http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

PiS o migrantach i suszy w powiecie

Wyróżniony PiS o migrantach i suszy w powiecie

 Bieżące sprawy związane z działaniem Unii Europejskiej oraz kłopoty rolników związane z suszami były tematami spotkania, do którego doszło dziś przed południem w biurze parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości w Gnieźnie.


W pierwszej kolejności podjęto zagadnienie nieformalnego szczytu przywódców Unii Europejskiej, którzy dyskutowali w ten weekend o kryzysie migracyjnym. Nie wszystkie państwa zdecydowały się jednak podjąć dialog w tej sprawie, bo do Brukseli wybrało się tylko przedstawiciele 16 państw członkowskich. – Obecność niewiele ponad połowy krajów członkowskich Unii Europejskiej po prostu świadczy o fiasku szczytu i to spotkanie zostało zorganizowane nie przez Radę Europejską, gdzie zbierają się rządy krajów członkowskich i nie przez prezydencję (czyli obecnie bułgarską), tylko przez Komisję Europejską, co świadczy o chęci poszerzania kompetencji tego ciała – mówi Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości i były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Polska nie uczestniczyła w tym szczycie, a rządowe stanowisko w tej sprawie ma zostać przestawione w czwartek przez premiera Mateusza Morawieckiego. – Zwracam tylko uwagę na taki jakby zwołany naprędce szybki termin tej konferencji. Ona została zwołana w momencie, kiedy władze macierzystej partii Kanclerz Niemiec, pani Angeli Merkel, które wraz z partią sojuszniczą po prostu postawiły jej ultimatum odnośnie przedstawienia nowej koncepcji, jak wyjść z kryzysu migracyjnego, który w Niemczech cały czas trwa. W taki właśnie sposób Unia Europejska stała się zakładnikiem rozwiązywania problemów niemieckich, a to jest taki gorący kartofel i on z rąk tych krajów, które prowadziły złą politykę migracyjną ma zostać przerzucony do tych krajów, które prowadziły politykę realistyczną i zdroworozsądkową, w pełni zgodną z wolą swoich obywateli. Dlaczego nasze kraje, które wyciągnęły dobre wnioski z czyichś błędów mają teraz płacić za te błędy Niemców, Holendrów, Belgów, Francuzów i kilku innych nacji europejskich – pyta retorycznie R. Czarnecki, który stwierdził jednocześnie, że straszenia sankcjami finansowymi te kraje, które odmówią wpuszczenia na swoje terytorium uchodźców, to tylko straszak, bez realnych przesłanek.

Polityk odniósł się również do tworzonego w tej chwili budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. – To nie jest dobry budżet dla Polski, a pani Elżbieta Bieńkowska, a kto go przygotował? Przygotowała go Komisja Europejska, w której reprezentuje Polskę komisarz Elżbieta Bieńkowska i sprawdziliśmy, nie głosowała przeciwko, tylko głosowała za tym budżetem i nie przedstawiła zdania odrębnego w tej sprawie. Zwracam uwagę jednak, że prace nad tym budżetem jeszcze potrwają ok. dwa lata, bo zwykle takie budżety są finalizowane na parę miesięcy przed ich rozpoczęciem, więc w tym przypadku to będzie najwcześniej w lecie albo jesienią 2020 roku. Mówię o tym, że rząd polski ma jeszcze dwa lata na negocjacje i już zawieramy różne koalicje zadaniowe dla wielu obszarów, a poza tym pod koniec maja 2019 roku czekają nas wybory i wtedy możemy już mieć inną większość w Parlamencie Europejskim i inną Komisję Europejską, co również tę sytuację może zmienić – wspomina R. Czarnecki.

Z tematów krajowych nie można zapominać o problemie związanym z suszami, które wpłynęły bardzo negatywnie na rolnictwo, a Wielkopolska jest jednym z tych regionów, które zostały najbardziej nimi dotknięte.  – Najważniejsze teraz jest szybkie oszacowanie tych strat i to tak szybkie, żeby zdążyć przed żniwami, bo jak plony zostaną zebrane, to już wtedy trudno będzie oszacować, jakie straty dany rolnik poniósł. Stąd apelujemy do samorządów, które powinny występować do wojewodów z wnioskami o powołanie komisji szacujących, które będą wysokość tych strat oceniać. Obecnie na 2,5 tys. gmin w kraju, które zostały dotknięte tą suszą, w zaledwie 200 utworzono takie komisje – tłumaczy Zbigniew Dolata, poseł Prawa i Sprawiedliwości i członek Sejmowej Komisji Rolnictwa.

– Po oszacowaniu tych strat, jest możliwe udzielenie pomocy rolnikom, bo to zapowiedział nowy minister rolnictwa, pan Jan Krzysztof Ardanowski. Ta pomoc będzie polegała przede wszystkim na umarzaniu składek KRUS-u, podatków rolnych, czynszów dzierżawnych w przypadku tych rolników, którzy dzierżawią rolne grunty z zasobów Skarbu Państwa. To będzie również możliwość zawieszenia rat kredytów, bądź też udzielanie kredytów preferencyjnych na wznowienie działalności dla tych rolników, którzy zostaną tą suszą dotknięci w największym stopniu. Rolnicy oczywiście najbardziej oczekiwaliby takiego rozwiązania, które polegałoby na bezpośredniej pomocy finansowej z budżetu państwa i jest to możliwe w przypadku tych gospodarstw, które zostały w największym stopniu dotknięte suszą i ich straty muszą przekroczyć według przepisów prawnych 70 proc. Jako rząd zwróciliśmy się również do Komisji Europejskiej, aby uruchomić środki unijne z rezerw Funduszu Solidarności, bo to jest problem, który nie dotyczy tylko Polski i dotknięte nim zostały również inne kraje europejskie – dodaje Z. Dolata.

Dzisiaj poinformowano również, że przy ulicy Moniuszki uruchomiono nowe biuro europosła Ryszarda Czarneckiego w Gnieźnie, które będzie prowadził Wojciech Szymczak.

1 komentarz

  • Szczepan
    Szczepan wtorek, 26, czerwiec 2018 18:58 Link do komentarza Raportuj

    Powszechnie wiadomo, że Wielkopolska stepowieje. Wczoraj czytam w internecie, że świat zamienia się w wielką pustynię, a woda staje się (zawsze była) skarbem i warunkiem egzystencji. Moja gmina wynajęła sobie specjalistę do opracowania wieloletniego planu rozwoju na bodajże 30 lat. Jedyną osobą która wskazała na fakt, że wszystkie te plany i mądrości bez zadbania o uregulowania stosunków wodnych na tym terenie można o d... roztrzaskać, byłem ja. Póki co mamy tutaj albo powódź, albo suszę bo pierwsza tama na Wrześnicy jest we Wrześni właśnie. Pamiętam, że "po wojnie" było ich na tej rzece wiele.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.