http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Po wielu latach milczenia zabrzmiały dzwony kościoła w Popowie Ignacewie...

Wyróżniony Po wielu latach milczenia zabrzmiały dzwony kościoła w Popowie Ignacewie...

Jak już informowaliśmy 16 marca w naszej publikacji pt. „Obudźmy dzwony w Popowie Ignacewie!”, dzisiaj, w Wielką Sobotę, 11 kwietnia 2020 r., po wielu latach milczenia,  zabrzmiały dzwony kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Popowie Ignacewie. Było to wydarzenie historyczne, szczególnie, że doszło do niego w roku w którym przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Franciszka Saskowskiego, właściciela majątku Popowo Ignacewa, fundatora kościoła i dzwonów.


O historii kościoła, dzwonów, jak i parafii w pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Popowie Ignacewie, możne przeczytać we wspomnianym artykule pt. „Obudźmy dzwony w Popowie Ignacewie!”

- Dzwon dla parafii to swoista dusza. Każdy dzwon, także te w kościele w Popowie Ignacewie, ma – oprócz duszy – również serce. Budząc do życia dzwony, odnowimy ich serca ale też przywrócimy lokalnej społeczności wspomnianą duszę dzwonu i sprawimy, że nasza parafia złapie swoisty „duchowy oddech” - podkreślał, we wspomnianym artykule, ks. Krzysztof Kawalerski, proboszcz parafii w Popowie Ignacewie.

I zgodnie z deklaracją ks. Krzysztofa, w Wielką Sobotę, 11 kwietnia 2020 r. - po wielu latach milczenia – dzwon zabrzmiały, a dokładnie największy z dzwonów! - W Wielką Sobotę zabrzmiał największy nasz dzwon „Maryja” i obwieścił rozpoczęcie Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. To również było dla nas swoiste duchowe przeżycie. Później rozbrzmiewać będą pozostałe dzwony, czyli „Franciszek” i mniejszy dzwon wiszące w kościelnej wieży. Dzwony będą biły regularnie o wyznaczonych porach dnia – mówi ks. K. Kawalerski.

Przygotowania do tego historycznego dnia trwały od kilku tygodni i polegały one na pracach w wieży kościoła w Popowie Ignacewie mających na celu przywrócenie „do życia” dzwonów. Renowacji jest poddawana wieża, podobnie jak dzwony. Osoby chcące wesprzeć ten szczytny cel mogą wpłacać środki na konto: Parafia w Popowie Ignacewie, Bank Spółdzielczy w Gnieźnie, numer konta: 72 90650006 0080 0800 3418 0002 z dopiskiem „Na kościelne dzwony”.

Dzisiaj możemy już stwierdzić, że dzień w którym dzwon „Maryja” ponownie zabrzmiał przeszedł do historii Popowa Ignacewa i całej parafii.

Fot. i dźwięk Tomasz Plaskaty

Media

Ostatnio zmienianyniedziela, 12 kwiecień 2020 01:35

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.