http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Młodzież o żywiołach i zmianach klimatycznych

Wyróżniony Młodzież o żywiołach i zmianach klimatycznych

Dziś rozstrzygnięto konkurs fotograficzny pt. „Moc żywiołu w obiektywie”. Młodzi ekolodzy z powiatu gnieźnieńskiego bardzo chętnie do niego przystąpili i pokazali ciekawe spojrzenie na otaczająca nas przyrodę. Przy okazji w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie zorganizowano forum tematyczne, w czasie którego dyskutowano o zmianach klimatycznych.


W konkursie wzięło udział ok. 40 uczniów ze wszystkich szkół średnich, które prowadzi powiat gnieźnieński. – To pokazuje, że jest duże zainteresowanie tym tematem i ekologia jest ważnym elementem naszego życia, a dzisiejsze forum przyczyni się dodatkowo do tego, że zostanie również poszerzona ta wiedza, którą nasza młodzież już posiada, a to jest pewnym gwarantem na przyszłość, że o ekologię będziemy skutecznie dbali – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieńska, która wręczyła dziś nagrody autorom prac najwyżej ocenionych.

Konkurs uzyskał dofinansowanie ze środków Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, za co ufundowano m. in. nagrody dla jego zwycięzców. – Moje zdjęcia zostały wykonane w Bieszczadach podczas wakacji. Są na nich doliny i wąwóz lasowego, którym miałam okazję się przejść i porobić parę zdjęć – opowiada Vanessa Bechert, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, zwyciężczyni konkursu. – Gdy usłyszałam, jaki jest temat konkursu, to od razu zakodowałam sobie, że na pewno to będzie coś związanego z wodą. Ja zrobiłam już mnóstwo zdjęć wodospadów, jak również zniszczeń wywołanych przez wodę, bo to jest tak piękne i zarazem destrukcyjne i można się uczyć na podstawie tych zdjęć. Pamiętam moje pierwsze zdjęcie zrobione z konarem i pomyślałam, że ono musi się znaleźć w tej pracy, bo to jest kawałek, a jednak pokazuje, jak wielka jest cała moc wody – dodaje V. Bechert.

Podczas zorganizowanego forum dyskutowano o zmianach klimatycznych. – Chcieliśmy powiedzieć, że zmiany klimatu również nas dotykają i wzięliśmy jako przykład huragan, jaki nastąpił 11 sierpnia 2017 roku i który nas mocno zabolał, zabolał oczywiście całe środowisko przyrodnicze, drzewa, zwierzęta, ale także nas ludzi, którzy byliśmy kilka godzin lub dni bez prądu, naocznie śledziliśmy to co się stało i zobaczyliśmy, że żyć tak jest trudno, gdy w niespodziewanej dla nas chwili coś takiego może nastąpić – uważa Grażyna Bernaciak, prezes Gnieźnieńskiego Młodzieżowego Forum Ekologicznego. – Nasze środowisko się zmienia. O zmianach klimatycznych specjaliści mówią już od 1992 roku, kiedy odbywał się Światowy Dzień Ziemi w Rio de Janeiro. Już wtedy stwierdzono, że ten nasz klimat się ociepla, ale chwilę później, gdy przyszły zimy nieco chłodniejsze, to ludzie zaczęli mówiąc, że to tylko wymysł specjalistów czy naukowców. Okazuje się, że nie i teraz naukowcy usilnie  pracują nad tym, żeby klimat ocieplał się nieznacznie i mamy postawione takie granice, z których wynika, że musimy zrobić wszystko, żeby globalna temperatura wzrosła najwyżej o 1,5 stopnia. To spowoduje już pewne konsekwencje, ale każde 0,5 stopnia więcej będzie powodowało, że będzie dużo gorzej – konkluduje G. Bernaciak.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.