http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Leczenie bólu – obowiązkiem lekarza

Wyróżniony Leczenie bólu – obowiązkiem lekarza

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej poseł Krzysztof Ostrowski informował o zmianach w regulacji prawnej leczenia bólu. Dzięki działaniom Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjenta, któremu przewodniczy poseł Prawa i Sprawiedliwości z Gniezna, Ministerstwo Zdrowia przygotowało rozporządzenie, na mocy którego rozszerzone zostaną prawa pacjenta do uśmierzania bólu i cierpienia, w takim stopniu jak to możliwe, niezależnie od rodzaju i stadium choroby, wieku i miejsca udzielania świadczenia zdrowotnego.


Uchwalona przez sejm wcześniej ustawa, będąca projektem zespołu postulowała także obowiązek oceny bólu pacjenta i dokumentowanie tych czynności już na poziomie POZ. Oznacza to w praktyce, ze już nie tylko chorzy terminalnie, będą mogli domagać się leczenia bólu od lekarza.

- Zmieni się kwalifikacja prawna, do tej pory lekarz miał obowiązek leczyć ból tylko w chorobach terminalnych. Natomiast obecna kwalifikacja prawna nakłada na lekarza obowiązek leczenia bólu we wszystkich chorobach, w każdym wieku i dla każdej placówki zdrowia. To oznacza, ze zmieni się sporo bo leczenie często było nieskuteczne nieefektywne. Środowiska lekarskie ale i środowiska pacjentów zajmujące się zagadnieniami bólu od 8 lat starały się nowelizację aktów prawnych, czyli ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. To się teraz udało osiągnąć dzięki zabiegom Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjenta, w tym wyjazd do profesora Dobrogowskiego (prof. Jan Dobrogowski Kierownik Zakładu Badania i Leczenia Bólu Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu – przypis redakcji). Kilka posiedzeń zespołu, do tego przychylność ministra Marka Tombarkiewicza, dzięki którego determinacji i zapałowi można to dokończyć, oraz wiedza prawna pani profesor Karkowskiej zaowocuje tym, że jest podstawa prawna, a za tym pójdzie realna poprawa w kwestii leczenia bólu odczuwalna dla pacjenta – powiedział nam poseł Krzysztof Ostrowski.

Prawo do uśmierzenia bólu to jeden podstawowych przejawów godnego traktowania pacjentów.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.