http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Guziki – wielka historia małych zabytków. Kołobrzeg – Gniezno – Kołobrzeg

Wyróżniony Guziki – wielka historia małych zabytków. Kołobrzeg – Gniezno – Kołobrzeg

Historia tych dwu miast splata się co najmniej od Zjazdu Gnieźnieńskiego. To w 1000 roku dzięki wpływom Chrobrego biskup Reinbern z Turyngii podjął pierwszą próbę wypędzenia znad Bałtyku Welesa. Wtedy też ustanowiono biskupstwo Kołobrzeskie podległe metropolii gnieźnieńskiej. Po wielu latach w 1807 roku podczas wojny napoleońskiej pod Kołobrzegiem stanęły wojska 1. Pułku Piechoty Legii Poznańskiej tworzonego w Gnieźnie. Kiedy zupełnie niedawno ekipa Olafa Popkiewicza i Roberta Maziarza znalazła miejsce Reduty Sułkowskiego odkrywcy wykopali między innymi guziki z mundurów żołnierzy, którzy wyruszyli z Gniezna. Pułkowe „Jedyneczki”, które mogły  mieć pochodzenie jeszcze kościuszkowskie, stały się inspiracją dla Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie do zorganizowania wystawy pod dwuznacznym tytułem „Guzik Wam Pokażemy”.


Pierwsze spotkanie Roberta Maziarza i Jarosława Mikołajczyka, jednego z edukatorów Muzeum Początków Państwa Polskiego miało miejsce podczas I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” zorganizowanego w Pałacu w Czerniejewie przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”. – Opowieść Roberta o żołnierzach księcia Antoniego Pawła Sułkowskiego o tym, jak obchodzili na reducie w 1807 roku rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja, była pewnym impulsem. Zwłaszcza, że ci sami żołnierze jeszcze przed obleganiem Kołobrzegu brali udział w pierwszym zwycięskim powstaniu wielkopolskim przeciw Prusakom w 1806 roku. Jak pisze w swojej publikacji Dawid Jung, w oddziałach tworzonych przez Sułkowskiego w Gnieźnie wśród zwerbowanych było blisko 60 Gnieźnian. Te guziki, które znalazł Robert, choć tak małe obudziły historię splatającą dwa niby odległe miasta. Pomysł kiełkował powoli, tutaj sporo wsparcia w jego poszerzaniu dała szefowa Działu Obsługi Wystaw i Edukacji Magdalena Robaszkiewicz i wsparcie grupy Interaktywne Muzeum Gniezna – przyznaje Jarosław Mikołajczyk, kurator wystawy.

Wystawa otwarta podczas Nocy Muzeów była niewielką ekspozycją dedykowaną przede wszystkim miastu Gnieznu od XIX do XX wieku. To Guziki Sułkowskiego otwierały ekspozycję, stanowiąc najbardziej narodowy akcent. Pokazano je w gablocie wyłożonej biało–czerwoną flagą. – Związki Kołobrzegu i Gniezna to historia, która toczy się od Bolesława Chrobrego. To jednak ten czas napoleoński, czas obecności na naszych ziemiach Pułku Sułkowskiego jest taki mocnym spoiwem po latach. W miejscu ich znalezienia na reducie stanęła tablica pamiątkowa, na której odsłonięciu był między innymi prezydent Gniezna. Teraz kiedy pokazano te niewielkie elementy właśnie w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, historia w nich zamknięta zatoczyła koło – powiedział Robert Maziarz.

Jarosław Mikołajczyk z MPPP, a jednocześnie nasz redakcyjny kolega, oprócz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odwiedził także - dokąd przywiózł wypożyczone guziki - zwiedził także Muzeum Patria Colbergiensis. Tu podjęty został przez przedstawicielkę gabinetu prezydent Anny Mieczkowskiej – Paulinę Żupaniec–Łochocką.

