Logo
Wydrukuj tę stronę

W Wierzycach ruszyła Kawiarenka filmowa „Sąsiedzka”

Wyróżniony W Wierzycach ruszyła Kawiarenka filmowa „Sąsiedzka”

W świetlicy w Wierzycach oficjalnie rozpoczęła się realizacja projektu: Kawiarenka filmowa „Sąsiedzka”. Tego dnia odbyła się projekcja pierwszego z cyklu filmu w dostosowanych do tego celu pomieszczeniach świetlicy w Wierzycach. W wygodnych fotelach, przy nowych stolikach, delektując się ciastem i owocami,  była możliwość obejrzenia filmu „Napad na ekspres” z 1903 r., uznawanego za pierwszy western w historii kina. Szczególnego klimatu seansowi dodała muzyka wykonana przez tapera.


Spotkanie otworzył Jacek Koperski – koordynator projektu, który wyjaśnił jego główne założenia oraz przesłanki, jakie mu przyświecały, aby wspólnie z Lokalną Grupą Działania „Trakt Piastów” ubiegać się o dotację ze środków programu „Seniorzy w akcji” – budowanie wspólnoty, poznawanie sąsiadów i możliwość wspólnego spędzenia czasu a także ułatwienie dostępu do kultury i stworzenie miejsca przyjaznego dla wszystkich mieszkańców Wierzyc. Pan Koperski podziękował również Lokalnej Grupie, reprezentowanej na spotkaniu przez Dyrektor biura Małgorzatę Blok oraz panią Anetę Nowak, za współpracę w procesie przygotowania projektu.

Po projekcji historię muzyki filmowej przybliżył Rafał Jerzak – operator filmowy, również zaangażowany w realizację projektu. Słuchacze mieli możliwość poznać przykłady wykorzystania muzyki symfonicznej w kinie, jak i posłuchać arcydzieł muzyki filmowej.

Pierwsze spotkanie – i pierwszy sukces. Wszystkie przygotowane miejsca były zajęte i nawet gęsta mgła nie zniechęciła mieszkańców Wierzyc do spędzenia czasu w świetlicy i obcowania z kulturą. Również ze środków projektu świetlica została dobrze przygotowana akustycznie, co znacznie poprawiło odbiór.

Kolejne seans w ramach Kawiarenki już w grudniu. Cykliczne spotkania będą trwały aż do czerwca 2017 r. Z realizacji projektu powstanie krótki film, który LGD chce wykorzystać do zainspirowania innych świetlic wiejskich, do prowadzenia tego typu działalności.

Projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 28 listopad 2016 16:30
Informacjelokalne.pl