http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/dazzle.png?_t=1591455267

Porozumienie koalicyjne podpisane, szpital najważniejszą sprawą

Wyróżniony Porozumienie koalicyjne podpisane, szpital najważniejszą sprawą

Starosta Piotr Gruszczyński, lider powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej, radny Sejmiku Tadeusz Tomaszewski, przewodniczący Zarządu Powiatowego SLD i Piotr Szczepański z Nowoczesnej podpisali dzisiaj porozumienie koalicyjne dotyczące współpracy Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) i Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Lewica Razem w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego na czas trwania kadencji 2018 – 2023.


Jak podkreślają strony porozumienia, ma ono na celu harmonijny rozwój Powiatu Gnieźnieńskiego, szczególnie w zakresie spraw związanych ze szpitalem, oświatą, drogami, sprawami pomocy społecznej i rozwojem gospodarczym powiatu. Jak to rozumieć? To wyjaśnili dzisiaj liderzy ugrupowań tworzących koalicję rządzącą powiatem gnieźnieńskim.

Porozumienie koalicyjne gwarantuje stabilną większość w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego: 15 radnych Koalicji Obywatelskiej (12 radnych) i Sojuszu Lewicy Demokratycznej (3 radnych) w 27 osobowej Radzie.

Szpital przede wszystkim
- 22 grudnia odbędzie się konferencja prasowa w trakcie której zostanie przedstawiona sytuacja szpitala powiatowego. I przyznam, że to dużej gorzej wygląda, niż nam to pierwotnie przedstawiano – mówi starosta Piotr Gruszczyński. – Funkcjonowanie tego szpitala. Sprawa niezwykle poważna, dlatego opinia publiczna powinna zostać o trym poinformowana – dodaje.

Dalej starosta zaznacza, że na trzeciej sesji w grudniu, tuż przed świętami, zostaną zaproszeni lekarze i pracowni szpitala, bo powinni oni wiedzieć jaka jest sytuacja. – Powinni się dowiedzieć jakie są rozwiązania, bo takowe musimy przedstawić. W tej chwili są one przygotowywane. Jestem obecnie pod taką presją, że do końca grudnia opinia publiczna dowie się jakie działania zostaną podjęte w związku ze szpitalem – zapowiada.

- Pierwsze zdanie naszego porozumienia mówi o rozbudowie szpitala. Przyznam szczerze, że wierzyłem, iż nie będę musiał takiego zdania powtarzać. Rok temu pojawiła się deklaracja, że ten szpital do wyborów samorządowych zostanie wybudowany – mówi P. Gruszczyński. – Jeśli 4 lata temu mówiliśmy o budowie na poziomie 32 mln złotych, a dwa lata temu wspomniałem, że to będzie 81 mln złotych, a dwa miesiące temu, że 91 mln złotych, to mówimy o całkowicie innych kwotach. One są zdecydowanie wyższe, takie są fakty – dodaje. – I powiem tak: powiat i szpital nie sa w stanie tego udźwignąć, nie ma takiej możliwości, tutaj się zabawa w tym momencie kończy. Ale myślę, że ta sesja będzie odpowiedzią na wiele pytań, które nam się rodzą. Być może dowiemy się, jak poprzedni Zarząd planował rozbudowę szpitala za pieniądze publiczne, bo my nie znajdujemy recepty na to, co jest nam przedstawiane w dokumentach – zaznacza.

Na koniec starosta Gruszczyński podkreśla, że w kwestii zmiany dyrektora szpitala, koalicja na tę chwilę takiego pomysł nie ma. – Rozmawiając z panem Tadeuszem Tomaszewskim uznaliśmy, że rozbudowę szpitala powinni kontynuować ci, którzy ją zapoczątkowali, bo oni mają wiedzę jak tę budowę dokończyć – wskazuje starosta.

