http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Święto Plonów Gminy Kiszkowo!

Wyróżniony Święto Plonów Gminy Kiszkowo!

Tegoroczna impreza w Kiszkowie, która miała miejsce w ostatnią sobotę sierpnia, odwoływała się do liczącej setki lat tradycji związanej z rolnictwem i plonami. Zwyczaj ten był praktykowany przez dawnych Słowian i plemiona nadbałtyckie. Nosił różne nazwy: „wyżynek”, „wieńcowe”, „okrężne”. Na Śląsku opolskim nazywane były „żniwniok”. Zawsze jednak chodziło o dziękczynienie za uprawy i o dobrą zabawę po pracowitym sezonie. Dawniej dożynki obchodzono pierwszego dnia jesieni, z czasem jednak ten termin przesuwano na wcześniejszy.


Nieodłącznym i najpopularniejszym obecnie symbolem święta rolników jest wieniec. Zgodnie z tradycją robiło się go z pozostawionych na polu zbóż, kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. Bywało jednak i tak, że w wieńcu umieszczano... żywe ptactwo, które uosabiało urodzaj, plony i gospodarność. Przyjęło się, że niosła go najlepsza żniwiarka, za nią kroczył natomiast orszak. Po uroczystości wieniec trafiał do stodoły i leżał tam do następnego siewu.

Tradycja dożynkowa, w tym również jej element związany z wieńcami, przetrwała do dziś i jest jedną z niewielu pamiętającej jeszcze czasy sprzed zjednoczenia Polski. Okazję do zapoznania się z nią, a także do doskonałej zabawy mieszkańcy Gminie Kiszkowo. W ostatnią sobotę sierpnia mieszkańcy Gminy symbolicznie podziękowali za ukończenie żniw i prac polowych. Gospodarzem tegorocznych Dożynek było sołectwo Węgorzewo.

Uroczystości Dożynek Gminno – Parafialnych rozpoczęły się msza świętą, w kościele p.w. NSPJ w Kiszkowie, którą odprawił ksiądz Romuald Szczepaniak. Po poświęceniu wieńców dożynkowych, z kościoła wyruszył korowód w stronę boiska sportowego. Po przybyciu na boisko, delegacje złożyły swoje wieńce przed sceną, po czym Orkiestra Dęta z Gniezna odegrała Hymn Państwowy. Następnie gospodarze uroczystości: Sołtys wsi Węgorzewo Józef Cymerys oraz Wójt Tadeusz Bąkowski dokonali uroczystego otwarcia dożynek i powitali wszystkich gości.

Tradycyjny obrzęd chleba poprowadził Zespół Folklorystyczny „Szamotuły”. Zespół powstał w 1945 r. i od początku działalności jego głównym celem była dbałość o zachowanie dawnej odrębności kulturowej naszej Małej Ojczyzny, jej tańców, pieśni i strojów. Zespół brał udział w licznych przeglądach i festiwalach folklorystycznych. Gościł m. in. w Niemczech, Francji, Portugalii, we Włoszech, na Bałkanach i w krajach skandynawskich a także w Turcji, Grecji i Brazylii. Ma on także na swoim koncie pochlebne recenzje w prasie, nagrania radiowe oraz telewizyjne, m. in. prezentację folkloru szamotulskiego w Polskiej Kronice Filmowej oraz występ w komedii Tadeusza Chmielewskiego „Nie lubię poniedziałku”.

Najważniejsze nagrody: Złota Odznaka Ligi Przyjaciół Żołnierza (1960), Odznaka honorowa „Za zasługi dla Szamotuł” (1961), Odznaka honorowa „Za zasługi w rozwoju województwa poznańskiego” w 1970 r. oraz wielkopolskiego w 2005, Nagroda Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego (1970, 1980), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (1974, 1985), Nagroda im. Oskara Kolberga (1985), honorowe wyróżnienie – statuetka „Złotego Hipolita” z prawem do używania znaku „Dobre bo polskie” (2005) oraz Nagroda Główna Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego (2009), nagroda główna X Festiwalu „Polonez 2014” w Słonimiu na Białorusi oraz Grand Prix XXXI Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie (2015).

