http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Posłanka krytykuje radnych miejskich

Wyróżniony Posłanka krytykuje radnych miejskich

– Zamiast zamykać punkty handlowe, w których odbywa się sprzedaż alkoholu na terenie centrum Gniezna w porze nocnej, należy raczej likwidować miejsca nielegalnego spożywania tego alkoholu – apeluje Paulina Hennig-Kloska, posłanka Nowoczesnej z Gniezna, której nie podoba się przyjęta niedawno uchwała zakazująca w godz. 23.00 – 5.00 handlu alkoholem.


Co jednak najciekawsze, jak zauważa parlamentarzystka, sam pomysł wyszedł od Jana Szarzyńskiego, radnego niezależnego, który zamieszkuje osiedle Grunwaldzkie, daleko położone od centrum Gniezna. Ostatecznie uchwałę podjętą na majowym posiedzeniu Rady Miasta Gniezna poparło 8 radnych z koalicji i opozycji, 3 było przeciwnych (wszyscy z SLD), a aż 10 wstrzymało się od głosu w tej sprawie. – Ta uchwała jest przykładem rozwiązania typowo populistycznego, które nie rozwiązuje żadnych realnych problemów mieszkańców tego miasta, a wręcz przeciwnie ona może te problemy nawarstwić – uważa Paulina Hennig-Kloska, która wytyka radnym, że chcą oni właśnie w taki sposób rozwiązać problem nielegalnego punktu spożywania napojów alkoholowych, który tworzą na targowisku  w nocnych godzinach pobliscy mieszkańcy. – Ten problem istnieje w mieście od lat i ta uchwała tak naprawdę jest skierowana jedynie przeciwko kilku przedsiębiorcom, którzy działają na terenie centrum – dodaje.

W samym Gnieźnie sprzedaż alkoholu jest prowadzona w 165 punktach, z tego tylko 37 działa w godzinach 22.00 – 6.00 a do tego dochodzi jeden sklep całodobowy i 13 stacji benzynowych. Nowa uchwała spowoduje, że w godzinach 23.00 – 5.00 taka sprzedaż nie będzie możliwa w sklepie mieszczącym się przy Placu Piłsudskiego, czyli niedaleko targowiska i na stacji paliw przy ulicy Sobieskiego. – Jednocześnie zostanie pozostawionych ok. 40 punktów, które alkohol będą dalej sprzedawały, ale już poza centrum i to jest jakiś absurd, który właśnie jest tworzony – mówi P. Hennig-Kloska, która wróży problemy z tego tytułu. – Tym sposobem nie rozwiąże się żadnego problemy, bo po pierwsze w centrum mogą zacząć powstawać punkty nielegalnej sprzedaży produktów alkoholowych, a po drugie bez żadnych problemów będą   powstawać na ulicach obok legalne punkty sprzedaży. Co jest jednak najgorsze, to takim najbardziej negatywnym skutkiem wprowadzenia tego zakazu, który ja widzę, jest taki, że on może godzić bezpośrednio w bezpieczeństwo naszych mieszkańców, bo może skłaniać niektóre osoby pod wpływem alkoholu do tego, żeby wsiąść w samochód, pojechać samochodem do dzielnicy sąsiedniej, by zakupić ten alkohol – wyjaśnia posłanka Nowoczesnej.

W jej ocenie nic nie zostało zrobione, aby zlikwidować skupisko nielegalnego spożywania napojów alkoholowych na targowisku, a pomysł, który został teraz przeforsowany jest jedynie rozwiązaniem populistycznym. – Jeżeli takie właśnie będą skutki wprowadzenia tej uchwały w życie, to za każdego kierowcę, który wsiadł do samochodu pod wpływem alkoholu i pojechał na Winiary albo na Tysiąclecie, żeby zakupić w porze nocnej alkohol i za każdy spowodowany w ten sposób wypadek, będą odpowiedzialni ci radni z Rady Miasta Gniezno, którzy podnieśli rękę podczas tego głosowania lub się wstrzymali – ocenia P. Hennig-Kloska i podsumowuje: – Radni są od tego, ażeby rozwiązywać realnie problemy i od tego, żeby tworzyć mądre prawo, które nie będzie nawarstwiało nowe problemy, tylko problemy rozwiązywało. Jeżeli któryś z radnych widział, że przy punkcie sprzedaży alkoholu na wynos powstało nielegalne miejsce spożycia alkoholu, to po prostu powinien powiadomić o tym policję, a co za tym idzie wymusić na policji patrole tego miejsca, tak żeby punkt tego nielegalnego spożywania alkoholu zlikwidować. Dziś natomiast osoby spożywające w tym miejscu alkohol po prostu przyjdą z alkoholem zakupionym w innym miejscu i ten zakaz sprawy w żaden sposób nie rozwiązuje – tłumaczy.

4 komentarzy

 • majewski marcin
  majewski marcin środa, 13, czerwiec 2018 14:02 Link do komentarza Raportuj

  A JA POPIERAM POWINNO SIĘ POZWOLIĆ NA NOCNE POPIJAWY I EKSCESY ŻULIJ
  A Z GŁOŚNIKÓW NIECH PUSZCZAJĄ
  Z B C Wódka
  WYSTARCZY RAZ PRZESŁUCHAĆ TEN UTWÓR ABY POJĄĆ CZYM JEST

 • Anna
  Anna wtorek, 12, czerwiec 2018 19:10 Link do komentarza Raportuj

  Proponuję otworzyć nocny sklep z alkoholem pod Hennig-Kloski domem.

 • Czytelniczka
  Czytelniczka wtorek, 12, czerwiec 2018 19:03 Link do komentarza Raportuj

  Ta pani już nic dobrego nie wniesie, w sejmie dziwne jej zachowanie oglądałam w telewizji. Próbuje się pokazać w mediach, żeby zaistnieć.

 • Marek
  Marek wtorek, 12, czerwiec 2018 18:59 Link do komentarza Raportuj

  TAK TAK PANI POSŁANKO.. To proszę nam podpowiedzieć, jak zlikwidować Rynek czy ulicę Farną, gdzie w godzinach nocnych spożywany jest nielegalnie alkohol . Bo jak Pani powiedziała "Najpierw należy zlikwidować miejsca nielegalnego spożywania alkoholu". HA HA HA.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.