Zdrowie, bezpieczeństwo, edukacja
- Kiedy po wyborach rozpoczęliśmy rozmowy o koalicji, koncentrowały się ona na rozwiązywaniu podstawowych problemów które stoją przed samorządem powiatowym w tej nowej, 5-letniej kadencji.  Podstawowym wyzwaniem jest dokończenie rozbudowy szpitala – mówi Tadeusz Tomaszewski. - To porozumienie określa te najważniejsze obszary, czyli zdrowie, bezpieczeństwo, edukacja, sprawne funkcjonowanie urzędu. Po drugie, mówi publicznie o podziale odpowiedzialności w tym Zarządzie Powiatu. I po trzecie, przyjęliśmy zasadę, że jeśli jedna ze stron porozumienia nie dochodzi do porozumienia z drugą stroną, to nie forsuje, mimo iż jest 12 do 3, tego danego pomysłu dalej. Musi to być na zasadzie konsensusu – zaznacza.

Zdrowie priorytetem
- Nowoczesna wchodziła do tej koalicji z jednym, czytelnym przesłaniem. Dla nas sprawa zdrowia współobywateli w powiecie jest priorytetem. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że sprawa szpitala, sprawa obsługi pacjentów, sprawa podejścia do pacjenta, są to priorytety, które będziemy podkreślali w trakcie kadencji obecnej Rady Powiatu – mówi Piotr Szczepański z Nowoczesnej, który dodaje, że inną ważną sprawą jest bezpieczeństwo mieszkańców powiatu, w tym szczególnie przejazd kolejowy na Dalkach. - Czeka nas bardzo dużo pracy. Rozmowy odbyliśmy z naszym nieetatowym członkiem Zarządu Powiatu panem Januszem Bukowskim, który też będzie miał odpowiedzialny fragment nadzoru nad działaniami, nad pewnym elementem większego organizmu którym jest Starostwo Powiatowe. Cieszę się, że mogę partycypować z całą nasza frakcją w tych działaniach – podkreśla P. Szczepański.

Obecny na dzisiejszej konferencji radny Radosław Sobkowiak, przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego stwierdził, iż Platforma Obywatelska od szeregu lat współpracuje z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. - Wiemy jacy to są partnerzy, wiemy, że są bardzo wymagający, ale też podstawy programowe SLD i Koalicji Obywatelskiej są zbieżne – wskazuje.

Najważniejsze sprawy dla koalicji:
   - dokończenie rozbudowy szpitala, ograniczenie kolejek do przychodni prowadzonych przez ZOZ, nowe bezpieczne miejsce dla gnieźnieńskiej porodówki, poprawę organizacji pracy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR), uruchomienie samorządowych programów profilaktycznych dla grup szczególnego ryzyka i seniorów, poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego poprzez program nieodpłatnych szczepień;
   - dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców w tym między innymi budowa i remonty dróg,
oraz ścieżek rowerowych, poprawę bezpieczeństwa na drogach (doświetlanie przejść dla pieszych, budowanie chodników, nowe sygnalizatory świetlne), opracowanie kompleksowego projektu poprawy organizacji ruchu w miastach i gminach powiatu gnieźnieńskiego, kontynuowanie budowy miasteczek rowerowych w powiecie, edukację dzieci, młodzieży i rodziców w zakresie bezpiecznych zachowań na drodze – festyny, konkursy, prelekcje, we współpracy z GDDKiA doprowadzenie do odciążenia drogi krajowej Nr 15 w kierunku Torunia (ul. Poznańska) i korzystania przez samochody ciężarowe z obwodnicy S5;
   - modernizację zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego na terenie powiatu;
   - wspieranie Policji, Powiatowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych i Straży Rybackiej, upowszechnienie systemów wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami ekologicznymi i pogodowymi;
   - udzielanie wsparcia organizacjom społecznym prowadzącym programy wychodzenia z bezdomności oraz działającym na rzecz dzieci, młodzieży i seniorów;
   - wspieranie edukacji opartej na tolerancji, wolności wyboru i kształtowania postaw obywatelskich we współdziałaniu z rodzicami, modernizowanie i wyposażanie placówek oświatowych w nowy sprzęt dydaktyczny i szybki Internet, rozwój kształcenia zawodowego, przygotowanie szkół średnich i branżowych do wyzwań związanych z reformą edukacji – dostosowanie placówek do realiów tzw. podwójnego naboru, aktywizacja młodzieży w sferze sportu, rekreacji oraz kultury – organizowanie i wspieranie dodatkowych zajęć, współpraca z instytucjami kultury, klubami sportowymi oraz stowarzyszeniami, tworzenie klas sportowych we współpracy z Prezydentem Miasta Gniezna;
   - w zakresie rolnictwa i ochrony środowiska kontynuowanie wraz z samorządami gminnymi programu usuwania azbestu, programów dotyczących OZE, programów poświęconych zachowaniu równowagi ekologicznej, wprowadzenie programu związanego z powstrzymaniem postępującego obniżenia poziomu wód gruntowych poprzez małą retencję, dofinasowanie konserwacji urządzeń melioracyjnych, współpraca z małymi i średnimi przedsiębiorstwami w dziedzinie promocji produkcji i wyrobów lokalnych, promowanie lokalnego przetwórstwa rolnego, wspieranie grup producenckich, pszczelarzy, spółek wodnych oraz współpraca z organizacjami rolniczymi, a także organizację szkoleń dla rolników.

