http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Szkoła Podstawowa „Prymus” otworzyła... muzeum!

Wyróżniony Szkoła Podstawowa „Prymus” otworzyła... muzeum!

Swój wkład w świętowanie 100-lecia polskiej niepodległości w naszym mieście wnieśli również najmłodsi. Dziś uczniowie Prywatnej Językowej Szkoły Podstawowej „Prymus” w Gnieźnie zaprezentowali swoją inicjatywę, z którą wychodzą do rówieśników.


Prywatna Językowa Szkoła Podstawowa „Prymus” w Gnieźnie zorganizowała przy udziale swoich podopiecznych uroczystą akademię z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Słowa, którymi nazwano szkolne muzeum, czyli „Wolność - kocham i rozumiem”, to refren piosenki Chłopców z Placu Broni. Na widowni wśród dzieci zasiadł m. in. Tomasz Budasz. – Cieszą mnie takie inicjatywy, które wpisują się w upamiętnienie tych pięknych dni sprzed 100 lat. To jest z jednej strony projekt edukacyjny i praca z najmłodszymi, jak, kiedy i dlaczego odzyskaliśmy niepodległość po tylu latach niewoli, ale również przypominanie o tym, na czym polega dzisiejszy patriotyzm – tłumaczy Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

– Co dla tych młodych jest symbolem patriotyzmem? Gdybyśmy spytali, to pewnie uzyskalibyśmy takie odpowiedzi, że szalik na meczu, biało-czerwony czy poczucie tej wspólnoty wtedy, kiedy wygrywał Adam Małysz, a teraz Kamil Stoch i kiedy strzelał bramki Lewandowski. Ale myślę, że to się powinno także przejawiać w codziennej pracy nad sobą, codziennej edukacji i wykształceniu i nawet kiedy wyjadą kiedyś z naszego miasta czy wyjadą z naszego kraju, to będą mówili godnie, że w Polsce zostaliśmy wykształceni i dzięki temu nabyliśmy tę wiedzę, dzięki czemu osiągnęliśmy coś w życiu i to jest dla mnie też patriotyzm. Patriotyzmem jest chociażby zakup polskich produktów, wspomaganie polskich usług, handlu, przemysłu i o tym też trzeba mówić głośno, a szczególnie dzisiaj, kiedy mamy totalną globalizację i że powinniśmy mówić o polskich markach, które przecież są dobrymi markami, nie powinniśmy się tego wstydzić – dodaje T. Budasz.

Na początek szkolnej akademii zaśpiewano hymn państwowy, a potem zaprezentowano specjalnie przygotowany na tę okazję program artystyczny. – To jest muzeum przygotowane przez naszych uczniów dla dzieci z innych przedszkoli gnieźnieńskich i dziś mamy gości z Przedszkola nr 2, a w kolejnych dniach będą do nas przychodziły kolejne grupy przedszkolne – mówi Dariusz Witkowski, prezes zarządu Szkoły Prymus w Gnieźnie. – Nasze dzieciaki śpiewają pieśni patriotyczne, mamy nagrany wywiad z 95-letnią mieszkanką Witkowa, która dobrze pamięta czasy wojenne, II wojnę światową oraz mamy wiele pamiątek z czasów I wojny światowej i z okresu dwudziestolecia międzywojennego – dodaje D. Witkowski.

Odwiedzający wystawę będą mogli wziąć udział w grach i zabawach. – To nie wszystko, bo poza tym wszystkim są też zaplanowane różne konkursy przy przygotowanych specjalnie stanowiskach i tam na koniec będą mogli zmierzyć się z różnymi zadaniami, np. przebieranie się w mundur wojskowy, czołganie przez tunel, opatrzeni koledze rany, kolorowanie flagi i  układanie puzzli – wymienia koordynator przedsięwzięcia.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.