Logo
Wydrukuj tę stronę

Podwójna korzyść za likwidację „kopciucha”?

Wyróżniony Podwójna korzyść za likwidację „kopciucha”?

Już niedługo mieszkańcy, którzy zechcą zamienić swoje dotychczasowe piece węglowe na ogrzewanie gazowe, będą mogli liczyć na duże profity. Dziś podpisano umowę dwustronną między Urzędem Miejskim w Gnieźnie a oddziałem PGNiG w Poznaniu, która gwarantuje dopłaty dla takich wymian. Wkrótce ma także ruszyć nowy program dofinansowania z budżetu miejskiego dla wszystkich chcących dokonać takiej wymiany.


Jak wiele władze miejskie już zrobiły na rzecz czystego powietrza w Gnieźnie, to najlepiej pokazują liczby zaprezentowane dziś podczas konferencji w tutejszym magistracie. – Przez cztery lata bardzo intensywnie prowadziliśmy program KAWKA, który dawał możliwości przyłączania się albo do sieci gazowniczej, albo sieci ciepłowniczej, naszej miejskiej. Dzisiaj możemy z dumą powiedzieć, że w Gnieźnie o ponad 1 300 ton węgla w atmosferze i 600 metrów przestrzennych drewna będzie corocznie mniej spalane poprzez przyłączenie się tych wszystkich budynków do sieci ciepłowniczej albo gazowej. Ten program się zakończył i dzisiaj reasumujemy, że 654 piece zniknęły, przede wszystkim z centrum Gniezna, a z tego naprawdę dziś możemy się cieszyć – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który przypomniał, że prowadzono również działania towarzyszące w tym sektorze. – Te działania to także wyjście z edukacją w kierunku najmłodszych oraz uruchomienie systemu pomiaru czystości powietrza. O tym więcej się dziś mówi niż cztery lata temu i to też jest ważne – dodaje prezydent.

W tym czasie do miejskiej sieci ciepłowniczej zostały podłączone 22 lokale prywatne, jeden prywatny budynek mieszkalny i 7 budynków z zasobu miejskiego. Podpisano 246 umów na dofinansowanie takiej wymiany. – Chciałbym tylko podkreślić w uzupełnieniu do tego, co powiedział pan prezydent, że udało się wyeliminować 14 ton pyłów, PM 2,5 i PM 10, a to jest to, co jest najbardziej szkodliwe dla zdrowia, a w związku z tym, że częściowo wyeliminowaliśmy samo powstawanie tych pyłów na terenie miasta Gniezna, to także ograniczyliśmy ilość benzoaflapirenu, który pojawia się zawsze w okresie zimowym i to on powoduje niepełne spalanie paliw stałych, a także odpadów. Z drugiej strony zmniejszamy ilość pracy dla Straży Miejskiej, która prowadzi działania monitorujące w kwestii powstawania zanieczyszczeń – zauważa Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna.

Dziś podpisano nową umowę o współpracy na rzecz zachęcania do likwidacji palenisk tradycyjnych oraz działania promocyjno-eudkacyjne. W pracę na rzecz poprawy jakości powietrza w Gnieźnie postanowiła się włączyć spółka PGNiG. – Firma PGNiG przyłącza się dziś w ramach tego porozumienia do miasta Gniezna, bo rozumie i chce być wsparciem w procesie zmniejszania tego zanieczyszczenia. Akcja zatytułowana „Przyłącz się do gazu” to jest akcja, która promuje możliwości likwidacji i będąca wsparciem dla wszystkich klientów, którzy podejmą ten temat. W sytuacji podpisania umowy z nami mogą również otrzymać dofinansowanie, które kończy się krótko mówiąc wypłatą świadczenia i dla każdego klienta indywidualnego to jest tysiąc złotych, a dla członków Karty Dużej Rodziny to już jest kwota 3 300 złotych, z czego te 300 złotych ponosimy my jako firma, jako koszt podatku, który trzeba z tego tytułu odprowadzić do Urzędu Skarbowego – zapowiada Tomasz Krawiec, dyrektor poznańskiego obszaru sprzedaży w PGNiG.

To jednak nie wszystko, bo wkrótce planowane jest także uruchomienie nowego miejskiego programu na rzecz poprawy jakości powietrza w Gnieźnie. – W najbliższej kadencji mamy przygotowane już założenia do projektu, który będzie się nazywał „Miejski Program Dopłat do Wymiany Pieców - Czyste Powietrze”. W tej chwili przy naszych założeniach ma być to dopłata do 50 proc. i nie więcej niż 2,5 tys. złotych w przypadku wymiany kotłów węglowych i instalacji centralnego ogrzewania na inne alternatywne źródło energii oraz do 4 tys. złotych i do 50 proc. w przypadku, kiedy będzie to wymiana pieców kaflowych lub palenisk. W ten sposób będzie można podwójnie skorzystać z dofinansowania, a więc PGNiG plus dofinansowanie z miasta Gniezna i chcemy w następnej kadencji na ten cel przekazać ok. 150-200 tys. złotych  i to pozwoli na likwidacji ok. 70 pieców rocznie – deklaruje Tomasz Budasz.

Informacjelokalne.pl