http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nowe oblicze pałacu w Niechanowie – przyrodnicze i historyczne

Wyróżniony Nowe oblicze pałacu w Niechanowie – przyrodnicze i historyczne

Ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą w parku przypałacowym w Niechanowie oraz – pierwszą w powiecie gnieźnieńskim – Salę Historii poświęconą ziemiaństwu, a w szczególności właścicielom majątku Niechanowo, rodzinie Żółtowskim, otwarto dzisiaj oficjalnie w kompleksie pałacowo-parkowym w Niechanowie, w którym działa Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP.


Ścieżkę edukacyjno-przyrodnicza
Dzisiaj na terenie działania Ośrodka Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Niechanowie odbyła się niezwykła uroczystość, która przejdzie do historii tej placówki. Podwójna uroczystość. Pierwsza jej część odbyła się w parku, gdzie otwarta została ścieżka edukacyjno-przyrodnicza zrealizowana przy wsparciu środków finansowych pochodzących ze Stowarzyszenia Światowid.

- Ścieżka składa się z czterech punktów, a jej początek zlokalizowano przy bramie wjazdowej do naszego pałacu. Kolejne trzy punkty są już w samym parku i przy każdym z nich można poczytać o ciekawostkach przyrodniczych znajdujących się na terenie parku. Są tam też elementy związane z funkcjonowaniem ekosystemu w tym parku – mówi Arkadiusz Gaca, kierownik OSiW OHP w Niechanowie. - Nie ukrywam, że dzięki wsparciu Stowarzyszenia Światowid ta inicjatywa mogła zostać zrealizowana. W tych czterech punktach są zlokalizowane ławki na których można odpocząć podczas wędrówki po ścieżce. Zachęcam do tego, by rekreacyjnie spędzać czas w naszym parku. I myślę, że dla mieszkańców Niechanowa będzie to miejsce integracji, szczególnie dla osób starszych będzie to miejsce na rodzinne spacery – dodaje.

Po przemówieniu A. Gacy, nową ścieżkę pobłogosławił proboszcz parafii w Niechanowie - ks. Andrzej Ziółkowski. Następnie uroczystego przecięcia wstęgi i oficjalnego otwarcia ścieżki dokonali: Katarzyna Jórga ze Stowarzyszenia Światowid, Michał Comba, wielkopolski wojewódzki komendant OHP, Eugeniusz Zamiar, wójt gminy Niechanowo i Arkadiusz Gaca.

Po przecięciu wstęgi głos zabrał wójt E. Zamiar. - Gratuluję pomysłu, gratuluję dobrze napisanego wniosku i gratuluję realizacji tego projektu. Ten projekt ma wymiar edukacyjny, ma wymiar historyczny, ale także rekreacyjny dla naszych mieszkańców. Panie kierowniku gratuluję, bardzo się cieszę z tego projektu i życzę kolejnych pomysłów – powiedział gospodarz gminy Niechanowo. - Chciałabym podziękować uczestnikom tego projektu, chłopakom, którzy nie dosyć, że wykonali świetną pracę, jakościowo naprawdę najwyższych lotów, aż miło się patrzyło, jak to robicie. To na dodatek przygotowaliście bardzo fajny film, który opowiada o tym, jak to robicie. Nie jest tylko sztuką w życiu coś robić, umiejętnością jest również pokazywać innym to, że ja coś potrafię robić. Mam nadzieję, że tym projektem też nauczycie się pokazywać innym, że wy naprawdę macie fach w rękach i robicie świetną robotę. Gratuluję wam, waszym nauczycielom, opiekunom, bo to był bardzo cenny edukacyjnie i wychowawczo projekt – stwierdziła K. Jórga ze Stowarzyszenia Światowid.

Po oficjalnym otwarciu ścieżki (jej koszt wyniósł około 10 tys. zł, w tym 6 tys. zł to był środki pozyskane ze Stowarzyszenie Światowid), uczestnicy uroczystości powędrowali zwiedzić nową atrakcję Niechanowa. Dodatkowo grupa dzieci z Przedszkola „Kajtek” w Niechanowie powiesiła w parku budkę lęgową dla ptaków.

Wędrówka po parku była też okazją, by bliżej poznać okoliczności powstania tej ścieżki. - O ścieżce edukacyjnej myślałem już wcześniej, bo w kilku miejscach widziałem podobne projekty. Znając bogate walory przyrodnicze tego parku, że są w nim niezwykłe okazy a do tego jest jeszcze ten XVIII-wieczny pałac i znając takie osoby jak pan Karol Soberski, interesujące się właśnie historią pałaców, który mnie tym zaraził, to stwierdziłem że jest sens zrobienia takiej ścieżki – mówi A. Gaca. - Do tego spotkałem tutaj kilka osób, które chętnie zaangażowały się w ten projekt, w tym członków Uczniowskiego Klubu Sportowego „Pałac”. Uznaliśmy wówczas, że jako stowarzyszenie mamy możliwość ubiegania się o te funduszu i wraz z panią Katarzyną Jórgą, ze Stowarzyszeniem Światowid stwierdziliśmy, że możemy wystąpić z wnioskiem i wygraliśmy ten konkurs – dodaje.

