http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Na Jeziorze Winiary ponownie trwa „koszenie”

Wyróżniony Na Jeziorze Winiary ponownie trwa „koszenie”

Prezydent Miasta Gniezna zlecił podkoszenie z jeziora Winiary w Gnieźnie kwiatostanów rdestnicy kędzierzawej. Roślina ta jest niegroźna i bardzo pożyteczna, gdyż wpływa na oczyszczanie zbiornika wodnego. Jednakże roślinę należy w maju bądź w czerwcu podkosić, aby zapobiec jej przekwitaniu i gniciu, co może spowodować zmniejszoną ilość tlenu w jeziorze, w konsekwencji  przyduchę i inne niebezpieczne potencjalne zdarzenia tj. padłe ryby, sprzyjające warunki do rozwoju sinic.


Nadmierny rozrost rdestnicy kędzierzawej świadczy, że woda w jeziorze jest coraz bardziej przezroczysta. Roślina, w tym okresie pochłania szkodliwe biogeny – azot i fosfor, jednak po wyrzuceniu nasion obumiera, opada na dno i zanieczyszcza wodę w jeziorze. Do podkoszenia rdestnicy jest stosowana wodna kosiarka. Ta maszyna pływająca podkaszająca roślinę z powierzchni zwierciadła wody do głębokości ok. 0,5 m.

W ubiegłym roku zebrano z jeziora około 7,8 tony biomasy. Uzyskana biomasa jest usuwana z toni jeziora, a następnie utylizowana.

Zabiegi pielęgnacyjne są prowadzone pod nadzorem prof. Stanisława Podsiadłowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ponadto jezioro jest objęte monitoringiem badawczym obejmującym analizę parametrów wód w ramach „Rekultywacji wód powierzchniowych Jeziora Winiary” przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Zakład Ochrony Wód dr Renata Dondajewska, prof. dr hab. Ryszard Gołdyn.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.