http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Targ Wiejski, dudy, barszcz i Sery Ruchocińskie

Wyróżniony Targ Wiejski, dudy, barszcz i Sery Ruchocińskie

Po raz kolejny Centrum Kultury eSTeDe oraz Starostwo Powiatowe wraz z partnerami takimi jak wielkopolska Izba Rolnicza zaprosili gnieźnian i mieszkańców powiatu na Świąteczny Targ Wiejski.


Tym razem podczas otwarcia nie zabrakło autentycznej tradycyjnej kultury ludowej. Oprócz pary w strojach ludowych pojawił się także pierwszy od lat gnieźnieński dudziarz. Mikołaj Woźniak z racji na temperaturę, która dawała się we znaki dudom, zagrał krótki zestaw kolędowy. O tyle szczególny był ten krótki występ, że ze względu na zabiegi naszego redakcyjnego kolegi (Jarka Mikołajczyka - dop. red), ale też zapobiegliwość dyrektora Grzegorza Reszko z eSTeDe, Mikołaj Woźniak zagrał na historycznych dudach na których kiedyś grał Leon Galiński najsłynniejszy dudziarz z Gniezna. Tak naprawdę jednak przywrócenie dud wielkopolskich do Gniezna to zasługa Mikołaja dudziarza, który ten historyczny instrument naprawił i ożywi.

Istotą Targu jednak nie były występy, a coś co Wielkopolanie nazywają jarmakiem albo jarmarkiem. Handel produktami swojskimi z pobliskich gospodarstw i od pobliskich rzemieślników. Był miód, ciasta, warzywa i owoce, nie zabrakło też stroików i ozdób choinkowych.

Popularnością cieszyły się lokalne Sery Ruchocińsklie oraz darmowy barszcz dla ogrzania. Świąteczny Targ Wiejski odbył się wyjątkowo przed starostwem a nie przed C.K. eSTeDe a imprezę otwierał starosta Piotr Gruszczyński z towarzyszeniem gwiazdorów z Centrum Kultury.

Zakupy można jeszcze robić do 16.00. Sympatyczny Targ wpisał się w budowanie oczekiwania na Gwiazdkę.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.