Logo
Wydrukuj tę stronę

– To osoby, które chcemy dzisiaj przypomnieć i wyróżnić – podkreśla T. Budasz

Wyróżniony – To osoby, które chcemy dzisiaj przypomnieć i wyróżnić – podkreśla T. Budasz

Pięć osób zostało wyróżnionych na sesji Rady Miasta Gniezna. Wręczono m. in. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gniezna, którym uhonorowano emerytowanego rektora Państwowej Wyższej Szkoły zawodowej w Gnieźnie – prof. Józef Garbarczyk.


Tradycją stało się już, że każde ostatnie posiedzenie Rady Miasta Gniezna w roku jest okazją do tego, żeby wyróżnić osoby zasłużone dla Pierwszej Stolicy Polski. Tak było również podczas uroczystej sesji związana z rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, która odbyła się w czwartkowe popołudnie w Miejskim Ośrodku Kultury. – To jest czas na wyróżnienia tych osób, które wpisują się w sposób znaczny w działalność naszego miasta, czy to na polu społecznym, politycznym, ekonomicznym czy w jakimkolwiek innym wymiarze. To osoby, które chcemy dzisiaj przypomnieć i wyróżnić – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.  

- Cieszę się, że możemy dzisiaj uhonorować pana profesora Garbarczyka tytułem Honorowego Obywatela Miasta Gniezna, ale mamy jeszcze inne wyróżnienia. Czasami są to osoby mniej znane, ale bardzo aktywnie działające w swojej dziedzinie, np. Marian Rejdukowski, który otrzyma Odznakę Honorową „Za zasługi dla Miasta Gniezna”. Medale Jubileuszowe dziś odbiorą również: pan Tadeusz Tomaszewski, wieloletni poseł, którego działalność nie tylko polityczna, ale także społeczna na rzecz osób niepełnosprawnych i wykluczonych jest powszechnie znana i pan major Zenon Piwecki, uczestnik powstania warszawskiego, a potem radca prawny w wielu przedsiębiorstwach.  To także pani Katarzyna Grodzka, która jest bardzo mocno zaangażowana w rozwój handlu i ożywianie centrum miasta, do niej trafi Medal Koronacyjny – dodaje T. Budasz.

Znany ze swojej skromności prof. Józef Garbarczyk w stylu dobrze wszystkim znanym i lubianym odpowiada na nasze pytanie o swoje wrażenia, że czuje się trochę zakłopotany. – Nigdy nie pracowałem dla odznaczeń, których zresztą mam mało, bo nigdy się o to nie starałem, ale przyjmuję to też z pewnym zaskoczeniem, że miasto doceniło to, co nie jest przecież tylko moją zasługą, bo wszystkich pracowników – opowiada prof. Józef Grabarczyk, który zakładał gnieźnieńską PWSZ i przez długie lata uczelnią zarządzał, jako rektor, a od września jest emerytem. – Cieszę się, że ta szkoła jest dobrze dzisiaj postrzegana w całej Polsce i w Wielkopolsce, bo według rankingu „Perspektyw” ona jest na miejscu pierwszym. Moja motywacja była następująca, otóż największe bogactwo każdego kraju jest w młodych umysłach i trzeba umieć je wydobyć. Jak popatrzymy na historię rozwoju różnych krajów, np. weźmy Niemcy, które po swoich klęskach i kryzysie gospodarczym, po obu wojnach przegranych – na co postawili? Na kształcenie postawili i powstawały uniwersytety, bo słynny Uniwersytet Humboldta powstał po przegranej wojnie z Francuzami. To mnie natchnęło i to samo zaczęliśmy robić w Polsce, najpierw tutaj w Gnieźnie, a potem w Pile, Kaliszu i tak się to zaczęło, a w Gnieźnie szczególnie do tego podeszliśmy, bo jak to może być, żeby stolica była bez wyższej szkoły – wspomina prof. Garbarczyk.

Najmniej znany spośród wyróżnionych, to Marian Rejdukowski też nie krył zaskoczenia. To długoletni pracownik Zakładu Energetycznego, w którym jest zatrudniony od 1979 roku. W ramach swoich obowiązków walnie przyczynił się rozwojowi sieci elektroenergetycznej na terenie Gniezna, dzięki czemu poprawie uległa eksploatacja, a także zmniejszyła się awaryjność. – Ja dziękuję oczywiście za to wyróżnienie, ja jestem jednak tylko przedstawicielem tej całej rzeszy energetyków, która cały czas ściśle współpracuje z Urzędem Miejskim. Efektem tego są wyniki takie, że ta sieć nasza, elektro-energetyczna jest w bardzo dobrym stanie, a przykładem są tu takie wydarzenia, jak przyjazd papieża, czy zjazdy prezydentów i obchody milenijne, gdzie nasza sieć dostała wiele nakładów inwestycyjnych, a to dzisiaj procentuje – uważa Marian Rejdukowski.

Uroczyste posiedzenie Rady Miasta Gniezna poprowadził jej przewodniczący - Michał Glejzer, który również wspomniał cały kontekst dzisiejszego posiedzenia. – W jaki sposób by nie spojrzeć na dzieje Polski sprzed tych prawie 100 lat, to każde miasto może czcić niepodległość w innym dniu. Każda z tych rocznic ma tak duże znaczenie, że każdy z nas jest w stanie znaleźć w tym momencie coś takiego, co taką datę łączy z jego miastem czy regionem. Dziś mija praktycznie 99 lat od odzyskania niepodległości na naszych ziemiach i tak właśnie obchodzimy to święto podczas tej sesji uroczystej Rady Miasta Gniezna, że honorujemy naszych zasłużonych mieszkańców – mówi Michał Glejzer.

Informacjelokalne.pl