http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Pyry z gzikiem”

Wyróżniony „Pyry z gzikiem”

Gwara w naszym regionie nie jest już tak powszechna jak kiedyś, dlatego warto przypominać o tak cennej części naszej kultury i tradycji. Wychodząc z tego założenia Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna przygotowała cykl warsztatów dla dzieci przedszkolnych pod wspólną nazwą „Pyry z gzikiem”, w celu  pobudzenia wyobraźni językowej dzieci i uczenia ich  świadomego korzystania z bogactwa językowego gwary gnieźnieńskiej.


Zadanie zostało zrealizowane  poprzez zabawę oraz  przy wykorzystaniu książek i gier. Dzieci z  przedszkoli nr 8,9,12,15 i prywatnego przedszkola „Kajtuś” skutecznie i z przyjemnością uczyły się nieznanych im wyrażeń w oparciu o książkę Elizy Piotrowskiej „Szneka z glancem.”

19 października podczas imprezy podsumowującej zajęcia, prowadzonej przez Ewę Jaworską, kierownika Filii nr 2 BPMG, wszystkich uczestników przywitał Janusz Ambroży, dyrektor gnieźnieńskiej książnicy. Głos zabrał także Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.
     
Przybyłe na spotkanie dzieci  z Przedszkola  nr 17 „Piastowska Gromada” dowiedziały się, że na język gwary zostały przetłumaczone utwory z dziecięcej literatury, jak chociażby „Mały książę”, czyli „Książę Szaranek”. Obejrzały inscenizację „W Wielkopolsce – Na straganie” opartej na przetłumaczonym wierszu Jana Brzechwy, w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3. Wysłuchały wielkopolskiej wersji wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima  głośno czytanej przez Piotra Wiśniewskiego, pełnomocnika  prezydenta Gniezna ds. kultury.
     
Za edukację regionalną  Grażyna Hybza, dyrektor Przedszkola nr 17, otrzymała zestaw książek o historii Polski i Gniezna do biblioteczki przedszkolnej.

 A wszystko to w ramach projektu „Blubrajmy na Fyrtlu” realizowanego wspólnie z Urzędem Miejskim w Gnieźnie i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gnieźnie, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2018”.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.