http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Skowron patronem”. Niezwykła uroczystość w Witkowie!

Wyróżniony „Skowron patronem”. Niezwykła uroczystość w Witkowie!

Wczoraj u zbiegu ulic Czerniejewskiej, Braci Łukowskich i Płk. Hynka w Witkowie odbyło się uroczyste nadanie imienia sierż. pil. Józefa Skowrona zlokalizowanemu tam rondu. Wydarzeniu towarzyszyło odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci naszego wybitnego pilota. Podczas II wojny walczył u boku aliantów: pilotował bombowce i samoloty transportowe, został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Przez długie lata sierż. Józef Skowron żył w zapomnieniu. Mieszkańcy i samorządowcy Witkowa w Wielkopolsce przywrócili pamięć o pilocie. Uroczyste wydarzenie odbyło się w asyście honorowej wojska, były delegacje i sztandary oraz zaprezentowała się Reprezentacyjna Orkiestra Sił Powietrznych z Poznania.


Uroczystość rozpoczęła się od odsłuchania Hymnu, po którym Łukasz Grabowski, pełniący funkcję Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo serdecznie powitał żonę śp. Józefa  Skowrona - Panią Stefanię Skowron oraz syna Adama z najbliższą rodziną.

-  Bardzo się cieszę, że możemy się dzisiaj w tym szczególnym miejscu spotkać. Rondo im. sierż. pil. Józefa Skowrona jest wspólną inwestycją samorządu naszej gminy i samorządu powiatu gnieźnieńskiego. Bardzo cieszę się, że w grudniu na ostatniej sesji ubiegłego roku Rada Miejska podjęła decyzję w sprawie ustanowienia patrona nad tym rondem ś.p. Józefa Skowrona bohatera września 39 roku pilota RAF-u. Współtwórcy  pierwszej witkowskiej Solidarności, człowieka ikony - Witkowa, którego tak wielu z Państwa miało jeszcze szansę poznać – powiedział Ł. Grabowski.

Następnie Uchwałę Rady Miejskiej w Witkowie o nadaniu imienia patrona odczytał Adam Kowalski, radny Rady Miejskiej.

W dalszej części głos zabrała żona ś.p. Józefa Skowrona - Stefania Skowron: - W europejskiej i polskiej tradycji nadawanie ulicom, placom, skwerom i rondom stosownych nazw i patronów ma za cel przede wszystkim budowanie tożsamości kulturowej i historycznej danego miejsca. Ma także charakter edukacyjny szczególnie dla młodego pokolenia. Jest to formą oddania hołdu wybitnym postaciom z różnych obszarów życia społecznego, a głownie wszystkim bohaterom walk o suwerenność narodu Państwa Polskiego. Dziś właśnie mam zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w tak podniosłej i miłej dla mnie i mojej rodziny uroczystości nadania imienia mego męża naszemu nowemu rondu. Jesteśmy bardzo wzruszeni ja i moja rodzina. Myślę, że to nowe rondo spełni swoją pożyteczną rolę dla pojazdów, przechodniów, a przede wszystkim dla  dzieci, które tędy wędrują do szkoły. Dlatego życzę wszystkim użytkownikom bezpiecznej drogi.

Wśród zaproszonych na uroczystości gości znaleźli się: Beata Tarczyńska – starosta gnieźnieńskiego, radni powiatowi: Andrzej Kwapich, Krystyna Żok, Telesfor Gościniak, radni Rady Miejskiej w Witkowie, ks. ppłk kapelan Piotr Gibasiewicz, płk mgr inż. pil. Michał Erdmański, zastępca Dowódcy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu, płk mgr inż. Dariusz Płóciennik, zastępca Dowódcy 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, Dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów JWK Lubliniec, Dowódca Zespołu Bojowego „C” JWK Lubliniec, Robert Gretzyngier i Wojciech Matusiak z Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego – wydawcy książki o Józefie Skowronie, Grzegorz Korcz autor tej książki oraz grupy rekonstrukcyjne, asp. sztab. Mariusz Masłowski, komendant Komisariatu Policji w Witkowie i kpt Przemysław Sitek, komendant placówki Żandarmerii Wojskowej w Powidzu.

Radości w udziale w tak zacnej uroczystości nie kryła starosta Beata Tarczyńska. - Mam zaszczyt uczestniczyć w uroczystości przecięcia wstęgi otwarcia ronda im. Skowrona bohatera lokalnej społeczności, Polaka, który walczył na froncie. wykazywał się odwagą i patriotyzmem przyjeżdżając z powrotem  do Polski -tego pragnął. Wrócił, ale już niestety nie mógł służyć ojczyźnie w taki sposób, jak w czasie wojny. To było jego marzenie. Takie były czasy, że nie doceniano tych, którzy oddawali swoje zdrowie, swoje życie by bronić granicy naszej ojczyzny. Mam nadzieję, że to rondo będzie przypominało bohatera Józefa Skowrona – podkreśla.

Przecięcia wstęgi dokonali: żona Józefa Skowrona - Stefania Skowron, starosta Beata Tarczyńska oraz Łukasz Grabowski, pełniący funkcję Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo. Z kolei poświęcenia ronda dokonał ks. kapelan Piotr Gibasiewicz.

Po odsłuchaniu okolicznościowego utworu w wykonaniu Orkiestry Sił Powietrznych, dalsza część uroczystości odbyła się w sali widowiskowej Centrum Kultury. Kiedy licznie zebrani zajęli miejsca, głos zabrał prowadzący Grzegorz Musidlak, który przedstawił charakterystykę Tadeusza Janasa. Następnie Łukasz Grabowski i Adam Kowalski wręczyli T. Janasowi wyróżnienie statuetką „Rycerza Wita” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wspierania tradycji patriotyczno-narodowych mające szczególne znaczenie dla rozwoju i promocji Gminy i Miasta Witkowo.
Przy okazji odbyła się  promocja książki poświęconej Józefowi Skowronowi.  To niewielka, licząca nieco ponad 50 stron publikacja, opracowana między innymi na podstawie dokumentów, które pan sierżant przywiózł z Wielkiej Brytanii. Przygotował ją Grzegorz Korcz.

Na koniec Łukasz Grabowski, pełniący funkcję Burmistrza Witkowa złożył wyrazy głębokiego szacunku i uznania dla dokonań sierż. Józefa Skowrona podkreślając ich wielką wagę, a żona Józefa Skowrona podziękowała organizatorom za inicjatywę, a wszystkim zgromadzonym za przybycie życząc przy tym takiego umiłowania dla swojej pasji i determinacji jaką posiadał jej mąż. Z kolei młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie pod opieką  Krystyny Żok i Joanny Szlachciak przedstawiła wzruszający program słowno-muzyczny  upamiętniający witkowskiego bohatera.

Projekt „Skowron patronem” otrzymał Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Ostatnio zmienianyśroda, 09 marzec 2016 09:06

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.