http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Trakt Królewski - turysta może zobaczyć coś więcej niż katedrę

Gniezno to miasto, które jest znane turystom jako wielki prężny ośrodek Piastów, bo tak ich uczono w szkole, nie ma obecnie żadnej poważniejszej średniowiecznej zabudowy poza katedrą, zresztą regotyzowaną, fragmentem murów i kilkoma innymi kościołami. Turyści pytają o to, co mogą zobaczyć co ma związek z Chrobrym, Mieszkiem czy innymi królami.


Z ostatnimi Piastami możemy łączyć kościół ojców Franciszkanów. Tyle, że już cennego klasztoru Klarysek który stawiali Bolesław Pobożny i bł. Jolenta też nie pokażemy turyście. Dziś mamy Trakt Królewski, który przypomina o tym, że właśnie w tym mieście koronowano pierwszych 5 królów Polski.

Podczas wspólnej konferencji Urzędu Miasta i Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej oficjalnie ogłoszono zakończenie budowy Traktu. - Łączny koszt Traktu Królewskiego oraz infrastruktury towarzyszącej to 4 185 750 zł z czego 2 149 939 zł na wykonanie rzeźb to środki pozyskane w ramach projektu Rozwoju kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pod nazwą Szlak Piastowski dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu operacyjnego na lata 2014 2020. W ramach projektu, którego przygotowanie trwało od pomysłu do ostatniego postawionego króla Bolesława Chrobrego 4 lata najpierw pojawiły się sympatyczne rzeźby królików jest ich 15 mają swoje umocowanie w pewnych odniesieniach do historii miasta, pełnią jednak taką formę łączników czy raczej przewodników, z którymi choćby przy pomocy aplikacji można zwiedzić cały trakt – mówi Michał Powałowski zastępca prezydenta Gniezna. - Niewątpliwie co usłyszeliśmy w konsultacjach z przewodnikami, Gniezno potrzebowało dodatkowej atrakcji, która pozwoliłaby zatrzymać turystę dłużej niż w katedrze i MPPP. Już dziś choć realnie elementy Traktu zaczęły się pojawiać na ulicach w marcu, przewodnicy mówią o efekcie pozytywnym Traktu – dodaje zastępca prezydenta.    

- Liderem projektu jest Wielkopolska Organizacja Turystyczna a uczestniczą w nim także poza Gnieznem miasto Kalisz, gdzie w najbliższa sobotę otwarcie po renowacji słynnej Baszty Dorotka, miasto Konin,  gmina Pobiedziska oraz Muzeum Ziemi Pyzdrskiej, gdzie renowacja objęła Dom Podcieniowy upamiętniający związki Łokietka z Pyzdrami. Działania każdego z partnerów projektu skoncentrowane są wokół wybranego obiektu i miejsca związane z historią Piastów największym projektem modułem projektu był rzeczywiście Trakt Królewski w Gnieźnie – powiedział Tomasz Wiktor prezes WOT.

- Trakt Królewski to niewątpliwie jedno z większych przedsięwzięć Miasta Gniezna w ostatnim czasie, na pewno największe o charakterze turystycznym. Przypomnijmy posągi pierwszych 5 królów Polski, postaci z dwóch starych piastowskich legend ale także 4 edukacyjne makiety pojawiły się na ulicach centru, 8 tablic informacyjnych i 3 interaktywne infokioski również co dało nam nowy szlak turystyczny w Gnieźnie. Do tego 15 rzeźb królików które niejako oprowadzają turystów po tym szlaku. Trakt to także aplikacja Królika Goń na smartfony, a więc to był  bardzo duży projekt, nad którym pracował niezwykle sprawny zespół powołany przez prezydenta. Dziś cieszymy się, że Trakt stał się faktem i zapominamy o tym, że były noce, których nie przespaliśmy, bo jak to bywa przy tak dużych projektach po drodze pojawiały się i problemy. Mam nadzieję, że nie tylko turyści ale i mieszkańcy docenią znaczenie tego Traktu – zaznaczał Piotr Wiśniewski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Znaczenie Traktu dla odnowienia marki Szlak Piastowski podkreślała także Agnieszka Rzempała – Chmielewska, członek zarządu WOT i prezes Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”.

Kolejny sezon turystyczny pokaże tak naprawdę jak bardzo ta inwestycja zmieni oprowadzanie po Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.