http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„To co nas łączy – Polska”

Wyróżniony „To co nas łączy – Polska”

Pod takim tytułem po raz czwarty był realizowany program integracyjny, który sfinansowano ze środków samorządu województwa wielkopolskiego. Gniezno przez tydzień gościło 45-osobową grupę naszych rodaków zamieszkujących od lat tereny Białorusi. Nasi goście odwiedzili ramach wakacji najważniejsze miejsca Wielkopolski.


W sobotę wieczorem miała miejsce uroczystość podsumowująca całą wizytę naszych rodaków z  Białorusi. – Celem programu jest integracja i wymiana międzykulturowa nauczycieli i młodzieży przez prezentowanie im polskiej historii, tradycji oraz kultury, jako kraju wielu narodów – mówi Elżbieta Kabzińska, dyrektor Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie. – Nasi goście przyjechali z Grodna, Nowogródka i Wołkowyska oraz kilku mniejszych miejscowości. Zostali powitani w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, a potem zjechali najważniejsze miejsca naszego regionu, a odwiedzili m. in. Solankowe Uzdrowisko w Inowrocławiu i Park Etnograficzny w Dziekanowicach – dodaje E. Kabzińska.

– Nas jest tutaj 45 osób. Wszyscy reprezentujemy Związek Polaków na Białorusi i są tu nauczyciele, uczący przeważnie języka polskiego. Druga delegacja, w skład której wchodzą nasi uczniowie przebywa w tym czasie na obozie w Kiekrzu. Przyjechaliśmy ze stron różnych, ale przeważnie to jest Mińszczyzna i Grodzieńszczyzna – opowiada Irena Denisiewicz, nauczycielka ze szkoły podstawowej w Grodnie, gdzie zamieszkuje ok. 80 proc. wszystkich obywateli polskiego pochodzenia na Białorusi. – Najbardziej w mojej pamięci chyba zapadnie Gniezno, bo ja jestem tu po raz pierwszy i bardzo mi się spodobało w tym miejscu. Ja porobiłam sobie zdjęcia, żeby pokazać uczniom np. katedrę gnieźnieńską, w której odbył się chrzest Polski, ale byliśmy też na Ostrowie Lednickim, w Poznaniu, Licheniu i codziennie mieliśmy przeżycia. Te wizyty dla nas mają znaczenie bardzo sentymentalne, bo wszyscy jesteśmy Polakami, mimo że mieszkamy tam, poza granicami, na Kresach Wschodnich, ale przyjeżdżamy tam, gdzie nasi przodkowie się urodzili i gdzie mieszkali – tłumaczy I. Denisiewicz.

Podczas spotkania pożegnalnego było wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych i wieczór poezji polskiej, a do tego kawa i słodkości oraz okazja do wielu rozmów i wymiany poglądów. W holu internatu na koniec czekał wszystkich także wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Zakochaj się w Wielkopolsce”. – Wystawa promuje oczywiście nasze piękne województwo i my każdej grupie białoruskiej, co roku prezentujemy całoroczne osiągnięcia naszej galerii wystawowej, w której te zdjęcia już kiedyś się tam przewinęły. Tym razem prezentujemy piękne widoki z Wielkopolski, z których część przecież oni widzieli w rzeczywistości i czasem rzeczywistość na chwilę wyprzedzała te zdjęcia, a czasem te zdjęcia z wystawy wyprzedzały rzeczywistość – tłumaczy Renata Szwacińska-Rurek, kierownik internatu przy Szkole Medyk w Gnieźnie. – Jest to wystawa zbiorowa kilku fotografików, z którymi współpracujemy w ramach tej naszej galerii: tj. Teresa Ryczkowska, Anna Lis, Paweł Kostusiak, Dariusz Kozłowski, Andrzej Tonicki, a ekspozycja jest czynna również dla innych do końca sierpnia – zaznacza R. Szwacińska-Rurek.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.