http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Parowozownia – która koncepcja zwycięży?

Wyróżniony Parowozownia – która koncepcja zwycięży?

W piątkowe popołudnie mamy poznać ostateczny kształt koncepcji gnieźnieńskiej Parowozowni, powstającej przy udziale specjalistów różnych dziedzin. Dziś zostały zaprezentowane wstępne koncepcje dotyczące tworzonego planu szczegółowego zagospodarowania dla tego terenu. Wśród pomysłów jest koncepcja kompleksu gastronomiczno-wystawienniczego, a także budowa przejścia dla pieszych oraz utworzenie osiedla mieszkalnego.


Od poniedziałku w Gnieźnie trwają warsztaty Charrette, podczas których wypracowywana jest koncepcja zagospodarowania terenu tutejszej parowozowni. Do udziału w konsultacjach zostały zaproszone wszystkie zainteresowane instytucje oraz mieszkańcy Pierwszej Stolicy Polski. Ze strony interesantów, co też ważne, padały bardziej i też nieco mniej uzasadnione propozycje, jak to zwykle przy takich okazjach już bywa. - To są pewne pomysły, które my teraz wizualizujemy i które później oczywiście będą musiały być jeszcze rynkowo zweryfikowane, ale celem warsztatu jest jakieś ukierunkowanie planistyczne dla tego terenu, żeby miasto mogło podjąć kroki, by ten teren z białej plamy, którą jest teraz mógł być w dokumentach planistycznych przeznaczony pod coś, a co to może być, to właśnie staramy się ustalić – tłumaczy nam Daniel Piotrowski, urbanista z pracowni projektowej MAU, która przeprowadza gnieźnieńskie warsztaty na zlecenie PKP s.a.

Jakie są pierwsze spostrzeżenia, które wypływają bezpośrednio z trwających konsultacji? - My dziś przedstawiamy pewne spektrum możliwości, czekamy potem na reakcje, emocje, uwagi i są potem jeszcze dwa dni, by to dalej dopracowywać. Mieliśmy spotkania z wieloma ekspertami, komunikantami, konserwatorem zabytków oraz ludźmi z Urzędu Miejskiego, którzy odpowiadają za planowanie, z panem prezydentem też rozmawialiśmy. Był także ekspert od analiz rynku, bo cokolwiek się tutaj zadzieje, to musi być osadzone w realiach potrzeb rynku i my, jako projektanci postaraliśmy się to wszystko możliwie jak najlepiej ubrać w rysunki i pewne wizje, jak to wszystko może wyglądać i jak to wszystko sobie można wyobrazić – opowiada D. Piotrowski.

- Tu są pewne uwarunkowania, a więc zabytki pod ochroną konserwatorską, a do tego wnioski z analizy rynkowej, bo np. te centra handlowe, których jest już tyle i to, które obok jest w budowie w bliskim sąsiedztwie parowozowni, to już wiemy, że tu nie będzie centrum handlowego. Spektrum opcji jest już zawężone do tych kilku pomysłów, my zresztą obserwujemy, jak rozwijają się takie strefy dworców w innych miastach, nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, w podobnej wielkości miastach, jak Gniezno. To jest więc dobre miejsce na centrum pewnych usług, kultury czy rozrywki, ale także na funkcję mieszkalną, ponieważ jeśli ktoś np. pracuje w Poznaniu, to dla niego optymalnym rozwiązaniem jest rzeczywiście mieszkać blisko tego dworca, a jeżeli będzie tu jeszcze jakaś zieleń, bo planujemy tam taki park liniowy na terenach dziedzictwa kolejowego, bo też jest taki pomysł plus funkcja hotelowa przy dworcu ma duży potencjał, to ten teren staje się wtedy jeszcze bardziej atrakcyjny – mówi urbanista.

Istotnym tematem okazała się także sprawa przejścia naziemnego, które miałoby połączyć południe z północą Gniezna. - Teraz trwają takie rozmowy wewnętrzne, bo ważnym tematem jest połączenie południa z północą miasta i w obrębie dworca mamy tu brak połączenia dla pieszych i może jeszcze dla rowerzystów, to jest taka skala. Tu mamy pytanie, które podlega analizom, czy to będzie rozbudowa tego wiaduktu, który jest teraz, czyli wydłużenie i dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych czy może będzie to nowe zupełnie przejście obok, które łączyłoby strefę parku ze strefą parowozowni. Tu są dwie opcje możliwe, a my pokazujemy te dwa możliwe warianty – dodaje D. Piotrowski.

Przypomnijmy, że cały teren jest pełną własnością spółki PKP, a obszar zajmuje powierzchnię 25 ha, która być może zostanie na podstawie przygotowanego projektu odstąpiona na cele komercyjne z uwzględnieniem zabytkowej tkanki, jaką stanowią budynki po dawnej parowozowni. - My chcemy pewną część tej parowozowni przeznaczyć pod muzeum kolejnictwa i już wstępnie zaproponowaliśmy trzy koncepcje: mini, midi i maxi. Wersja mini jest wtedy, gdy nie mamy rządowych pieniędzy i tu wspólnie, wysiłkiem samorządowym i lokalnym staramy się tylko jedną halę zagospodarować na to muzeum, a maxi wersja zakłada, że wszystko zagospodarowujemy – mówi Krzysztof Modrzejewski, prezes Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, które obecnie gospodaruje większością budynków na terenie dawnej parowozowni. - Każda koncepcja jest determinowana przez finansowanie i to jest rzecz  najważniejsza – dodaje.

Najbardziej możliwą jest jednak wersja midi. - Dwie hale idą na muzeum kolejnictwa z pobocznymi budynkami, ale już taka strefa bliżej ulicy ma zostać skomercjalizowana. Hala suwnic, czyli ten wielki budynek, widoczny podczas zejścia z mostu, to ma być wejście do całej parowozowni, a obok gastronomia, usługi i hotel, jako takie centrum spędzania wolnego czasu z jednej strony, a z drugiej strony funkcje służebne w pewnym sensie wobec całego muzeum. Zaproponowaliśmy w naszej koncepcji także utworzenie dworca letniego, który obsługiwałby  Kolej Wąskotorową i Parowozownię, które są bardzo bliskie sobie i mogłyby utworzyć fantastyczny tandem w niedalekiej przyszłości, stąd właśnie w północno-zachodniej części można umieścić coś takiego poprzez przejazd takim splotem torów na drugą stronę i połączyć jedną funkcje z drugą. Całą część wschodnią parowozowni proponujemy na centrum konferencyjno-wystawienniczo-biurowe, tam także chcemy stworzyć parking buforowy na kilkaset miejsc, który poprzez przejście podziemne lub naziemne byłby służebny wobec całego dworca, ale także dla samego kompleksu parowozowni – przedstawia temat K. Modrzejewski.

Końcowy projekt, który zostanie ukończony w wyniku dalszych konsultacji ma zostać zaprezentowany w piątkowe popołudnie w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.