12 komentarzy

 • Uzytek
  Uzytek wtorek, 27, listopad 2018 22:50 Link do komentarza Raportuj

  Panie starosto najpierw porozwiazywac wszystkie umowy niezgodne z prawem.

 • Mak
  Mak wtorek, 27, listopad 2018 22:12 Link do komentarza Raportuj

  To są tylko frazesy po objęciu władzy i tak wszystko zgonią na na dyrektora Bostwinę jak pójdzie nie tak to polityka.
  Niech się przyjrzą firmą które wykonują zalecenia które wykonują czy nie zawyzają cen usług

 • wicek
  wicek wtorek, 27, listopad 2018 20:29 Link do komentarza Raportuj

  Patrząc na decydentów szpital będzie , ale tylko oddział geriatryczny.

 • Pacjętka
  Pacjętka wtorek, 27, listopad 2018 20:25 Link do komentarza Raportuj

  Tylko niech im do głowy nie przyjdzie zmiana lekarzy. Takich dobrych, kompetentnych a przede wszystkim ludzkich dawno w naszym szpitalu nie było.

 • Zbigniew
  Zbigniew wtorek, 27, listopad 2018 17:06 Link do komentarza Raportuj

  A wobec tego co wyszło z wyrokiem NSA o konkursie na Dziekance to będą niektórzy milczeć ? Na szczęście odpowiednie organy działają.

 • Aga
  Aga wtorek, 27, listopad 2018 17:00 Link do komentarza Raportuj

  Nie wiadomo czy śmiać się , czy płakać . Też nie liczę żeby obecna ,, władza,, dokończyła budowę szpitala .

 • Witold Gnieźnieński
  Witold Gnieźnieński wtorek, 27, listopad 2018 16:45 Link do komentarza Raportuj

  Szkoda mi powiatu gnieźnieńskiego. Urodziłem się w nim, wychowałem, teraz mieszkam w powiecie wrzesińskim i widzę z odległości, że powiat gnieźnieński się stacza. Przykro na to wszystko patrzeć.

 • Z Cierpiengów
  Z Cierpiengów wtorek, 27, listopad 2018 16:39 Link do komentarza Raportuj

  Szpitala nie będzie, trzeba będzie jeździć do Wrzesni lub Poznania.

 • Monika
  Monika wtorek, 27, listopad 2018 16:34 Link do komentarza Raportuj

  Pięć lat nicnierobienia, istne wakacje, luz blues, zero odpowiedzialnosci.

 • Obserwator
  Obserwator wtorek, 27, listopad 2018 16:28 Link do komentarza Raportuj

  Komuno wróć... i wróciła

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.