http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rusza akcja „Bezpieczne wakacje”

Wyróżniony Rusza akcja „Bezpieczne wakacje”

Z początkiem przyszłego tygodnia rozpocznie się w powiecie gnieźnieńskim prowadzona już kolejny rok akcja pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. W trakcie jej trwania będzie można m.in. bezpłatnie zweryfikować stan techniczny swojego pojazdu w dwudziestu trzech Stacjach Kontroli Pojazdów na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Potrwa ona do 26 czerwca. Odrębne działania zapowiadają też policja oraz straż pożarna.


– Cieszę się bardzo, ze już czwarty rok możemy wspólnie ze Stacjami Kontroli Pojazdów z powiatu gnieźnieńskiego uczestniczyć w akcji „Bezpieczne wakacje”. Jak co roku akcja będzie miała charakter profilaktyczny. Będzie możliwość dokonania bezpłatnej weryfikacji stanu technicznego pojazdu. Nie należy tego jednak mylić z przeglądem techniczny – mówi Małgorzata Pietrzak-Sikorska, dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. – Dość duża ilość zatrzymywanych przez policję dowodów rejestracyjnych wskazuje na to, że stan technicznych pojazdów poruszających się na terenie powiatu jest niekorzystny. Dlatego postanowiliśmy kontynuować tę akcję. Ponadto informacje, które napływają ze Stacji Kontroli Pojazdów sugerują, że jest takie oczekiwanie ze strony mieszkańców – dodaje.

Jak przyznaje Małgorzata Pietrzak-Sikorska, akcja w poprzednich latach cieszyła się sporym powodzeniem wśród kierowców. W ramach akcji będzie można zweryfikować stan układu kierowniczego, układu wydechowego oraz ocenić ogólny stan oświetlenia pojazdu. Wykaz stacji, gdzie będzie można przeprowadzić badania znaleźć można na stronie internetowej starostwa powiatowego w Gnieźnie w zakładce Poradnik Interesanta. Akcja będzie prowadzona w dniach od 22 do 26 czerwca.

– Zatrzymaliśmy w tym roku ponad tysiąc dowodów rejestracyjnych. Główną przyczyną zatrzymań dokumentów była niesprawność techniczna pojazdów. Dotyczy to przede wszystkim ogumienia, oświetlenia, układu wydechowego i wycieku płynów eksploatacyjnych. Grozi to utratą panowania nad pojazdem, co może doprowadzić do kolizji, wypadku, czy niekontrolowanego przemieszczania się pojazdu – mówi kom. Sławomir Sikorski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. Przypomina on, że obowiązkowi przeglądu technicznego podlegają także motorowery. Przyznaje jednocześnie, że średnia wieku pojazdów poruszających się po naszych drogach to około dziesięć lat, więc ich stan techniczny nie zawsze jest odpowiedni. – Stan techniczny pojazdu ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Szczególnie w okresie, kiedy będziemy udawali się z rodzinami na wakacje ważne jest, aby pojazd był sprawny, bezpieczny, byśmy mogli dojechać do celu i bezpiecznie z wakacji wrócić – podkreśla kom. S. Sikorski. W trakcie wakacji policja będzie prowadziła wzmożone kontrole zwłaszcza na drogach wyjazdowych z Gniezna, szczególnie w kierunku ośrodków wypoczynkowych. – W trakcie wakacji będziemy starali się, szczególnie w weekendy, nadzorować główne trasy dojazdowe. Będziemy przede wszystkim zwracali uwagę na stan trzeźwości kierujących, ale również na stan technicznych pojazdów oraz na to, czy kierujący i pasażerowie poruszają się w pasach bezpieczeństwa, a dzieci są przewożone w fotelikach – mówi naczelnik gnieźnieńskiej drogówki.

Do akcji włączyła się też Państwowa Straż Pożarna, która zajmuje się opiniowaniem miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży pod względem stanu instalacji elektrycznej, oznakwania ewakuacyjnego, wyposażenia w podręczy sprzęt gaśniczy. W maju i czerwcu prowadzone są też drzwi otwarte. – Dzieci przychodzą do nas, mogą zapoznać się ze sprzętem, są omawiane podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą, bezpieczeństwa w ruchu. Dodatkowo będziemy uczestniczyli w koloniach, półkoloniach, obozach, gdzie będziemy również mieli pogadanki dotyczące bezpiecznych zachowań i uczyli udzielania pierwszej pomocy. Ponadto w dniach od 1 do 15 lipca będziemy organizowali obóz młodzieżowych drużyn pożarniczych – mówi mł. bryg. Jacek Michalak, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie.

W poniedziałek 22 czerwca na plaży w Kłecku odbędą się pokazy ratownictwa wodnego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych organizowane wspólnie przez straż pożarną i pogotowie ratunkowe. Młodzież dowie się, jak udzielać pierwszej pomocy. Ćwiczenia rozpoczną się o godzinie 10.00. – Ratownicy medyczni będą udzielali młodzieży na plaży instruktażu, jak udzielać pierwszej pomocy. Młodzi ludzie ze szkół podstawowych i gimnazjów będą mogli przećwiczyć działania. Natomiast strażacy będą ćwiczyli wydobycie osoby poszkodowanej w wodzie – podtopionej, czy też z urazem kręgosłupa – mówi Mirosław Jung, kierownik Stacji Pomocy Doraźnej ZOZ w Gnieźnie.

Przyznaje on, że często zdarzają się sytuacje, że boimy się udzielić pierwszej pomocy i ograniczamy się wyłącznie do wykonania telefonu alarmowego. Działania prowadzone w ramach akcji „Bezpieczne wakacje” maja służyć zwiększeniu świadomości i pokonaniu obaw przed udzieleniem pomocy, która może uratować komuś życie. – Udzielając pierwszej pomocy trzeba zachować zimną krew. Jest to bardzo trudne, ale w tym jest sukces. Trzeba zawiadomić przede wszystkim pogotowie ratunkowe pod numerem 999. To jest ten odpowiedni numer. Dzwoniąc pod 112 niestety czas się wydłuża. Podstawą w przywracaniu czynności życiowych jest masaż serca. Trzeba udrożnić drogi oddechowe. Ważne, by nie przejść obojętnie – dodaje M. Jung.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.