http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Azbestu wciąż jest dużo

Wyróżniony Azbestu wciąż jest dużo

Rusza kolejny program likwidacji wyrobów azbestowych. Na całkowity demontaż, a następnie transport takiego materiału znów można uzyskać stuprocentowe dofinansowanie. Na ten cel zostanie w tym roku przeznaczone pół miliona złotych, co pozwoli na usuniecie ponad tysiąca ton azbestu.


Choć akcja stopniowej likwidacji wszelkich wyrobów azbestowych na terenie powiatu gnieźnieńskiego jest prowadzona od 10 lat, to tego groźnego dla ludzkiego zdrowia materiału jest wciąż sporo na naszych posesjach. Do tej pory usunięto go ok. 5 700 ton, a na demontaż czeka jeszcze ok. 20 000 ton. Uzyskane dofinansowanie w całości pokrywa koszt takiego demontażu. – Termin całkowitej likwidacji tego azbestu to rok 2032 i choć wciąż jeszcze dużo czasu nam na to zostało, to zachęcam wszystkich, którzy jeszcze posiadają na swoich posesjach takie dachy z wyrobów azbestowych, by skorzystali z akcji tegorocznej – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieńska. – Unieszkodliwianie 1 tony wyrobów azbestowych to 370 złotych i cała kwota, którą zgromadziliśmy pozwoli zdemontować aż 1 200 ton tego tworzywa – dodaje starosta.   

Wnioski w sprawie uzyskania dofinansowania należy składać w gminach do 20 września, a cały proces demontażowy ma ruszyć 11 października. Większość pokryć dachowych, które zawierają wyrób azbestowy jest oczywiście na obszarach wiejskich. Rolnicy muszą jednak pamiętać o kilku istotnych dla nich warunkach przystąpienia do tego programu. – Rolnik musi spełniać warunki tzw. pomocy de minimis i to polega pokrótce na tym, że w roku bieżącym, w którym składa wniosek, jak również w dwóch latach poprzednich kwota pomocy, którą mógłby uzyskać nie może przekroczyć 15 tys. euro – zaznacza Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński. – Azbest w ramach dofinansowania można zdejmować z budynków mieszkalnych, jak również z budynków gospodarczych, ale tylko w przypadku działalności rolniczej, bo już w przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarcza są ograniczenia, że oni z tego programu korzystać nie mogą – informuje J. Berlik.

Duża część środków zarezerwowanych na ten cel pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W ramach programu będą likwidowane także dzikie składowiska z azbestem, o których zgłaszanie do starostwa lub urzędów gminnych są proszeni mieszkańcy.

Azbest jest odpadem bardzo niebezpiecznym. – To jest odpad, który przy uszkodzeniu mechanicznym pyli, włókna azbestowe mogą dostać się następnie do płuc i wywołują choroby azbestozależne i na te choroby w Polsce rocznie aż 100 tysięcy osób umiera, a więc to jest duży problem – przypomina Magdalena Musiałowicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

Demontażem będzie zajmowała się firma wyłoniona w drodze przetargu, T – Tel z Bielsko Białej. – Te płyty są zdejmowane w całości i od razu polewane są wodą, żeby właśnie ograniczyć tutaj emisję tych włókien, a do tego stosowane są narzędzia ręczne, lub urządzenia wolnoobrotowe. Azbest następnie musi zostać odpowiednio zabezpieczony do transportu, jest opakowany w folię polietylenową o grubości 0,2 mm i tak jest przewożony samochodami na składowisko odpadów niebezpiecznych – tłumaczy M. Musiałowicz.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.