http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

PWSZ z ukraińskimi studentami

Wyróżniony PWSZ z ukraińskimi studentami

Najprawdopodobniej od nowego roku akademickiego w Gnieźnie pojawi się piątka studentów z Ukrainy, którzy będą uczyć się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Dziś podpisano stosowną umowę dotyczącą współpracy obu uczelni. Prezydent Gniezna obiecał już nową pulę stypendiów dla ewentualnych chętnych.


W środowe popołudnie w kampusie PWSZ w Gnieźnie doszło do podpisania umowy o współpracy pomiędzy gnieźnieńską uczelnią a Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym im. Pawła Tyczyny w Humaniu na Ukrainie. - To jest umowa po to, żebyśmy mogli kształcić w naszej szkole studentów z Humania. Oni mają tam tylko profil pedagogiczny, a u nas mogą uzyskać studia inżynierskie. Rozmawiamy i porównujemy programy, ponieważ oni mają podobne dwa lub trzy kierunki, tj. informatykę i ochronę środowiska, oni mają chemię a my technologię chemiczną – mówi prof. Józef Grabarczyk, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie.

Na początek planowane jest przyjęcie pięciu studentów z Ukrainy do PWSZ od najbliższego roku akademickiego. - Wszystko to oczywiście musi się odbywać zgodnie z przepisami i w porozumieniu z ministerstwem. Te porównania mają na celu, żeby sprawdzić, czy te przedmioty, które oni tam mieli my możemy im tutaj zaliczyć. Oczywiście, jeżeli są Ukraińcy z Kartą Polaka, to studiują u nas za darmo, tak samo jak Polacy. Jeśli natomiast nie mają tej karty, to muszą płacić i my szukamy tych środków na taka wymianę. Złożyliśmy już kilka miesięcy temu podanie do Agencji Erasmusa w Warszawie i czekamy teraz na akceptację. Oczywiście wymiana taka może dotyczyć zarówno studentów, jak również wykładowców – dodaje prof. Grabarczyk.

Dziś w uczelni gościła kilkuosobowa delegacja z Ukrainy, która najpierw zwiedzała wnętrza placówki, potem omawiał szczegóły współpracy, a następnie wzięła udział w spotkaniu z dziennikarzami. - Zainteresowanie gnieźnieńska szkołą spowodowane było chęcią posiadania dwóch dyplomów, a dzięki temu mogą pracować jako nauczyciel albo inżynier. Na Ukrainie nie ma dużo pracy i taka dwukierunkowość będzie lepszym startem w przyszłość dla naszych studentów. Nasz uniwersytet współpracuje już na takich samych zasadach z innymi polskimi uczelniami, m. in. poznańską, częstochowską i warszawską. Po raz pierwszy jednak dzięki tej współpracy nasi studenci będą mogli podjąć naukę kierunków technicznych – zauważa prof. Oleksandr Bezliudnyi, rektor Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Pavla Tyczyny w Humaniu.

Ukraińska uczelnia ma już swoje mocno zakorzenione tradycje, w tym roku obchodzi 85-lecie swojego istnienia. - Aktualnie mamy 900 studentów. Nasz instytut ma jedenaście specjalizacji pedagogicznych, tzw. fakultetów: filologii ukraińskiej, nauczania początkowego, fizyczno-matematyczny, socjalnej pedagogika praktyczna, psychologiczny, chemiczno-biologiczny, historyczny, geograficzny itd. - wymienia prof. Bezliudnyi. Okazuje się, że w Humaniu studiuje mnóstwo studentów z innych krajów. - Mamy dużą i dobrze wykształconą kadrę pedagogiczną, kształcimy nie tylko studentów, ale także aspirantów i doktorantów. Studiuje u nas młodzież m. in. z Turkmenistanu, Serbii i Ghany – opowiada ukraiński rektor.

Na koniec przypomnijmy, że Humań jest miastem partnerskim Gniezna, a kilku studentów z tego ukraińskiego miasteczka już w Gnieźnie studiuje. - Studenci z Humania już studiują w Instytucie Kultury Europejskiej. To jest kolejna nasza uczelnia publiczna, która nawiązuje taką współpracę i myślę, że obydwie strony na tym skorzystają – uważa Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który przyniósł ze sobą dobrą wiadomość dla kolejnych chętnych. - Aby zachęcić studentów z Humania chcielibyśmy objąć naszym miejskim stypendium jakąś grupę studentów, żeby umożliwić im swobodniejsze studiowanie w Gnieźnie. Mam nadzieję, że dzięki temu poczują się u nas przyjemniej, poświęcą się nie tylko pracy naukowej, ale także życiu studenckiemu – podsumowuje prezydent.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.