http://informacjelokalne.pl/images/banners/baner01a.jpg

Reportaż

Reportaż (106)

Spacer po gnieźnieńskiej nekropolii...

Nadeszły szczególne dni – dzisiaj Wszystkich Świętych a jutro Zaduszki – w trakcie których nawiedzamy groby naszych bliskich, jak również groby te bezimienne. W tym okresie nasze cmentarze mają niesamowita atmosferę, wyglądają nastrojowo i tylko jeden raz w roku mają taką aurę. Zapraszamy na fotograficzny spacer po gnieźnieńskiej nekropolii - cmentarzu św. Piotra i Pawła....

Idąc cmentarną aleją w... Popowie Ignacewie

Jeszcze kilka dni temu cmentarze w naszym regionie tonęły w słońcu i w żółto-czerwonych liściach. Ludzie porządkowali groby swoich bliskich, słychać było szmer rozmów, nekropolie stały się nam bliższe... Dzisiaj we Wszystkich Świętych cmentarze toną w kwiatach i płoną tysiącami zniczy... Spacer po nekropoliach sprawia, że dwa światy żywych i umarłych przenikają się... Ale taki spacer to również wędrówką po lokalnej historii... Dla mnie historii związanych z książka „Skarb Dziedzica”.

I Ty możesz zostać Mieszkiem I

Wiadomym jest, że historia to nieodłączny element życia każdego człowieka. Niektórzy z nas nią żyją, ale inni z kolei starają się przedstawiać ją swoimi oczami, sercem czy też duszą. W naszym mieście Gniezno, mieszka pewien miłośnik kultury i historii słowiańskiej, niedoceniona perełka w sztuce – artysta malarz i rzeźbiarz, Zbigniew Pluta.

Etykiety

Mały Skansen w nowej odsłonie!

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy złożyło wniosek o dofinansowanie w ramach programu: „Wspieranie działań muzealnych” 2017 na realizację zadania „Konserwacja wiatraka z Gryżyny i spichlerza z Majkowa- muzealiów etnograficznych usytuowanych na terenie Małego Skansenu”. Wniosek ten zgłoszony  w ramach naboru I/ 2017 uzyskał dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 188 585,68 zł.

„Mamy model, który składa się z 5 tys. części”

Dla jednych to jedynie ciekawe obiekty do obejrzenia, a dla drugich zdecydowanie coś więcej. Ci drudzy właśnie zjednoczyli siły, chcąc pokazać publicznie działa swojej pracy, którą wykonali w ostatnich miesiącach. Jest tutaj zarówno kultowy „autobus czerwony”, VW Bulli, samolot Lufthansy, czołg „Rudy” 102 oraz Kościół Mariacki z Krakowa i to wszystko w jednym miejscu.

Szukamy śladów i świadków lokalnej historii

Powiat gnieźnieński i powiat żniński obfitują w tajemnice z czasów odległych, ale i z lat II wojny światowej, jak również z okresu powojennego. Niektóre zagadki udało się wyjaśnić, lecz wiele sekretów i skarbów nadal czeka w ukryciu, aż ktoś je odnajdzie. Dlatego zwracamy się z apelem do naszych Czytelników o przesyłanie do naszej redakcji wszelkich informacji o ciekawych wydarzeniach i postaciach związanych z lokalną historią, które zaczniemy prezentować na naszych łamach i które zasługują by je ocalić od zapomnienia.

Popowo Ignacewo, Mielno, Przysieka, Popowo Podleśne, Dziadkowo - poszukujemy starych fotografii z tych miejscowości!

Popowo Ignacewo, Mielno, Przysieka, Popowo Podleśne, Dziadkowo... Co je łączy? Wszystkie znajdują się w gminie Mieleszyn i mają ciekawą, bogatą i nieznaną historię! W tych miejscowościach są też piękne dwory! Dlatego zwracamy się z prośbą do naszych Czytelników o udostępnienie nam starych fotografii np. tych dworów znajdujących się w rodzinnych archiwach! Szukamy też wszelkich informacji związanych z historią tych miejscowości.

Gnieźnianie w Jarocinie usypali Czesława Niemena!

Przeświadczenie Czesława Niemena, że choć „Dziwny jest ten świat to ludzi dobrej woli, jest więcej” było dla Malarzy Ulotnych z Gniezna punktem wyjścia do działania „Mandale pokoju — Czesław Niemen”. Sypanie z barwionego uprzednio piasku mandali z Czesławem Niemenem w centrum Jarocina, tuż przy Rynku to było spore wyzwanie, przypisane motywowi przewodniemu festiwalu, którym w tym roku jest właśnie Niemen.

Subskrybuj to źródło RSS