkie kwiaty i te pręciki zostały ręcznie zrobione z krepiny, to jest taki materiał nieco twardszy od bibuły, jedynie wzornictwo było ściągane z internetu. To było robione z przerwami co dwa dni, przez trzy tygodnie – podkreśla Krzysztof Skwarek, sołtys wsi Imielno.

Najlepsza palma szkolna powstała w Przedszkolu Fałkowo, która pokonała Szkoły Podstawowe w Łubowie i Lednogórze. Z kolei najlepszą palmę rodzinną wykonali państwo Stasiakowie z Lednogóry, na drugim miejscu sklasyfikowani zostali państwo Włodkiewiczowie z Imielenka, a na trzecim ex-aequo Drabkowie z Lednogóry i Ciechanowscy z Pierzysk. – To jest bardzo ważna tradycja, a przede wszystkim rodzinna integracja i uczenie młodego pokolenia bycia razem i tworzenia czegoś, co jest własną inicjatywą – uważa Marcin Wołodkiewicz, który z żoną i córką zajęli drugie miejsce. – Ile dni nam to zajęło? Ok. 1,5 tygodnia. Żona oczywiście zajmowała się kwiatami, a gryszpan i stoja to już oczywiście męska rzecz, a córka pomagała mamie w robieniu kwiatków, więc każdy miał swoje zadania. Jeśli chodzi o koszt przygotowania takiej palemki wielkanocnej, to będzie coś około 100 złotych – wylicza M. Wołodkiewicz.

Ostatnio zmienianysobota, 31 marzec 2018 11:36

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.