http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Uczniowie z gminy Kłecko w Strefie Komiksu

Wyróżniony Uczniowie z gminy Kłecko w Strefie Komiksu

Grupa uczniów Szkoły Podstawowej z Dębnicy oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Kłecka skorzystała z zaproszenia  „Czytelni na piętrze” I LO w Gnieźnie. Młodzi amatorzy komiksu z gminy Kłecko wraz z opiekunkami: Mileną Grodzką, Natalią  Zielińską, Krystyną Wilkosz oraz Beata Trochą uczestniczyli w spotkaniu, na którym zaprezentowano najciekawsze publikacje ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.


O bogatym rynku komiksowym „Tropem polskich bohaterów. Przegląd najciekawszych postaci rodzimej sceny rysunkowej” ulegającym w Polsce przeobrażeniom na przestrzeni lat opowiadali z pasją: Aleksander Gniot, wicedyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu oraz dr Michał Traczyk z Instytutu Kultury Popularnej.

Dla wielu dorosłych uczestników spotkania był to powrót do krainy dzieciństwa, obfitującej w wielu idoli niezwykłych historii połączonych warstwą fabularną i graficzną. Młodzież znalazła dużą dawkę informacji na temat komiksu, bohaterów i autorów, a przede wszystkim sporo humoru poprzez ukazanie wybranych, najciekawszych i oryginalnych  przykładów.

Aleksander Gniot zaznaczył w swojej prelekcji, że w komiksie najważniejsza jest wyobraźnia – obrazki bowiem nie poruszają się, a cała historia rozgrywa się w „szczelinach” pomiędzy nimi. Komiks okazuje się workiem bez dna, który skazuje czytelnika na odbiór w dużej mierze intuicyjny.  Opowiadaniu towarzyszyła wizualizacja w formie prezentacji multimedialnej oraz wystawa. Wyprawę rozpoczęto przypomnieniem historii Koziołka Matołka, postaci literackiej stworzonej przez Kornela Makuszyńskiego (tekst) i Mariana Walentynowicza (kolorowe rysunki) uznawanej za prekursorską w  polskim komiksie.

Kolejnymi tytułami ilustrowanymi slajdami  były: Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki; Tytus, Romek i A’Tomek (Henryka Jerzego Chmielewskiego); Kajko i Kokosz (Janusza Christy); Jonka, Jonek i Kleks (Szarloty Pawel); Kudłaczek i Bąbelek; Profesorek Nerwosolek, Orient Men (Tadeusza Baranowskiego); Binio Bill oraz  Kapitan Żbik (Jerzego Wróblewskiego); Kapitan Kloss (Mieczysława Wiśniewskiego); Tymek i Mistrz oraz Jeż Jerzy (Rafała Skarżyckiego i Tomasza Lwa Leśniaka); Detektyw Miś Zbyś na tropie (Macieja Jasińskiego, Piotra Nowaczyka i Norberta Rybarczyka); Ryjówka Przeznaczenia (Tomasz Samojlika); Yoel - 1 - Święty Smok i Jerzy (Karola "KRL" Kalinowskiego, Bartosza Świąteckiego).  

Polski rynek początkowo zdominowany przez tłumaczenia amerykańskich serii o superbohaterach, od początku XXI wieku stał się zróżnicowany. W ostatnich latach oprócz wersji papierowych komiksu powstało wiele komiksów sieciowych, ukazujących się w Internecie.

Świat komiksów dla nieco starszych czytelników przybliżył zebranym Michał Traczyk. Były: Kapitan Żbik; Agent – J 23; Janosik; Funky Koval; Ekstradycja; Wiedźmin; Thorgal; Kurs na półwysep Jork; Likwidator; Banzaj; Dampc - 5 - Benedykt Dampc i Skarb Piratów; Biały Orzeł - Pierwszy lot; Incognito. Niesamowity Przypadek Pawła K.;  Prosiacek; Ratboy; Nieustraszony Szpak; Człowiek bez szyi; Człowiek Paroovka oraz KOPS (Komiks O Polskich Superbohaterach) – polski komiks internetowy, np. Człowiek Beton. Wszystkie przedstawione widowni komiksy to niesamowite, niekiedy absurdalne opowieści, bogate w niespodziewane zwroty akcji, w których możliwe jest niemal wszystko, świat realny i przedstawiony przenikają się i uzupełniają. Są to historie arcyciekawe, tryskające humorem dialogi oraz dopasowana do nich konwencja graficzna tworzą oryginalny i charakterystyczny styl ich autorów.

Młodzi miłośnicy historyjek obrazkowych,  gier planszowych i dobrej zabawy zajrzeli z ciekawością do czytelni komiksów oraz na wystawę „KomiksLAND” Klubu Szalonych Artystów.

Dodatkowym punktem programu Strefy Komiksu był Games Room. Stoły uginające się od pudeł czekały na spragnionych przygody uczestników. Skorzystaliśmy i z tej atrakcji. Mogliśmy wypożyczyć grę, uzyskać instrukcję od pomocnej ekipy games roomu i wspaniale się bawić, wybierając z pełnego wachlarza gier bez prądu. Każdy znalazł coś dla siebie, na kilka lub kilkanaście minut, wśród gier: planszowych, logicznych, edukacyjnych, rodzinnych, imprezowych, strategicznych – popularnych i wszystkim znanych oraz nowości i rzadko spotykanych...

Atrakcją przygotowaną dla wszystkich był cosplay, czyli zabawa w przebieranie. Polega ona na jak najdokładniejszym odwzorowaniu danej postaci, często nie tylko w stroju, ale także w sposobie poruszania się czy tonie głosu.  

Na piątkowym spotkaniu promowano komiks „Borka i Sambor” Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. O godzinie 17.00 rozpoczęło się spotkanie z jego twórcą, Karolem KaeReL Kalinowskim oraz wystawa jego autorskich prac. Gość zaproszony do Gniezna to jeden z najbardziej oryginalnych i ciekawych artystów komiksowych w Polsce. Twórca postaci Łaumy – komiksu, który przyniósł mu największy rozgłos. Artysta ceniony jest przede wszystkim za oryginalną kreskę, świetny warsztat komiksowy i poczucie humoru. Jego prace od razu zapadają w pamięć. Twórca rysuje w różnych stylistykach, zajmuje się także ilustracją książkową i animacją dla telewizji i na potrzeby teledysków. Jego prace pokazywane były na wystawach w Polsce i za granicą.

Uczestnicy spotkania skorzystali z możliwości nabycia komiksu „Borka i Sambor” opowiadającego o losach dzieci, żyjących w czasach pierwszych Piastów. Scenariusz komiksu stworzyła Elżbieta Żukowska. Przygody Borki i Sambora w przystępny i atrakcyjny sposób przybliżają najmłodszym legendarne dzieje ziem polskich. Uczniowie mogli porozmawiać z autorem rysunków oraz uzyskać autograf. Wspólne pamiątkowe zdjęcie z Karolem KaeReL Kalinowskim będzie wspaniałą pamiątką tego inspirującego do zainteresowania się historią  piątkowego popołudnia spędzonego w Gnieźnie. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.