http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Być kobietą

Wyróżniony Być kobietą

Drogie Czytelniczki informacjilokalnych.pl! Artykuł ten jest zapowiedzią cyklu dotyczącej tematyce nas - kobiet. Od dzisiaj co piątek regularnie będziemy poruszać wątki i zagadnienia związane z naszą naturą. Pragniemy nie tylko omawiać problemy, z którymi borykamy się na co dzień, ale też ukazywać sukcesy i osiągnięcia kobiet w przestrzeni lokalnej.

 
Kobieta to z natury złożona osobowość. Aby poznać jej potrzeby trzeba rozłożyć je na czynniki pierwsze. To właśnie ona codziennie zastanawia się co założyć – spodnie czy spódniczkę? Co zrobić na obiad? Jak pozbyć się cellulitu? Jak ujędrnić tyłek, biust i brzuch np. po ciąży? Jakie metody stosować do  wychowania dzieci? Do której szkoły, przedszkola je zapisać? Jakie zajęcia dodatkowe dla nich wybrać, by najlepiej zadbać o rozwój? No i jak to wszystko pogodzić z pracą i karierą zawodową? Jest to tylko niewielka część tych wszystkich pytań, które zadaje sobie kobieta, niezależnie od wieku, statusu, stanu cywilnego i zawodu. Nie dziwmy się więc, że każda z nas miała w życiu moment, kiedy zadała sobie to jedno najważniejsze: Czy warto być kobietą? Otóż drogie Panie będziemy się starać co tydzień przekonywać Was do tego, że warto nią być. Motywacja, pozytywna energia i zaangażowanie czynią cuda.

- Szukałam pracy, chodziłam na rozmowy kwalifikacyjne. Niemal każdy z pracodawców zadawał pytania typu: „jest pani mężatką?”, „ma Pani dzieci?”. Zaczęłam przeklinać dzień, w którym urodziłam się jako kobieta. Znalazłam pracę i patrzę na to wszystko z innej perspektywy. Są firmy doceniające kompetencje pracownika niezależnie od tego czy ma dziecko, czy też jest kobietą. Na takie można liczyć, a inne omijać szerokim łukiem. A słowo „mamo” wydobyte z ust mojego syna uświadamia mnie, za każdym razem, jak szczęśliwą osobą jestem ja – opowiada Joanna Wankowska, mama samotnie wychowująca syna.

W problematyce wspomnianego cyklu skupimy się na roli współczesnych kobiet – jaka jest kobieta XXI wieku. Będziemy mówić o pewnych wzorcach osobowych, stylach i sposobach życia. Ameryka Północna i Europa wykreowała wzorzec „bizneswoman”, czyli kobiety wyzwolonej, dążącej do kariery i pragnącej sukcesów. Czy ten wzór obowiązuje też w naszym regionie? Kobiety biznesu są bardzo aktywne, niezależne i wykształcone. Inwestują w siebie. Czy jednak są szczęśliwe? Bardzo często, po czterdziestce, żałują, że nie założyły rodziny i ominęło je to, co w życiu naprawdę piękne i ważne np.  macierzyństwo. Sukces nie zawsze wiąże się ze szczęściem osobistym. Nie oznacza to jednak, że kobieta dbająca o swój rozwój zawodowy nie może być szczęśliwą i troskliwą mamą. Przepis na to nie  jest prosty, ale skuteczny -  umiejętne dawkowanie swoich ambicji.

- Pracowałam w renomowanej firmie, na dobrym stanowisku. Po ślubie jednak zdecydowaliśmy się z mężem na dziecko. Kiedy w czasie ciąży zabrałam pierwsze zwolnienie lekarskie do pracodawcy, zauważyłam jego niezadowolenie. Trudno postanowiłam się tym nie zadręczać. Okazało się, że po roku bycia na urlopie macierzyńskim nie ma do czego wracać. Poczułam gniew i miałam chwilę kryzysu, właśnie wtedy zadałam sobie te pytania: dlaczego to ja muszę być kobietą w tym domu?  Dlaczego macierzyństwo, a nie tacierzyństwo? Siedzę zalana łzami na tapczanie, nagle podchodzi synek i mówi pierwsze swoje słowo: „mama”. Wstałam w euforii przytuliłam synka, otarłam łzy i obiecałam sobie, że już nigdy w życiu nie zadam sobie tych pytań. To jedno słowo, ten mały uśmiech uświadomił mi, że warto być kobietą. W tej chwili zmotywowana, zdeterminowana i szczęśliwa szukam nowej pracy, bo wierzę we własne siły – twierdzi  Judyta Nowaczyk-Mierzejewska, młoda mama rocznego Olka.  

Od zarania dziejów nasza płeć była skazana na ciągłą walkę o swoje prawa. Jeszcze do niedawna uznawano nas za słabszą i gorszą płeć. Historia jednak pokazuje, że potrafiłyśmy rywalizować z mężczyznami na równi, a niekiedy nawet z lepszymi wynikami. Nasza siła nie jest mierzona w kategoriach fizyczności, lecz w mentalności, wytrwałości i sprycie. No i na koniec drogie Panie trzeba pamiętać, że kobieta - płeć piękna, od zawsze jest przedmiotem szczególnego zainteresowania poetów, pisarzy, malarzy i rzeźbiarzy. To właśnie nam kobietom przypadły w udziale niezastąpione  role - macierzyństwo, ciąża, rodzenie i wychowywanie dzieci.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.