http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Nowotwór we wczesnej fazie jest najczęściej wyleczalny”

Wyróżniony „Nowotwór we wczesnej fazie jest najczęściej wyleczalny”

Po raz drugi w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie zorganizowano Forum Zdrowia, podczas którego były omawiane szczegółowo działania podejmowane w zakresie ochrony zdrowia. Głównym tematem były tym razem badania profilaktyczne, które prowadzą władze powiatowe we współpracy z NFZ oraz innymi samorządami, jak się okazuje w coraz szerszym zakresie.


Spotkanie zdominowały trzy tematy, które zostały przybliżone w specjalnych prezentacjach. - To jest program zdrowotny realizowany przez powiat gnieźnieński, jak również poszczególne gminy naszego powiatu. Po drugie prowadzone są także programy profilaktyczne w ramach działania Narodowego Funduszu Zdrowia na naszym obszarze. Ponadto będziemy jeszcze mieli prezentację dotyczącą szczepień przeciwko grypie, którą przygotowała Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gnieźnie i które budzą często wątpliwości – informuje Małgorzata Cichomska-Szczepaniak, dyrektor Wydziału Ochrony Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

- To jest okazja do dyskusji na temat zarówno problemów zdrowotnych mieszkańców naszego powiatu, ale często również możliwość przedstawienia tych programów profilaktycznych, czyli naszej polityki zdrowotnej, którą realizujemy. Powiat gnieźnieński realizuje programy profilaktyczne w zakresie zachorowań onkologicznych i stopy cukrzycowej, to jest taka nowość z roku zeszłego, która ruszyła w tym nowym programie i już mamy sygnały, że to jest odbierane pozytywnie przez nasze społeczeństwo – mówi Maria Suplicka, członek etatowy Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego.

Choć mieszkańcy niezbyt chętnie w takich spotkaniach uczestniczą, to mogliby dowiedzieć się dużo podczas ich trwania. - W ramach środków z Narodowego Funduszu Zdrowia prowadzone są dwa programy profilaktyczne, tj. profilaktyka raka szyjki macicy i profilaktyka raka sutka piersi u kobiet – zauważa Barbara Skulska-Salita, pielęgniarka naczelna ze Szpitala „Pomnik Chrztu Polski” w Gnieźnie. Co cieszy, nasze mieszkanki korzystają z badań profilaktycznych coraz częściej. - Na tej przestrzeni ostatnich lat wyraźnie obserwujemy, że świadomość kobiet jest coraz większa w tym zakresie. Trzeba pamiętać, że nowotwór we wczesnej fazie wykrycia jest najczęściej wyleczalny – dodaje.

- Działania profilaktyczne w ramach walki z rakiem szyjki macicy realizują poradnie ginekologiczne, które mają umowę z NFZ i każda kobieta, która zgłosi się do takiej poradni ma wykonane badanie przesiewowe. W tym drugim przypadku są to badania wykonywane w pewnym przedziale wiekowym, dla kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia, które są w tej grupie zagrożonej zachorowaniem najbardziej i takie badanie przysługuje pacjentce co dwa lata, chyba że są jakieś niepokojące zmiany czy objawy. Te kobiety mają bezpłatnie wykonywane badanie mammograficzne, mogą rejestrować się w Pracowni RTG przy ul. Św. Jana 9 i są tam odpowiednio zakwalifikowane oraz zostaje wyznaczony im termin badania – tłumaczy B. Skulska-Salita.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.