http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Wolność to przede wszystkim odpowiedzialność za siebie nawzajem”

Wyróżniony „Wolność to przede wszystkim odpowiedzialność za siebie nawzajem”

Przepiękna pogoda majowa towarzyszyła uroczystościom z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ten dokument, który stworzył w Polsce podstawy demokracji był dziś ukazywany na różne sposoby, we wszystkich przemówieniach i podczas spektaklu teatralnego w wykonaniu młodzieży.


Na placu katedralnym w Gnieźnie odbywały się dziś obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pamiętny akt zasadniczy państwa polskiego był pierwszym tego typu dokumentem w Europie i drugim na całym świecie. Według niektórych był także pierwszym momentem odzyskiwania przez Polskę niepodległości. – Ta ustawa zasadnicza, która została przyjęta przez Sejm Czteroletni w 1791 roku była widocznym znakiem patriotyzmu, miłości do Ojczyzny i co ważne dalekowzroczności tamtego pokolenia. Jednolity rząd, skarb i wojsko, trójpodział władzy oraz brak zgody na uprzywilejowaną pozycję szlachty wobec poddanych, których oddano pod opiekę prawa i rządu krajowego, stanowiły silne i trwające po dziś dzień podwaliny prawdziwej demokracji – zauważa Dariusz Igliński, przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.

– Osądzano ją różnie, jedni uważali, że była zbyt zachowawcza, inni zachwycali się zniesieniem liberum veto i przejściem od chaotycznych rozporządzeń i edyktów do nowoczesnego formułowania przepisów prawa. Jednak znaczenie Konstytucji 3 Maja jest inne – mówi chwilę później Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. – Prawodawcy stworzyli dzieło narodowe, w tym znaczeniu, ze narodowi podporządkowali króla, rząd, Sejm i wojsko, czyli wszystko. Poświęcając wolność jednostek starali się ugruntować wolność narodu i to jest właśnie niepodległość – dodaje.

Słowem szczególnym w jej ocenie powinno być dla nas w tym roku słowo „wolność”. – Ta, o której dzisiaj myślimy, to przede wszystkim odpowiedzialność za siebie nawzajem. Ta idea została zdefiniowana chyba najcelniej przez błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę, który mawiał, że powołanie do wolności łączy się z obowiązkiem zrozumienia i że wolność, to nie jest wola, ale zadanie stojące przed każdym człowiekiem, wymagające przemyśleń, rozwagi, umiejętności wyboru i decydowania – podkreśla B. Tarczyńska.

Następnie miało miejsce nadanie wyróżnienia, którym pośmiertnie został odznaczony Edward Jagła, żołnierz współtworzący Zielony Trójkąt w Gnieźnie, którego zastrzelono w 1945 roku. Decyzję o podniesieniu go do stopnia podoficerskiego wydał prezydent Andrzej Duda, a odebrała ją rodzina. – On był najpierw żołnierzem Armii Krajowej i walczył podczas II wojny światowej na Podkarpaciu, a później gdy wrócili do Gniezna wstąpił do Zielonego Trójkąta, był Żołnierzem Niezłomnym, nie poddał się do samego końca i zginął na własnej ziemi podczas próby aresztowania przez ubecję. Mówię dzisiaj w imieniu mojej mamy, że jesteśmy bardzo szczęśliwi, jako rodzina, że został w końcu uhonorowany i w ten sposób doceniony przez Ojczyznę, za którą walczył do ostatniego wytchnienia – stwierdza Anna Kozłowska, siostrzenica Edwarda Jagły.

Później odczytano apel poległych z udziałem żołnierzy kompanii honorowej Wojska Polskiego, którzy oddali salwy honorowe, a pod pomnikiem króla Bolesława Chrobrego zostały złożone wiązanki kwiatów. Grupa uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych w Gnieźnie wystawiła przedstawienie pt. „Wolność, to diament do oszlifowania”. Do całej uroczystości przygrywała Powiatowa Orkiestra Dęta oraz przyśpiewywał Chór Metrum.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.