http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Żeby z honorem o nich mówić”

Wyróżniony „Żeby z honorem o nich mówić”

To wydarzenie rozpoczęło cały cykl spotkań w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony w 2010 roku. Lokalna społeczność w naszym mieście również pamiętała o tym symbolicznym święcie pamięci. Mimo pogody, bardzo mroźnej i niezbyt nieprzyjemnej wzięło udział w nim ponad 60 osób.


W czwartkowe przedpołudnie na dziedzińcu kościoła farnego w Gnieźnie miała miejsce uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych. Oprócz przedstawicieli parlamentarzystów, władz miejskich i powiatowych, służb mundurowych i wojska, byli także zwykli mieszkańcy. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, symbolicznie uczczono pamięć kpt. Józefata Sztuki, byłego żołnierza AK, który zmarł przed trzema tygodniami. – Pamięć o tych ludziach, to nasz obowiązek, nasz jako Polaków i robimy to w skali mikro, czyli lokalnie, bo rzeczywiście ten czas biegnie, a tych ludzi jest coraz mniej. Myślę, że to też taki dobry przyczynek do tego, aby dzisiejsze obchody poświęcić naszym lokalnym, gnieźnieńskim Żołnierzom Wyklętym, i tym którzy działali w ramach Zielonego Trójkąta oraz WSGO „Warta”. Członkowie tych rodzin jeszcze żyją, czyli są ci, którzy ich pamiętają. Ta żywa historia, ta opowieść powinna jeszcze dzisiaj tętnić, żeby dawać młodym pokoleniom to wspomnienie, przykład i taki jest nasz obowiązek, nie możemy o tym zapominać – mówi Piotr Kamiński, organizator uroczystości

Swoimi refleksjami na temat samych Żołnierzy Wyklętych podzielił się także senator Robert Gaweł: - Pamięć o Żołnierzach Wyklętych dzieli Polaków. Tak się wydaje przynajmniej, z tym że trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jakiej historii uczyliśmy się przez 50 lat, czy mówiono nam prawdę? Ci sami ludzie, którzy kłamali o Katyniu, dziś kłamią w sprawie Żołnierzy Wyklętych, nie było badań rzetelnych prowadzonych i posługując się badaniami, czasami szczątkowymi, nie badając źródeł, nie analizując dogłębnie tego, a tak należy podchodzić historycznie do tematu, dziś wypowiada się jednoznaczne sądy – uważa Robert Gaweł, historyk i senator Prawa i Sprawiedliwości.

– Dobrze by było, żeby Polacy zastanowili się nad tym, jaką mamy historię, oczywiście trudną, ale przez tyle lat mówiono o tych ludziach tylko źle, nazywano bandytami, opluwano, wielu z nich nie miało nawet grobu, nawet miejsca upamiętnienia na ziemi, więc chyba przyszedł czas najwyższy na to, żeby z honorem o nich mówić, a historycy wszystko powinni rzetelnie badać. Ja zapraszam w sobotę do mojego biura parlamentarnego na film o „Burym”, podwójnie wyklętym i to jest postać, która budzi pewne kontrowersje, ale powiem raz jeszcze, pokolenie tych, którzy wywodzą się z rodzin komunistycznych, którzy zaprowadzali tu obcy porządek, ma swoich spadkobierców i oni będą bronić tamtej, kłamliwej narracji, a my chcemy, żeby mówić prawdę, bo tylko prawda ma wartość – podsumowuje R. Gaweł.

1 komentarz

  • Jacek
    Jacek piątek, 02, marzec 2018 20:47 Link do komentarza Raportuj

    Ja mam nieco inne zdanie o żołnierzach wyklętych od P.Gawła chociaż z zawodu nie jestem historykiem. Opieram się między innymi na wywiadzie prasowym jakiego udzielił Prof.Rafał Wnuk wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dla Newsweeka pt. " Czarno-biały mit Wyklętych nie ma nic wspólnego z rzeczywistością" Link do tego wywiadu / http://www.newsweek.pl/ wiedza/historia/ zolnierze-wykleci-fakty-i-mity-wywiad-z-prof-rafalem-wnukiem, artykuly,424010,1. html/. Zainteresowanych zachęcam do przeczytania tego artykułu może wyrobią sobie zdanie na temat żołnierzy wyklętych i tego co na tacy podają nam rządzący.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.