Logo
Wydrukuj tę stronę

Erazmus + lepsza Europa

Wyróżniony Erazmus + lepsza Europa

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Gnieźnie od lat korzysta ze środków unijnych, które przeznaczane są na praktyki dla uczniów szkoły, albo na projekty obejmujące współpracę międzynarodową. Obecnie szkoła uczestniczy w projekcie  „We believe in a better Europe 2015/2018”.


Zawarta w tytule projektu lepsza Europa to także dbałość o środowisko ale i racjonalna gospodarka wodna. Uczestników projektu przyjął Jerzy Berlik wicestarosta gnieźnieński. - „We believe in a better Europe  2015/2018”  to projekt, który zwraca uwagę młodzieży na problemy związane przede wszystkim ze środowiskiem naturalnym. Chodzi w nim o deficyt wody, który dotyka nie tylko świat, ale też i naszą Wielkopolskę. Wiemy, że jest to region, które stepowieje od lat. W tym projekcie będziemy próbowali zasygnalizować problemy i zająć się nim. Nie ukrywam że chodzi nam również o to, żeby młodzież, biorąca udział w tym projekcie miała możliwości spotkania się ze rówieśnikami z innych krajów Europy. Mogą także w ten sposób efektywnie uczyć się języka angielskiego – mówi Tadeusz Stręk, dyrektor ZSP nr 3.

Obecnie do Gniezna przyjechali nauczyciele mający w krajach partycypujących w projekcie koordynować działania młodzieży. Gości z Francji, Rumunii i Grecji przyjął także wicestarosta Jerzy Berlik. - Problemy związane z gospodarką wodną nie są nam obce, nasz powiat nie jest jakąś osobna wyspą, dotykają nas wszystkie zjawiska i problemy, jakie występują w Europie. Jednak tak międzynarodowa wymiana doświadczeń ma spore znaczenie. Wiadomo też, że młodzi ludzie podróżując czy współpracując z kolegami z innych krajów bogacą swoją wiedzę i umiejętności – powiedział nam Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński.

Goście z zagranicy na razie jeszcze niewiele zobaczyli ale już są zadowoleni z przyjęcia w Gnieźnie. - Ogromnie cieszę się, że możemy tutaj być. To w zasadzie pierwszy kraj, w którym przystępujemy do realizacji tego projektu. Poznajemy siebie jako nauczyciele, a także kraj, w którym przebywamy od strony historycznej i co ważne kulturowej – powiedział nam Chrystopher Derderian, nauczyciel z Francji.

Uczestnicząca w projekcie młodzież będzie zgłębiała zagadnienie ochrony wody i gospodarki wodnej, oraz recyklingiem oraz sposobami wykorzystania alternatywnych źródeł energii zwłaszcza energii odnawialnej.

Informacjelokalne.pl