W tym muzeum w ratuszu zgromadzono sporo pamiątek miejskich w tym związane z Sułkowskim i jego pułkiem. Między innymi fragment pisma z autentycznym podpisem Antoniego Pawła Sułkowskiego. Oraz przygotowane przez cenionego napoleonistę Ireneusza Piecyka figurki żołnierzy 1. Pułku Piechoty Legii Poznańskiej. Niewielkie niezwykle gęste jednak od bogatej międzynarodowej historii Kołobrzegu.

Po tej części oficjalnej gnieźnianin wraz z Ireneuszem Piecykiem i Robertem Maziarzem odwiedzili miejsce Reduty w lasach kołobrzeskich. Tutaj zatrzymali się przy głazie z tablicą pamiątkową i obejrzeli ślady wykopów, odkrywających obozowisko Sułkowskiego. Samo miejsce pośród buków pamiętających czasy, kiedy żołnierze również z Gniezna wspierali tu Napoleona nadal, kryje sporo tajemnic.

Tę niezwykłą historię miejsca ożywiają tu pasjonaci Kołobrzegu i polskiej historii zwłaszcza 3 maja, gdy z głośników pośród drzew odgrywane jest nagrane przez lektora płomienne przemówienie ks. Ignacego Przybylskiego, które wygłosił 3 maja w 1807 roku w tym miejscu. - „Żołnierze polscy! Pod Kolbergiem obozujemy. Od czasów Chrobrego nasz regiment na łonie województw Gnieźnieńskiego i Poznańskiego utworzony, pierwszy chorągwie wojskowe polskie na Pomorzu rozwija. Dzień 3 maja na pobrzeżu Morza Bałtyckiego, a co większa pod murami Kolberga obchodzimy.  Dzień dzisiejszy dla nas wszystkich jest ważnym. Tron dziedziczny, zbliżenie mieszkańców Polski do siebie, i wolność rozumna, są dziełem sławnej konstytucji. Dzień 3 maja był dla nas pierwszy sławy i zguby. Skoro naród pokazał, iż zrzeka się bezrządu, który go od czasów Ludwika Węgierskiego w oczach oświeconej Europy poniżał, samodziercy pograniczni, natychmiast nas niezgodnych, a zatem niedołężnych pochłonęły. Gniliśmy przeszło lat dwanaście w zgubnej spokojności, oprócz cząstki walecznej prawych synów ojczyzny, którzy pod chorągwiami francuskimi zgromadzeni, sławę, język i imię narodu w obcych częściach ziemi swą odwagą, pod przewodnictwem Dąbrowskiego utrzymać umieli… Wy, żołnierze regimentu pierwszego, szczególnie dowodzicie, że Polak w Europie istnieć powinien” – tak między innymi pośród bagien na reducie mówił do żołnierzy kapelan ks. Ignacy Przybylski.

Kolejnym akcentem związanym z Gnieznem, który możemy pokazać naszym czytelnikom, był obraz pędzla Izydora Jabłońskiego z kolekcji Roberta Maziarza przedstawiający postrzyżyny syna Piasta.

Wystawa „Guzik Wam pokażemy” przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie i Interaktywne Muzeum Miasta Gniezna jako ekspozycja niewielka niosąca 10 przedmiotów i 10 historii osadzona w mikrohistoriach dała początek kolejnym wspólnym pomysłom. Część z nich być może pojawi się na II Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”. Nie wykluczone są także kolejne projekty współpracy z kołobrzeskimi muzealnikami i pasjonatami Muzeum Początków Państwa Polskiego.


Fot. MPPP i Media Niezależne

1 komentarz

  • Aneta
    Aneta środa, 21, sierpień 2019 21:12 Link do komentarza Raportuj

    W Kołobrzegu polecam niezwykłe atrakcje dla dzieci.
    1. Miasto Myszy - wystawa 500 żywych myszek obok Latarni w Porcie. 2. Ukryta Kraina - magiczna wystawa w Porcie 100m od Latarni. 3. Muzeum 6D - Maszoperia na Promenadzie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.