Dalej kierownik OSiW OHP w Niechanowie podkreśla, że przygotowanie tego projektu to też zasługa kilku osób: Andrzeja Bartza, Fryderyka Fryzy, Mirosława Jankowskiego, Marka Radowskiego i Grzegorza Perlickiego. - Dodatkowo zaangażowała się w to nasza młodzież, pomogły nasze warsztaty, które za zgodą Komendanta udzieliły wsparcia – zaznacza A. Gaca. - Jedni zaczynają od przyrody, a kończą na historii, inni zaczynają od historii a kończą na przyrodzie. Ale trzeba to wszystko odtworzyć, trzeba się tym zaopiekować. Wiemy ile w naszym regionie stoi dworów, ile z nich niszczeje, więc co można to wspierajmy i odtwarzajmy – uważa.

Sala Historii – jedyna taka w powiecie gnieźnieńskim!
Druga odsłona dzisiejszej uroczystości odbyła się już w pałacu w Niechanowie, a było to oficjalne otwarcie Sali Historii poświęconej ziemiaństwu, a w szczególności właścicielom majątku Niechanowo, rodzinie Żółtowskim, jak i dziejom samego pałacu. I trzeba wyraźnie podkreślić, że jest to pierwsza taka Sala w pałacu znajdującym się na terenie powiatu gnieźnieńskiego (a pałaców mamy ponad 200!). - Ta Sala to nasze pierwsze kroki do tego, by historię tego miejsca, tego pałacu poznawać. Na początek tę historię chcemy pokazać w obrazach, w fotografiach oraz w przedmiotach znalezionych zarówno w pałacu, jak i w parku – mówi A. Gaca.

Oficjalnego otwarcia Sali dokonał Michał Comba, wielkopolski wojewódzki komendant OHP, który nie ukrywa, że bardzo pozytywnie przyjął obie inicjatywy przygotowane w pałacu w Niechanowie. - Edukacja i przyroda idą tą samą drogą. Poprzez edukację jesteśmy w stanie poznać lepiej przyrodę i jej tajemnice. Z kolei poprzez obcowanie z przyrodą możemy się edukować. Każdy z nas lubi usiąść sobie w parku, z dobrą książką i odprężyć się – przyznaje M. Comba. - Oba te projekty przyjmuję bardzo pozytywnie – dodaje.

W dzisiejszej uroczystości wzięła udział także – w imieniu władz powiatu gnieźnieńskiego – Maria Suplicka, etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. - To jest piękny powrót do przeszłości i kultywowanie historii, odtwarzanie tych dziejów, które tutaj, na tej ziemi się toczyły. To wspaniała historia, tym bardziej, że moja mama pochodzi z tych terenów i jakieś ciekawostki przekazuje mi na bieżąco, dlatego ten temat jest mi szczególnie bliski – podkreśla M. Suplicka.

Po obejrzeniu Sali Historii, goście uroczystości wysłuchali kilku ciekawostek związanych z historią pałacu, parku i samego Niechanowa, które przedstawił Karol Soberski, redaktor naczelny informacjilokalnych.pl, ale i portalu turystykalokalna.pl i skarbnicatajemnic.pl, który od kilku lat zajmuje się badaniem lokalnej historii i tropieniem tajemnic szczególnie właśnie związanych z ziemiaństwem w powiecie gnieźnieńskim.

Uroczystość zakończyła się spotkaniem przy wyśmienitym słodkim poczęstunku i wybornej kawie, gdzie była okazja do rozmów o kolejnych przedsięwzięciach planowanych w pałacu w Niechanowie.

Była to też okazja, by poznać okoliczności w których narodził się pomysł utworzenia Sali Historii, a jak podkreśla A. Gaca,  rodził się on od dłuższego czasu. - Pierwsza taka myśl pojawiła się w ubiegłym roku gdy poznałem pana Karola Soberskiego, który organizował dwukrotne zwiedzanie naszego pałacu, który przedstawiał licznie przybyłym turystom zarówno historię, architekturę jak i ciekawostki pałacu oraz parku w Niechanowie. To dało taką motywację, by podjąć tą inicjatywę – mówi A. Gaca. - W naszym pałacu dotychczas nie było miejsca, w którym można się było spotkać i zobaczyć coś związanego z historią tego obiektu. Pan Karol Soberski opowiadał te historie, szukał ciekawostek, potem razem ich szukaliśmy, coś wiedzieliśmy, a dzisiaj ta Sala ma pokazywać dowody na to, że to co mówimy jest prawdą. Chodzi nam też o stworzenie klimatu i atmosfery tamtych czasów, by pokazać jak ci ludzie żyli. Na tych fotografia ci ludzie są bowiem w różnych sytuacjach: w ogrodach, na wakacjach, na weselu, na pikniku. To byli ludzie, którzy ciekawie żyli – dodaje i zaznacza, że w gablotach są prezentowane przedmioty odnalezione podczas remontu pałacu czy też znalezione w parku.  - To jest też początek by do tego miejsca co jakiś czas zapraszać ludzi, którzy jeszcze tę historię pałacu pamiętają, ale i ciekawych ludzi, by ta Sala było miejscem spotkań ludzi kultury, artystów, poetów, literatów, ale i naukowców – zapowiada.

 

 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 21 marzec 2016 22:29

2 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.