Logo
Wydrukuj tę stronę

50-lecie Koła Gospodyń Wiejskich! Strzyżewo Paczkowe świętowało!

Wyróżniony 50-lecie Koła Gospodyń Wiejskich! Strzyżewo Paczkowe świętowało!

To popołudnie i wieczór na długo zapadnie w pamięć mieszkańców Strzyżewa Paczkowego w gminie Gniezno. Były kwiaty, życzenia i podziękowania. Nie zabrakło odznaczeń, medali, upominków i wielu łez wzruszeń. A wszystko to w związku z 50-leciem działalności Koła Gospodyń Wiejskich, które wczoraj obchodzono na terenie świetlicy wiejskiej w tej miejscowości. Jubileusz był też okazją, by KGW mogło się pochwalić nowo otwartą Izbą Historii w której zgromadzono wiele pamiątek związanych z działalnością Koła.


Koło Gospodyń Wiejskich w Strzyżewie Paczkowym powstało w 1968 r., a założycielką Koła była nieżyjąca już Pelagia Siekierska. Historię Koła przybliżyła Grażyna Jastrzębska, wiceprzewodnicząca KGW w Strzyżewie Paczkowym. Obecnie Koło zrzesza 45 pań, a kieruje nimi Aleksandra Dziel.

Sobotni jubileusz 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Strzyżewie Paczkowym zgromadził wielu zacnych gości wśród których byli m.in. Zofia Szalczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Barbara Borowska, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie, Mirosława Kaźmierczak, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego,  Tadeusz Tomaszewski, wieloletni poseł, honorowy prezes Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan a obecnie asystent europoseł Krystyny Łybackiej, ks. kan. Krzysztof Woźniak, przez kilka ostatnich lat proboszcz parafii w Strzyżewie Kościelnym i Jankowie Dolnym oraz obecny proboszcz ks. Sebastian Huebner, Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński, Monika Twardowska, członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, Włodzimierz Leman, wójt gminy Gniezno, Piotr Łykowski, przewodniczący Rady Gminy Gniezno, Zbigniew Stajkowski, przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Gnieźnie i działacze kółek rolniczych. Wśród zaproszonych gości byli też właściciele portalu informacjelokalne.pl – Aleksandra i Karol Soberscy.

W części oficjalnej wręczono wiele gratulacji, podziękowań, odznaczeń, medali i upominków. Wśród osób które otrzymały podziękowania była też nasza redakcja, która od wielu lat współpracuje z KGW w Strzyżewie Paczkowym i na bieżąco informuje o wszelkich działaniach Koła. Nasza redakcja wręczyła również na ręce Aleksandry Dziel i Grażyny Jastrzębskiej okolicznościowe gratulacje wraz z prezentem z okazji 50-lecia działalności KGW.

Koło Gospodyń Wiejskich w Strzyżewie Paczkowym jest jedynym działającym Kołem w gminie Gniezno i jednym z najaktywniejszych w powiecie gnieźnieńskim. – W ciągu roku nasze Koło organizuje wiele przedsięwzięć. Obchodzimy m.in. Dzień Babci i Dziadka, Gwiazdkę, czy ostatki. Jeździmy do teatru i operetki, ale też na wycieczki oraz różnego rodzaju konkursy kulinarne na których zdobywamy nagrody i wyróżnienia. Przy wielu projektach współpracujemy z Radą Sołecką – mówi przewodnicząca A. Dziel. – Organizujemy bale karnawałowe dla dzieci, kwartalne imieniny naszych członkiń i staramy się tak spędzać czas, by integrować nasze środowisko – dodaje G. Jastrzębska.

Warto podkreślić, że podczas wczorajszej uroczystości Bolesław Dziel, sołtys Strzyżewa Paczkowego otrzymał odznaczenie za zasługi na rzecz Województwa Wielkopolskiego, które wręczyła Zofia Szalczyk (o odznaczenie do samorządu województwa wielkopolskiego wnioskował Piotr Łykowski)
 
Piękny koncert Katarzyny Zawady
W części artystycznej z przepięknym koncertem piosenek m.in. Anny German i Anny Jantar wystąpiła Katarzyna Zawada, absolwentka PSM I i II st. w klasie fortepianu i Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. dr hab Antoniny Kowtunow. Jest animatorką kultury w lokalnym środowisku, dyrygentem chóru „Cantare” i kierownikiem muzycznym Zespołu Salonowego w Ośrodku Kultury w Żegocinie.

Artystka jest też laureatką wielu konkursów i festiwali krajowych i międzynarodowych. Jej największym osiągnięciem jest zdobycie I miejsca na II Międzynarodowym Festiwalu Piosenki - Anna German w Moskwie w 2015 r..

Izba Historii KGW
Jubileusz był też okazją, by KGW mogło się pochwalić nowo otwartą Izbą Historii znajdującą się w kilkudziesięcioletniej, drewnianej stodole, która została przystosowana – dzięki wsparciu Gminy Gniezno – do prezentacji wiele pamiątek, wyróżnień, nagród i zdjęć związanych z działalnością Koła. W Izbie można było też zobaczyć Kronikę Koła, jak również dokonać w niej pamiątkowego wpisu.

Całość obchodów jubileuszu 50-lecia KGW zakończyła zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych.

Ostatnio zmienianyniedziela, 15 lipiec 2018 23:48
Informacjelokalne.pl