http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

W Muzeum Przyrodniczo–Łowieckim i Skansenie Miniatur

Wyróżniony W Muzeum Przyrodniczo–Łowieckim i Skansenie Miniatur

Gdy dopisuje wiosenna pogoda trudno pozostawać w murach szkoły. Dlatego też uczniowie klas I – IV Szkoły Podstawowej w Dębnicy postanowili spędzić aktywnie wtorkowe przedpołudnie i odwiedzili Muzeum Przyrodniczo – Łowieckiego w Uzarzewie oraz Skansen Miniatur w Pobiedziskach.


Celem zajęć dla klas I – III było poznanie zmian zachodzących w przyrodzie oraz zapoznanie się z cyklem życia dzikich zwierząt. W czasie lekcji muzealnej „Cztery pory roku” na przykładzie wybranych zwierząt uczniowie dowiedzieli się: kto zapada w sen zimowy, kto chowa się w norach, kto zmienia futro na zimę, a kto gromadzi zapasy pożywienia. Dzieci poznały funkcje lasu i jego podział na warstwy, a także znaczenie, jakie ma las dla życia człowieka. W tym samym czasie uczniowie klasy IV uczestniczyli w zajęciach „Po owocach i liściach je poznacie”, których celem była nauka rozpoznawania gatunków drzew rosnących w muzealnym parku w Uzarzewie. Uczestnicy zajęć zapoznali się z ogólnymi wiadomościami o drzewach, ich cechami gatunkowymi, a także z metodami określania ich wieku. Uczniowie wykonywali zadania na terenie parku, w którym rośnie 1000 drzew, w tym 6 pomników przyrody (np. okazały platan oraz modrzew). W czasie zajęć oglądali też ekspozycję urządzeń do dokarmiania zwierząt oraz ambony.

Muzeum w Uzarzewie powstało w 1977 roku i mieści się w odnowionym dziewiętnastowiecznym dworze położonym w sześciohektarowym parku krajobrazowym. Ekspozycja znajduje się w trzech oddzielnych pawilonach i obejmuje kolekcje wypchanych zwierząt  i trofeów łowieckich.

Od godziny 10.00 wszyscy uczestnicy wycieczki zwiedzili ekspozycje pałacowe poświęcone historii łowiectwa – tej bardzo odległej, odtworzonej na podstawie wykopalisk, a także tej całkiem bliskiej, sięgającej XX wieku. W dziale archeologicznym wyeksponowane zostały narzędzia, jakimi posługiwali się pierwsi myśliwi. Uczniowie obejrzeli kości zwierząt wymarłych lub obecnie w Wielkopolsce niewystępujących (np. tura i niedźwiedzia) oraz pierwotną broń myśliwską. W pałacu zgromadzono dawne narzędzia, broń myśliwską i dzieła sztuki o tematyce łowieckiej, medale, odznaki, trofea i powszechnie stosowane pułapki do chwytania zwierząt. Wrażenie robił reprezentacyjny salon oraz stylowy gabinet myśliwski z początku XX w. Salon myśliwski został wyposażony w meble z epoki. Na ścianach obok rozmaitych trofeów myśliwskich, takich jak parostki rogaczy, wieńce jeleni czy szable dzika wisiały obrazy o tematyce myśliwskiej. Biurko oblegały bibeloty z motywami łowieckimi, a na podłodze rozścielone były skóry świadczące o myśliwskich sukcesach pana domu. Dzieci zaciekawiła wystawa archeologiczna „ Od kamienia do kuszy” przedstawiająca rozwój łowiectwa w epoce kamienia, brązu i żelaza oraz scena polowania neandertalczyków na niedźwiedzia. Wystawa ilustrowała oddziaływanie łowiectwa jako ważnej dziedziny aktywności człowieka w twórczości artystycznej (malarstwo, rzeźba,  rzemiosło artystyczne).

W nowym pawilonie zorganizowano wystawę trofeów egzotycznych, zdobytych przez fundatora Adama Smorawińskiego podczas safari w Afryce, wypraw traperskich w Kanadzie, Rosji i na Alasce. W roku 2004 podarował On swoją kolekcję do celów ekspozycji i ufundował nowy pawilon. W 2010 roku rozbudował go na potrzeby powiększających się zbiorów, a także na kolekcję stu preparatów papug, którą zakupił dla Muzeum. Uczniowie mogli obejrzeć wypchanego morsa, kilka gatunków niedźwiedzi, dzikich kotów (w tym lwy i lamparta), antylopy, zebrę, guźca, a nawet stado wilków atakujące żubra. Zwierzęta wyglądały niemal jak żywe i robiły duże wrażenie. Klejnotem całej kolekcji była „wielka piątka afrykańska”, o której opowiadał przewodnik. Należały do niej: słoń, bawół, nosorożec, lew i lampart. Trofea z Kanady, to przede wszystkim drapieżniki: niedźwiedzie, wilk, kojot, ryś, rosomak i wspaniały medalion łosia. Druga część ekspozycji prezentowała kolekcję wypchanych rodzimych ptaków oraz zwierząt, z podziałem na środowiska, które zasiedlają.

W drodze powrotnej uczestnicy wyjazdu odwiedzili położony na historycznym Szlaku Piastowskim Skansen Miniatur w Pobiedziskach. Na jego terenie zlokalizowanych jest 100 miniatur budowli Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski, wykonanych w skali 1:20. Obiekty aktualnie znajdujące się w skansenie to między innymi: Pałac w Rogalinie, Biblioteka Raczyńskich, Zagroda wiejska Biskupin, Katedra w Gnieźnie i Stary Rynek w Poznaniu.

Opiekunkami grupy były: Maria Czekalska, Iwona Perek, Dorota Pokładecka oraz Beata Trocha. Pogoda dopisała, wycieczka okazała się interesującym przeżyciem i dostarczyła wszystkim wielu wrażeń przyrodniczo – historycznych.

Ostatnio zmienianyśroda, 23 maj 2018 10:31

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.