http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Powiatowe Forum Zdrowia: o opiece zdrowotnej, przepisach, problemach...

Wyróżniony Powiatowe Forum Zdrowia: o opiece zdrowotnej, przepisach, problemach...

Na jakie zmiany w aktach prawnych dotyczących służby zdrowia należy zwrócić szczególną uwagę z punktu widzenia świadczeniodawcy? O tym mówiono dziś podczas specjalnej konferencji, na którą zaproszono pielęgniarki oraz położne z pobliskich placówek medycznych. Nowelizacje prezentowali pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy przekazywali instrukcje, jak należy prawidłowo w praktyce interpretować zmienione ostatnio przepisy.


Blisko 100 położnych oraz pielęgniarek wzięło udział dziś w pierwszym Powiatowym Forum Zdrowia, które odbyło się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. - To jest pierwsze spotkanie, podczas którego mówimy o potrzebach zdrowotnych, o podstawowej opiece zdrowotnej, o aktualnie obowiązujących przepisach i tych szczególnie, które się nie dawno zmieniły. Być może uda się też zdiagnozować problemy, które pojawiają się w naszej przestrzeni w zakresie opieki i ochrony zdrowia – zauważa Maria Suplicka, członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, która oficjalnie otworzyła konferencję. - Liczymy, że nasze spotkania będą cykliczne, planujemy, że będą one kwartalne i że będziemy te sprawy bieżące w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej regularnie dyskutować – zapowiada M. Suplicka.

W forum wzięli udział również pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia, przedstawiając prezentacje istotnych zmian, które zaszły ostatnio w aktach prawnych dotyczących polskiej służby zdrowia. Ważnym zagadnieniem jest zmiana przepisów dotyczących ubezpieczenia świadczeniobiorców. Z tym problemem pracownicy służby zdrowia spotkają się zbyt często. - Z uwagi na niekiedy występujące pewne sytuacje, no dość nieprzyjemne przy udzielaniu świadczeń, gdy ktoś okazuje się osobą, która w systemie elektronicznym wyświetla się na czerwono, a uważa, że ma prawo do świadczeń albo dziecko nie zostało jeszcze zgłoszone przez rodzica w jego zakładzie pracy lub zostało zgłoszono, ale podjęło pracę i już nie ma tego tytułu, jako członek rodziny – mówi Hanna Philips, p.o. dyrektora do spraw medycznych wielkopolskiego oddziału NFZ w Poznaniu.

- I tutaj chcieliśmy wytłumaczyć, że jest możliwość wstecznego dokonania zgłoszenia do swojego ubezpieczenia, do 12 kwietnia jeszcze można sprawy związane z ubezpieczeniem wyjaśnić oraz skorzystać z tzw. abolicji. Po tym okresie będzie również możliwość zgłoszenia swojego ubezpieczenia, np. 30 dni od momentu, kiedy to świadczenie zostało udzielone lub ewentualnie 30 dni od momentu, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia wszczął postępowanie. Osoby, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych czy dzieci, które nie zostały zgłoszone przez swojego rodzica, to wówczas zgłoszenia takiego można teraz dokonać w formie  pisemnego oświadczenia u danej położnej lub pielęgniarki i można skorzystać z takiego bezpłatnego świadczenia – uściśla H. Philips.

Na jakie zmiany jeszcze warto zwrócić uwagę? - Inne zmiany związane są przy okazji wejścia tzw. ustawy za życiem, która dotyczy szczególnie pań położnych, opiekujących się kobietami w ciąży fizjologicznej. Znowelizowano również przepisy o skoordynowanej opiece nad kobietami ciężarnymi. Tu też chcemy wskazać naszym paniom położnym, jakie są obowiązki i uprawnienia w udzielaniu tych świadczeń – wskazuje pokrótce H. Philips.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.