http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Offeliada - gnieźnieńskie święto kina zakończone!

Wyróżniony Offeliada - gnieźnieńskie święto kina zakończone!

Wczoraj odbyła się Gala Finałowa i ogłoszenie wyników 13. Festiwalu Filmowego Offeliada. Festiwal od 2007 roku realizuje podstawowy cel, jakim jest popularyzacja dorobku młodej polskiej kinematografii offowej oraz promocja szeroko rozumianej kultury niezależnej.


Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie „Ośla Ławka” we współpracy z Urzędem Miejskim oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gnieźnie.
Po prezentacji zdjęć z 13. Offeliady ogłoszono wyniki IX Konkursu Kuźni Literackiej - Recenzenckiego na napisanie recenzji książki zekranizowanej po 1989 roku:
– I miejsce: Bogna Janicka – Recenzja Książki „Dom na pustkowiu” Andrei Marii Schenkel,
– II miejsce: Michał Filipiak – Recenzja Książki „Godziny” Michaela Cunninghama,
– III miejsce: Jakub Sufleta – Recenzja Książki „Poradnik pozytywnego myślenia” Matthew Quicka.

Jury Główne Festiwalu w składzie: Marta Dzido, Tessa Moult-Milewska, Wiesław Kot oraz Jakobe Mansztajn przyznało Nagrodę Główną Festiwalu: „Offelię” (750 złotych + statuetka) w kategorii:
– fabuła dla filmu „Elizabeth” w reżyserii Wojciecha Klimali za dystans, zrozumienie i przełamanie stereotypu starzejących się kobiet
– dokument dla filmu „Casting” w reżyserii Klaudii Kęski za interesującą interpretację relacji rodzinnych w przenikanie się kultur
– animacja dla filmu „Silny niezależny kosmos” w reżyserii Damiana Krakowiaka za intensywną i przekonującą wizualnie historię o odchodzeniu, opowiadaną w prosty, metaforyczny i przejmujący sposób

Wyróżnienia Jury Głównego:
– „Fascinatrix” w reżyserii Justyny Mytnik
– „Brzuch straszliwej maszyny wykrwawiającej się na śmierć” w reżyserii Marka Ułana-Szymańskiego
– „Strawberry boys” w reżyserii Michała Toczka
– „Oddychaj” w reżyserii Kamili Jasińskiej

Jury główne przyznało następujące nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego:
– w kategorii „Najlepsza Reżyseria” dla: Jędrzeja Ziembińskiego za film „Czyste”
– w kategorii „Najlepszy Scenariusz” dla: Jana Bujnowskiego za film „Krzyżówka”
– w kategorii „Najlepsze Zdjęcia” dla: Karola Łakomca za film „Brzuch straszliwej maszyny wykrwawiającej się na śmierć”
– w kategorii „Najlepszy Montaż” dla: Miłosza Jańca za film „Elizabeth”
– w kategorii „Najlepsza Aktorka” dla: Marii Mamony za film „Elizabeth”
– w kategorii „Najlepszy Aktor” dla: za film „TAK.BLISKO” dla Ryszarda Ronczewskiego
– w kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny” dla Klaudii Kęski za film „Casting”  
– w kategorii „Najlepszy Film Animowany” dla Damiana Krakowiaka za film „Silny niezależny kosmos”

Jury Studenckie w składzie: Kacper Pietrzak (IKE UAM), Anna Sołtys-Stawowa (GSW Milenium), Patrycja Nitka (PWSZ) przyznało Nagrodę „Hamleta” dla filmu:
– „Elizabeth” w reżyserii Wojciecha Klimali

Jury Młodego Widza w składzie: Nikodem Wejerowski (I LO), Olga Jóźwiak (II LO), Dagmara Fromm (III LO), Aleksander Eliks-Pietrzak (AL Milenium) oraz Mateusz Madaj (ZSEO) przyznało Nagrodę „Horacego” dla filmu:
– „Brzuch straszliwej maszyny wykrwawiającej się na śmierć” w reżyserii Marka Ułana-Szymańskiego

Wyróżnienia Jury Młodego Widza:
– „Świadomość Lalki” w reżyserii Michała Wójcickiego
– „Elizabeth” w reżyserii Wojciecha Klimali
– „Filozofia lotnicza” w reżyserii Jacka Burbana

Jury dziennikarzy w składzie: Aleksander Karwowski (Przemiany na Szlaku Piastowskim i Marta Wesołowska (Radio Września) przyznało nagrodę „Laertes” dla filmu:
– „TAK.BLISKO” w reżyserii Marka Głuszczaka

Pozostałe nagrody i wyróżnienia:
Nagroda Krytyki Politycznej im. Stanisława Brzozowskiego za „szczególną wrażliwość społeczną dzieła filmowego” dla filmu „Casting” w reżyserii Klaudii Kęski.
Nagroda „Ikar” Gnieźnieńskiego Klubu Fantastyki Fantasmagoria dla najlepszego filmu podejmującego tematykę fantasy lub science fiction dla filmu „Świadomość Lalki” w reżyserii Michała Wójcickiego
Nagroda Studia Fotostube za najlepsze zdjęcia dla filmu „Drugi pokój” w reżyserii Anny Rzepki
Nagroda „łOŁ!” Stowarzyszenia „Ośla Ławka” za „coś innego” dla filmu „1410” w reżyserii Damiana Kocura
Nagroda Specjalna Dyrektora Festiwalu „Rozenkranc”, czyli nagroda w pełni subiektywna dla filmu „48 godzin wcześniej” w reżyserii Daniela Szajdka
Nagroda Publiczności dla filmu „Wanniarz” w reżyserii Kacpra Ucińskiego oraz Mikołaja Wojciechowskiego

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.