Podczas obrzędu, starostowie dożynek przekazali dożynkowy chleb gospodarzom: Starostom Dożynek oraz Wójtowi Gminy. Asystenci natomiast wręczyli owoce i dary natury. Następnie chleb został pokrojony i gospodarze poczęstowali nim zaproszonych gości.

Starostami tegorocznych dożynek byli: Pani Monika Pszeniczka i Pan Seweryn Wawrzyniak. Pani Monika wspólnie z mężem Ryszardem prowadzi gospodarstwo rolne w Węgorzewie o powierzchni 21 ha, na której prowadzą produkcję zwierzęcą i roślinną osiągając wysoki wyniki produkcji. Starościna święta plonów jest mamą dwójki dzieci, chętnie angażuje się w działalność społeczną na rzecz wsi. Pan Seweryn prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 28 ha. Jego praca skierowana jest na produkcję roślinną.

Dożynki gminne są też okazją, aby uhonorować wyróżniających się rolników. Zgodnie z naszą gminną tradycją odbywa się to poprzez wręczenie wyróżnionym wieńców przygotowanych przez poszczególne miejscowości. Wieńce na Dożynkach otrzymali: Skrzetuszewo – Roman i Krystyna Kubiak, Sławno – Marcin i Edyta Maciejczyk, Rybno Wielkie – Przemysław i Joanna Wełnic, Olekszyn – Wojciech i Anna Frąckowiak, Sroczyn – Bartosz i Milena Marcinkowscy, Berkowo – Miłosz i Magdalena Nowiccy,  Węgorzewo – Stanisław i Małgorzata Chlebiccy, Ujazd – Włodzimierz i Ewa Kasprzak, Łagiewniki Kościelne – Henryk i Bogumiła Giziccy, Kiszkowo – Zdzisław i Maria Iwańscy, Turostowo – Maria Paterka, Gniewkowo – Weronika Ciupek oraz Turostówko – Sławomir i Mirosława Hernaccy.

Swoje odznaczenia przyznał również Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Decyzją Zarządu Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Poznaniu przyznano także wyróżnienia „Za zasługi dla Kółek Rolniczych”. Otrzymali je: Marek Wojciechowski, Jan Pędrak, Leszek Napierała, Zbigniew Ćwiek, Zbigniew Wawrzyniak, Janusz Michalak, Zbigniew Smolicz, Henryk Witkowski, Adam Rumas, Zdzisław Gałka.

Szczególne wyróżnione zostały także Panie: Genowefa Cyranowicz, Maria Wiertel, Alina Ćwiek, Jolanta Pszeniczka, Danuta Pedrak, Benedyktyna Haremza. Otrzymały „Order Wdzięczności Matce Wsi”, który jest przyznawany zasłużonym matkom i rolniczkom.
Po przyznanych wyróżnieniach, głos zabrali zaproszeni goście i ich przedstawiciele. Na ręce Wójta Gminy wpłynęły słowa uznania i życzenia dla rolników od posłanki do Parlamentu Europejskiego Krystyny Łybackiej, senatora Roberta Gawła, posłów Pawła Arndta i Krzysztofa Ostrowskiego, od Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, od Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Wicemarszałków Wojciecha Jankowiaka, Krzysztofa Grabowskiego i Leszka Wojtasiaka, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzeny Wodzińskiej.

Na zakończenie części oficjalnej raz jeszcze głos zabrał Wójt Gminy Kiszkowo Tadeusz Bąkowski. Podziękował mieszkańcom Węgorzewa za trud i pracę w przygotowanie tegorocznych dożynek.

W dalszej części uroczystości, publiczność podziwiać mogła występy Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły” a następnie występ orkiestry dętej z Gniezna, pod kierunkiem Marcina Makohońskiego. Po koncercie swoimi skeczami bawił publiczność kabaret „Czwarta fala”. Po występie kabaretowym, wystąpił zespół Soleo. Po koncercie odbyła się zabawa taneczna, którą poprowadził DJ Śniadanko.

Dodatkową atrakcją tegorocznych dożynek były atrakcje dla dzieci. Uwagę zawracały także bogate i kolorowe dekoracje dożynkowe, przygotowane przez mieszkańców Węgorzewa.Więcej zdjęć z Dożynek Gminy Kiszkowo do obejrzenia tutaj
Ostatnio zmienianyniedziela, 27 sierpień 2017 15:29

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.