http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Park Trzech Kultur – rewitalizacja efektywna i efektowna

Wyróżniony Park Trzech Kultur – rewitalizacja efektywna i efektowna

Jeśli ktoś spodziewał się przysłowiowych fajerwerków po rewitalizacji Parku Trzech Kultur, nie powinien czuć się zawiedziony. Dziś jednak, a warto o tym pamiętać, park jako taki nie prezentuje się w pełni, nie widać tu zieleni. To rzecz jasna kwestia pory roku, trawa zapewne pojawi się wiosną, a i liście dawno już opadły z drzew. Efektywna rewitalizacja, to przede wszystkim sporo wykonanej tu pracy, gruntowna modernizacja parku, zmiany w przestrzeniach aktywności zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.


Może się wprawdzie pojawić tęsknota za pewną dzikością, która dominowała tu wcześniej, pamiętajmy jednak, ze tego parku nie przerzedzili ani prezydent, ani Zakład Zieleni Miejskiej. To pamiętna nawałnica z 11 sierpnia 2017 roku dokonała spustoszenia drzewostanu. - Ta rewitalizacja, to coś co winni byliśmy mieszkańcom, pamiętam jak tu się zebraliśmy, zupełnie oddolnie i spontanicznie, by sprzątnąć skutki nawałnicy. Pamiętam jak bardzo mieszkańcom chciało się dźwignąć ten park  po tych zniszczeniach. Ta rewitalizacje jest tez pewną forma przypomnienia nam wszystkim o tym, że takie sytuacje jak ta ubiegłoroczna mogą się powtórzyć – powiedział nam Tomasz Budasz prezydent Gniezna.

O tym co w praktyce wykonano w Parku na Tysiącleciu, czy parku koło Panderozy – Banderozy jak mawiają starsi mieszkańcy Budowlanych i Roosevelta  rozmawialiśmy z szefową Zieleni Miejskiej Małgorzatą Kanią. - Co tutaj zostało wykonane? - To przede wszystkim ponad 4000 metrów kwadratowych nowej nawierzchni mineralnej, przepuszczalnej dla wody i powietrza. Mamy też 2000 metrów kwadratowych nawierzchni bitumicznej asfaltowej dookoła Parku aby można było jeździć na rolkach czy na rowerach. To też wygodniejsza sytuacja dla spacerowiczów.  Część frontowa została nadal bardzo oficjalna, tak jak to było wcześniej. Mamy wnętrze parkowe w którym znajdują się nośniki informacji. Są podświetlane i szklane zawierają rys historyczny tego parku. Co istotne jeśli chodzi o te oficjalna część  został też zachowany Kamień, który tutaj był wcześniej posadowiony bodaj w 2006 roku. Kamień pamiątkowy pochodzący z grobowca rodziny Glockzin. Ten kamienie również został dalej na fundamentach kaplicy. Podczas pracy rewitalizacyjnych odkopaliśmy tutaj to wnętrze i w tym momencie można powiedzieć dokładnie, że wiemy gdzie były fundamentem tej kaplicy – powiedziała nam kierownik Zakładu Zieleni Miejskiej Małgorzata Kania.

 Tym co interesuje mieszkańców oprócz zieleni i części oficjalnej, których pełną krasę zobaczymy dopiero na wiosnę jest też cała infrastruktura i strefy aktywności. - Centralna część parku to przede wszystkim rekreacja, to nowy plac zabaw. Ponad 14 urządzeń zabawowych. Jeśli chodzi o tę część bardzo mile widziana jest przez najmłodszych po raz pierwszy w Gnieźnie trampolina zewnętrzna. Cieszy się ona bardzo dużą popularnością. Mam tu też siłownię zewnętrzną na którą składa się 10 urządzeń do ćwiczeń. Z myślą o letnich upałach mam zamgławiacze. Te nawilżacze do przestrzeni publicznej stanęły w miejscu gdzie będzie można usiąść ochłodzić się latem i odpocząć. Dodatkowo odnowiono stawek, który ma wzmocnione brzegi, do którego będziemy dopuszczać wodę w pierwszym półroczu 2019 roku – dodaje Małgorzata Kania.

Odnowienie stawku na którym jeszcze 30 lat temu dzieciaki, dziś już dorosłe, jeździły na łyżwach, to nie ostatnia rzecz jaką tu zrobiono. Postawiono kilkadziesiąt nowoczesnych ławek. Jest też energooszczędne jasne oświetlenie, które czyni park bezpieczniejszym. System monitoringu także przyczyni się do bezpieczeństwa w tym miejscu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.