http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Upamiętnili papieża Polaka w rocznicę jego urodzin

Sejm ogłosił rok 2015 rokiem Ojca Świętego Jana Pawła II, a dokładnie dziś przypada dziewięćdziesiąta piąta rocznica urodzin polskiego papieża. W związku z tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. mjr Mateusza Zabłockiego w Gnieźnie pod okiem nauczycieli przygotowali przedstawienie poświęcone wielkiemu Polakowi., oparte na najważniejszych wydarzeniach i anegdotach z jego życia.


– Bezpośrednim impulsem do zorganizowania dzisiejszego przedstawienia było to, że obchodzimy rok Jana Pawła II związany z przypadającymi rocznicami – dziesiątą rocznicą śmierci i dziewięćdziesiątą piątą rocznicą urodzin papieża. Dzisiaj właśnie ta rocznica przypada. To główny powód. Ale stoi za tym również chęć przybliżenia dzieciom osoby Ojca Świętego, bo niestety dzieci już nie pamiętają papieża z własnego doświadczenia. Bardziej z opowiadań, ze wspomnień. Dlatego myślę, że warto i trzeba o tym mówić – mówi katechetka Agnieszka Trudzińska.

Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia z życia Jana Pawła II od narodzin, poprzez śmierć brata i rodziców, święcenia kapłańskie, aż po wybór na papieża. Pokazali jego umiłowanie do sportu, pracę z młodzieżą. Starano się przy tym nadać prezentacji raczej lekką, przystępną dla dzieci formę. Stąd anegdoty nawiązujące do jego pracy jako wykładowcy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, czy do wydarzeń, które miały miejsce podczas papieskich pielgrzymek do takich krajów, jak Niemcy, Stany Zjednoczone, czy też do Polski. W przedstawieniu wykorzystano też nieodmiennie kojarzące się z papieżem pieśni, takie jak „Abba Ojcze”, czy „Barka”.

W Szkole Podstawowej nr 2 trwa tydzień papieski. W związku z tym zorganizowano szereg konkursów. Uczniowie klas od pierwszej do trzeciej brali udział w konkursie plastycznym. Z kolei starsi uczniowie z klas od czwartej do szóstej uczestniczyli w konkursie wiedzy i konkursie literackim poświęconych papieżowi. Szczególnie interesującą formę miał ten drugi. Uczniowie mieli bowiem za zadanie przeprowadzić wywiad z członkami swoich rodzin, poznać i przedstawić w formie pisemnej zebrane w ten sposób wspomnienia dotyczące Ojca Świętego. Dziś wręczono nagrody we wszystkich wymienionych konkursach. – Papież był miłośnikiem sportu, w szczególności piłki nożnej, dlatego przeprowadzimy konkurs sportowy dla wszystkich klas, który będzie polegał na strzelaniu piłką do bramki – mówi Jarosław Piotrowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2. Ten konkurs ma zostać przeprowadzony w najbliższych dniach. Oprócz tego, w ramach tygodnia papieskiego, przygotowano wystawę książek poświęconych Janowi Pawłowi II i jego autorstwa, która prezentowana jest w bibliotece szkolnej.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.