http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Skwer im. Adama Borysa ps. „Pług” już gotowy!

Wyróżniony Skwer im. Adama Borysa ps. „Pług” już gotowy!

Za tydzień w Gnieźnie czeka nas kolejna uroczystość o charakterze patriotycznym. Zostanie odsłonięty pamiątkowy obelisk, który będzie poświęcony pamięci pierwszego przywódcy słynnego „Parasola”. Mało kto wie, że bohater pochodził z Niechanowa, uczył się w Gnieźnie, a resztę swojego powojennego życia spędził w Witkowie, gdzie zmarł w 1986 roku.


Za tydzień sfinalizowana zostanie obietnica, którą prezydent Tomasz Budasz przed rokiem zadeklarował harcerzom i kombatantom, że w sposób należyty uczczona będzie pamięć ppłk. Adama Borysa pseudonim „Pług”. Jego imię otrzyma specjalnie odnowiony skwer Szkoły Podstawowej nr 9 w Gnieźnie, gdzie został ponadto osadzony pamiątkowy obelisk, szczegółowo informujący o czynach, którymi ów bohater wsławił się dla Polski. - Taką obietnicę pan prezydent Tomasz Budasz złożył podczas obchodów Powstania Warszawskiego rok temu, by kolejne pokolenia mieszkańców wiedziały, że taki człowiek na tych terenach żył oraz pracował, ale także walczył w obronie naszej Ojczyzny. Tak się składa, że mamy 75. rocznicę zrzutu Adama Borysa jako „Cichociemnego” do Polski i to też jest dobra okazja, żeby akurat w tym roku właśnie upamiętnić tę postać – uważa Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna, który przypomina, że Adam Borys „Pług” był pierwszym, a nawet jedynym dowódcą batalionu „Parasol”. - Poprzez kultywowanie tej historii o bohaterach czasów II wojny światowej pragniemy na stałe wpisać w świadomość uczniów wzorce, które warto naśladować. Przy okazji szkolny dziedziniec zyskał zupełnie nowe oblicze, z czego również się bardzo cieszymy – dodaje M. Powałowski.

Specjalne uroczystości zaplanowano na piątkowe przedpołudnie, 26 maja od godz. 11.00 przy ulicy Staszica, gdzie mieści się nowy skwer im. Adama Borysa. Przewidziano również mnóstwo imprez towarzyszących temu wydarzeniu, m. in. wernisaż wystawy poświęconej Adamowi Borysowi, który rozpocznie się o godz. 12.15 w pobliskiej bibliotece. - Przygotowaliśmy konkursy, wiedzowe oraz plastyczne, na konkurs plastyczny wpłynęło 26 prac, które zostaną ocenione, a potem również wystawione. Po południu, o godz. 17.00 na placu szkolnym przygotowaliśmy koncert z pieśniami powstańczymi, na który wszystkich mieszkańców naszego osiedla i gości zapraszamy – mówi Arleta Wojdanowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Gnieźnie.- W tym dniu będzie nam towarzyszył syn ppłk. Adama Borysa, który jest naszym gościem honorowym oraz reprezentacje dwóch jednostek wojskowych, które kultywują bezpośrednio tradycje z nim związane, czyli Zespół Bojowy Komandosów z Lublińca oraz Reprezentacja Jednostki Wojskowej „AGAT” z Gliwic. Druga ważna uroczystość jest planowana na sobotnie popołudnie, o godz. 15.00 promenadzie biegnącej od strony ulicy Staszica do jeziora Winiary zostanie nadane imię Batalionu „Parasol” – zapowiada hm Maciej Siwiak, komendant hufca ZHP w Gnieźnie.

Wcześniej natomiast, ok. godz. 9 30 z Rynku wyruszy specjalny rajd rowerowy ponownie prowadzący na festyn rodzinny do Szkoły Podstawowej nr 9. - Wszystkim potrzeba ruchu, a przy okazji trzeba odwiedzać zakątki naszego powiatu. Zrobimy taką pętlę wokół Gniezna przez miejscowości: Pyszczynek, Zdziechowa, Napoleonowo, Modliszewo, Krzyszczewo, Pyszczyn, a potem przyjedziemy na ulicę Staszica. Tam będą różne konkursy, zabawy, gry i oczywiście poczęstunek oraz nagrody i inne niespodzianki – poleca Grażyna Bernaciak, szefowa oddziału Polskiego Klubu Ekologicznego w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.