http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Osiedle Grunwaldzkie prywatyzowane?

Wyróżniony Osiedle Grunwaldzkie prywatyzowane?

Czy osiedle Grunwaldzkie powoli zaczyna zyskiwać ładny wygląd? Sukcesywnie podejmowane inwestycje drogowe w tej części miasta, a także powrót do polityki sprzedaży mieszkań ich lokatorom, ma takie efekty przynieść. Dziś tereny osiedla wizytował prezydent Tomasz Budasz, który spotkał się z radnym miejskim oraz przewodniczącym Rady Osiedla.


Wzorcowa współpraca władz miejskich z Radą Osiedla Grunwaldzkiego jest efektem najnowszych przedsięwzięć, które realizuje Urząd Miejski w Gnieźnie wobec terenów zamieszkiwanych przez wiele rodzin na tzw. „Tajwanie”, niedaleko cmentarza i kościoła parafialnego pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana. – Pierwsza z tych rzeczy, które już się dzieją, to jest budowa dróg wewnętrznych i od 2015 roku w tym systemie kostki betonowej przepuszczającej wodę wykonaliśmy już 1003 metry takich uliczek za 650 tysięcy złotych – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który pracował w bliskim sąsiedztwie, w latach 2005-2014, jako prezes MPK Gniezno. – Mamy ustalone wspólnie z Radą Osiedla Grunwaldzkiego już dalsze etapy i według jakiej kolejności będziemy te ulice robili dalej. Wiemy, że każdy chciałby mieć obok swojej posesji to zrobione najprędzej, ale idziemy takim logicznym ciągiem i teraz będzie robiona część wokół Ogródka Jordanowskiego – zapowiada prezydent.

Drugim ważnym elementem nowej polityki mieszkaniowej Tomasza Budasza jest także odblokowanie sprzedaży mieszkań na tym osiedlu. – W pewnym momencie ta sprzedaż została z jakiś przyczyn zablokowana. My po wielu konsultacjach i w związku za zgłaszanym zapotrzebowaniem w tym temacie postanowiliśmy tę  sprzedaż odblokować dla tych nieruchomości, które mają uregulowany stan prawny i nie jest zadłużony. Wiemy, że 70 proc. ludzi tu mieszkających będzie zainteresowana wykupieniem tych mieszkań, a my zaczęliśmy już typowanie, które bloki będą po kolei prywatyzowane przez ich właścicieli. Na ten moment już się nam udało w pięciu budynkach stworzyć wspólnoty mieszkaniowe i na 60 mieszkań w tych pięciu budynkach, 37 mieszkań już zostało sprzedanych, to chyba dobry wynik – uważa T. Budasz.

Mieszkania sprzedawane są po ich wcześniejszej wycenie, której dokonuje rzeczoznawca. Następnym miejscem, w którym dokonywana będzie inwentaryzacja jest cała ulica Grunwaldzka. Okazja jest warta uwagi, bo udzielana bonifikata to aż 90 proc., czyli koszty zakupu z aktem notarialnym najczęściej można szacować na kwoty w granicach 5-10 tysięcy złotych. – Ja uważam, że jeśli ktoś jest właścicielem nieruchomości, to on zupełnie inny sposób zadba o ten budynek. Po drugie naprawiamy pewną krzywdę, która została wyrządzona tym mieszkańcom, w momencie wstrzymania sprzedawania tych mieszkań. I po trzecie, chyba najważniejsze, jeżeli zobaczymy te wspólnoty mieszkaniowe, które za te kwoty płacone w formie czynszów do Urzędu Miasta, zaczynają zaciągać kredyty i robią dachy oraz elewacje, a to osiedle dzięki temu zaczyna wyglądać dużo ładniej – podsumowuje prezydent Gniezna.

Swojego zadowolenia z dobrej współpracy z władzami miejskimi nie kryje radny miejski, Jan Szarzyński z klubu Samorządni, który chwali się także innymi inicjatywami. – My tutaj  wspólnie z naszymi mieszkańcami niedaleko wykonaliśmy kawałek chodnika z płytek używanych, które zostały zdemontowane przy ulicy Armii Krajowej i to jest taki chodnik oczywiście tymczasowy, ale teraz łatwiej się tamtędy poruszamy. Teraz czekamy na płytki demontowane z ulicy Chrobrego, my też coś zrobić z nimi możemy, bo jest wiele potrzeb. Teraz jeszcze zamontujemy kilka lamp oświetleniowych, które staną w miejscach najbardziej zaciemnionych, tam gdzie jest trochę niebezpiecznie. To osiedle w tej chwili samo właściwie się rewitalizuje, tu jeszcze niedawno w niektórych miejscach to było gorzej niż na wsi – przypomina Jan Szarzyński, radny miejski i jednocześnie przewodniczący Rady Osiedla Grunwaldzkiego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.