http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rogowo „sprzątało świat”

Wyróżniony Rogowo „sprzątało świat”

Grupa 12 uczniów wraz z opiekunami (Anna Pańczak i Marek Spochacz) udała się na wycieczkę rowerową brzegami Jeziora Rogowskiego w celu  poszukiwania porzuconych odpadów. Sprzątanie okolicy jeziora, które odbyło się w miniony piątek, odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”, w której uczniowie szkoły w Rogowie uczestniczą od 25 lat, a która w tym roku przebiegała pod hasłem „Nie śmiecimy - sprzątamy – zmieniamy!”.


Ruch Sprzątanie Świata wywodzi się z Australii i został zapoczątkowany przez Iana Kiernana w 1989 roku. Obecnie w akcji bierze udział 160 państw oraz około miliona wolontariuszy.
    
Na ochotników, którzy z zapałem przystąpili do zbierania zalegających terany przybrzeżne śmieci, po skończonej pracy czekała niespodzianka - w postaci ogniska i kiełbasek - przygotowana  przez pana Huberta Dembowskiego - leśniczego i jednocześnie przedstawiciela koła łowieckiego ,,Diana”.
    
Leśniczy przypomniał, że pozostawianie śmieci w lasach to nie tylko problem estetyczny. Rozkładając się, uwalniają one chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Śmieci mogą rozkładać się  po kilkaset lat, co stanowi niebezpieczeństwo dla zwierząt.  
    
Po krótkiej pogadance na temat segregacji śmieci, a także sposobów ochrony przyrody,  uczniowie mogli poznać wspaniale wyszkolonego psa myśliwskiego o imieniu „Lora”, który popisywał się swoimi umiejętnościami.
    
Na koniec pan Hubert zademonstrował nam na sygnałówce podstawowe  sygnały myśliwskie. Niektórzy z naszych uczniów próbowali naśladować naszego gościa, ale niestety dmuchanie w taki „róg” to nie taka prosta sprawa.
      
Tak oto w miłej atmosferze zakończyliśmy akcję „Sprzątanie świata”. Możemy stwierdzić, że nie napotkaliśmy na naszej drodze zbyt dużo śmieci, co bardzo nas cieszy. Może właśnie takie akcje prowadzone co roku podnoszą świadomość naszego społeczeństwa, że o naszą planetę trzeba dbać.

 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 23 wrzesień 2019 14:53

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.