http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gnieźnianie wsparli polskich Bohaterów na Kresach

Wyróżniony Gnieźnianie wsparli polskich Bohaterów na Kresach

Kilka dni temu sześć osób z Gniezna, Bydgoszczy, Poznania i Pobiedzisk zawiozło 94 paczki świąteczne do polskich kombatantów, Sybiraków, byłych nauczycieli, działaczy środowisk patriotycznych oraz starszych i samotnych na terenie Litwy (Niemenczyn, Podbrodzie, Powiewórka, Święciany, Nowe Święciany) i Łotwy (Daugavpils, Ryga, Svente). Wyjazd ten to efekt zbiórki przeprowadzonej w ramach akcji Rodacy Bohaterom, zorganizowanej przez wolontariuszy Stowarzyszenia Odra-Niemen.


- Udało nam się dotrzeć i osobiście wręczyć paczki do ponad 60 domów na terenie Litwy i Łotwy. Spotkaliśmy się i mieliśmy okazję porozmawiać z wieloma cudownymi osobami. Krótki, ale jakże emocjonalny i serdeczny kontakt z rodakami na Kresach, dostarczył nam wielkich przeżyć duchowych i licznych wzruszeń. Warto było pokonać blisko 2,5 tysiące kilometrów by usłyszeć wspomnienia o polskich przedwojennych szkołach i życiu na Kresach, o walce z agresorami podczas II wojny światowej oraz o cierpieniach, tęsknocie za ojczyzną i wyrzeczeniach z jakimi było związane życie na zabranych Rzeczypospolitej terenach po zakończeniu działań wojennych – mówi Paweł Ruszkiewicz, koordynator akcji z ramienia Stowarzyszenia Odra-Niemen w Gnieźnie.

Paczki z żywnością zostały przygotowane dzięki pomocy następujących osób i instytucji: sklep Piotr i Paweł w Gnieźnie, Anna Romanowska-Karpińska (Bydgoszcz), wolontariusze SP nr 7 w Gnieźnie, Drukarnia Majorczyk Gniezno, PSS Społem Gniezno, wolontariusze Stowarzyszenia Gnieźnieńscy Patrioci Gniezno, Alicja Skakuj (Pobiedziska), Leszek Chwast, Eugeniusz Wolek, Elżbieta Fiszer, Anna Rusek (Gniezno), kibice Zawiszy Bydgoszcz, Towarzystwo im. R. Dmowskiego Bydgoszcz, Ruch Czystych Serc Bydgoszcz, Młodzież Wszechpolska Bydgoszcz, liczni anonimowi darczyńcy z Gniezna, Pobiedzisk, Poznania, Wrześni i z terenu województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oprócz paczek do każdej z obdarowanych osób dotarły też kartki świąteczne, samodzielnie przygotowane przez dzieci z następujących instytucji: Przedszkole Akademickie WSG Bydgoszcz,-SP nr 6 Piła, SP nr 7 Gniezno, Niepubliczne Przedszkole „Muchomorek” Bydgoszcz oraz Specjalny Ośrodek Wychowawczy Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP Gniezno.

- Dodatkowe paczki z żywnością, artykułami szkolnymi i książkami trafiły też do wileńskiego hospicjum, polskiego przedszkola w Daugavpils oraz do dzieci z polskich szkółek niedzielnych w Święcianach i Podbrodziu. Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Gnieźnie za przekazanie książek dla polskich dzieci na Kresach – dodaje P. Ruszkiewicz.

Jak podkreśla P. Ruszkiewicz, wyjazd nie byłby możliwy gdyby nie wielka pomoc ze strony opiekujących się nami następujących osób: siostra Michaela Rak i Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego (Wilno, www.hospisas.lt); Wacław Wiłkojć (Dom Polski Nowe Święciany), Irena Bejnor (Związek Polaków na Litwie-oddział w Podbrodziu) i Alina Apolione (Dom Polski Daugavpils).

- Osobom tym bardzo dziękujemy za wsparcie logistyczne i duchowe – zaznacza. - Jednocześnie proszę wszystkich tych, którzy przy okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pomyślą o rodakach na Kresach by zechcieli wesprzeć zbiórkę pieniędzy na budowę dziecięcego hospicjum w Wilnie – dodaje.

Szczegóły tej szczytnej akcji na www.hospisas.lt.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.